Kas vartė mano knygą „Izraelio skoniai” tie tikrai pastebėjo labai tradicines Artimųjų Rytų salotas tabuleh. Šiomis salotomis jus vaišins ir Libane, ir Jordanijoje, ir savaime suprantama, Izraelyje, nes panašiai kaip humusas, falafeliai ir pitos – tai šiuos visus kraštus, ir ypač virtuves, jungiantis patiekalas. Kaip ir visų tradicinių Artimųjų Rytų patiekalų, tabuleh receptas labai paprastas: čia dominuoja skaldyti kviečiai, kurie ne verdami, bet mirkomi, bei kalnas žalumynų. 

Bepigu Izraelyje valgyti kalnus žalumynų, kai jų pilna tiek sausį, tiek liepą… O štai savo mėgiamos kulinarės Donna Hay knygoje „Life in ballance” aptikau kiek kitokių tabuleh receptą. Čia pirmuoju smuiku groja orkaitėje skrudinti kalafiorai, o salotos praturtintos dviejų rūšių taip pat skrudintomis kruopomis bei petražolėmis. Ir skonis, ir traški konsistencija – tiesiog tobuli, itin tinkantys rudeniniam derliaus stalui! Juk petražolės žaliuoja iki pat šalnų, o kalafiorai vis dar stangrūs ir be galo skanūs. Ypač kai jie iškepa orkaitėje. 

Šioms salotoms prireiks specifinio marokietiško prieskonių mišinio ras el hanout. Maroko virtuvėje šiuo mišiniu gardinama labai daug patiekalų, o jo variacijų yra ne viena. Ir nors kai kurios ras el hanout versijos susideda iš beveik 20 skirtingų prieskonių, aš savo virtuvėje esu susimaišiusi kiek paprastesnę versiją. Ją be vargo galite susimaišyti patys, o kiek liks panaudosite mėsos marinatams ar troškiniams. Bet prieš imdami maišyti prieskonius, pažiūrėkite savo spintelėje, gal tokio mišinio jau esate parsivežę iš kokios kelionės po Maroką ar Šiaurės Afriką, ir iki šiol nežinojote kur jį panaudoti?:)

Ras el hanout pasigaminsite sumaišę šiuos prieskonius (gausite apie 3 šaukštus mišinio):

  • 1 šaukštelis malto kumino (cumin)
  • 1 šaukštelis malto imbiero
  • 1 šaukštelis druskos
  • 3/4 šaukštelio grūstų juodųjų pipirų
  • 1/2 šaukštelio malto cinamono
  • 1/2 šaukštelio kalendrų sėklų
  • 1/2 šaukštelio cayene pipirų
  • 1/2 šaukštelio maltų kvapiųjų pipirų
  • 1/4 šaukštelio maltų gvazdikėlių

Šias neįprastas salotas patiekite su rikota arba ožkos pieno sūriu – švelnus sūris labai pagyvins salotų skonį. 

Artimųjų Rytų aromatais pagardintos salotos
Artimųjų Rytų aromatais pagardintos salotos
Puikus pasirinkimas rudeniniam užkandžiui
Puikus pasirinkimas rudeniniam užkandžiui
Skrudintų kalafiorų ir kruopų tabuleh
Porcijos 4
Sočios salotos, patiekiamos su švelniu rikotos arba ožkos sūriu
Komentuoti
Spausdinti
Ingredientai
  1. 450g (apie 4.5 stiklinės) kalafioro, supjaustyto žiedeliais
  2. 1 stiklinė (100g) išvirtų žalių grikių
  3. 1 stiklinė (160g) išvirtų arba išmirkytų skaldytų kviečių (burggul)*
  4. 1/2 stiklinės (125ml) alyvuogių aliejaus
  5. 2 šaukšteliai ras el hanout prieskonių mišinio
  6. Druskos ir juodųjų pipirų
  7. 3 saujelės sukapotų šviežių petražolių
  8. 1/2 stiklinės skrudintų žemės riešutų
  9. 1/4 stiklinės džiovintų spanguolių
  10. 2 šaukštai citrinos sulčių
  11. Patiekimui - rikotos arba švelnaus ožkos pieno sūrio
Instrukcijos
  1. Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Paruoškite dvi kepimo skardas: išklokite pergamentiniu popieriumi.
  2. Į didelį dubenį suberkite kalafioro žiedelius, grikius, burgulą, įpilkite aliejų, apibarstykite prieskoniais, druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite, kad prieskoniai ir aliejus pasiskirstytų tolygiai, padengtų kruopas ir kalafiorą. Paskirstykite masę į dvi skardas, paskleiskite, kad būtų vienas sluoksnis. Kepkite orkaitėje apie 25-30 minučių, kol kalafioras ir kruopos bus auksinės spalvos ir traškios.
  3. Išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite. Sumaišykite su petražolėmis, riešutais, džiovintomis spanguolėmis, pašlakstykite citrinos sultimis ir patiekite su sūriu.
Pastabos
  1. *Jei skaldyti kviečiai labai stambūs, juos kelias minutes apvirkite sūdytame vandenyje. Jei smulkūs - pakaks išmirkyti, kol suminkštės.
Adapted from Life in Balance
Adapted from Life in Balance
Nidos receptai https://nidosreceptai.lt/

Komentarų apie "Skrudintų kruopų ir kalafiorų tabuleh": 6

  1. Nida:

    Lijana, geras, visai aš pati buvau apie jį pamiršusi:) Labai ačiū, kad pariminėt, tikrai jis puikus, ir visiems metų laikams! Labai džiaugiuosi, kad jums irgi patinka.

  2. Lijana:

    Miela Nida,žinau,kad receptas įkeltas jau prieš daug metų!Tačiau tiesiog privalau už jį padėkoti!!!Man jis tobulas visais metų laikais ir niūrų rudenį ir saulėtą vasarą kai norisi kažko lengvo ir sveiko!

  3. Nida:

    Giedre, žinoma, kad galima keisti! Tikrai reikės apvirti, nes neišbrinks pilnai…

  4. Giedre:

    Labai sudomino šis receptas. Tik vengiu kviečių. Ar tiktų skaldytas kviečių kruopas keisti bolivinės balandos sėklomis? Turbūt šias tikrai apvirti reikėtų.

  5. Nida:

    Irma, jūs visiškai teisi – grikius taip pat pakaktų išmirkyti! Bet čia tiems, kurie laiką planuoja iš anksto, nes užmerkti reikės iš vakaro. Ir jie tikrai išsaugos daugiau naudingų medžiagų, nei virti. Puiki pastaba, ačiū!

  6. Irma:

    Nida,
    labai ačiū už receptą – greičiausiai savaitgalį išbandysiu. Įdomu, kodėl grikius (žalius) siūloma virti, o burggul nebūtinai? Grikiai puikiausiai valgomi tik mirkyti arba padaiginti. Gal ir šiame recepte taip tiktų?
    Džiugu, kad ir Lietuvoje vis atrandate spalvų 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *