Kai garsi suomių kompanija „Fiskars” pakvietė į jų indų pristatymą, visai apsidžiaugiau galimybe sužinoti daugiau apie puikiąsias suomiškas keptuves ir puodus, kurias buvau tik čiupinėjusi, tačiau nebuvau bandžiusi praktikoje. Už tai šio prekinio ženklo įrankių, skirtų sodui, daržui ir kiemui mūsų namuose tikrai apstu. O dabar turėsiu vieną – keptuvę – ir virtuvėje:) 

Smagu buvo pasimatyti ne tik su kolegėmis iš maisto mylėtojų bendruomenės, bet ir su Deivydu Praspaliausku, vieno nedaugelio Lietuvos šefų, kuris ne tik puikiai gamina, bet dar ir gerai kalba:) Be to, kas nelabai būdinga vyrams, gali ir gaminti ir kalbėti tuo pat metu 🙂 

Fiskars puodų ir keptuvių pristatyme vaišinomės D. Praspaliausko kurtais patiekalais (M. Reimerio foto)
Man tokiuose renginiuose visuomet smagu pasimatyti su bičiulėmis ir sutikti naujų bendraminčių (M. Reimerio foto)
Deivydas Praspaliauskas gamina savo firminį garnyrą, kurį pakartojau namuose ir aš 🙂 (M.Reimerio foto)

Deivydo gaminamus patiekalus esu ragavusi ne vieną kartą, ir man labai patinka išskirtinis šio šefo braižas: kaip pastaruoju metu madinga Skandinavijos virtuvėje, jis stengiasi pabrėžtinai naudoti vietinius ingredientus, dažnai senoviškus, gal kiek „nemadingus” ir primirštus, atskleidžiant jų tikrą skonį ir labai kreipiant dėmesį į sveiką gyvenseną. 

Košės buvo bene pagrindinis „prasimušimas” į jo gerbėjų širdis ir skrandžius. Kol daugelis kitų šefų trynė ir sviestu gardino šakninių daržovių piurė, Deivydas ėmėsi antram gyvenimui prikelti paprastas kruopas. Tokias paprastas kaip perlinės, sorų, grikių ir dar rečiau naudojamas kamut kviečių… Su kruopom taip jau yra – jei jas visas sumaišysi tarpusavy ir imsi virti, jos persigers viena kitos skoniais ir galų gale nelabai suprasi kokį mišinį valgai. Todėl Deivydas sugalvojo maišyti savo paties sugalvotus keturių grūdų mišinius, tačiau išsaugant kiekvieno ingrediento skonį. Tas skonis gali būti išskaugomas tik kai kruopos verdamos visos atskirai. Žinoma, ne paskutinis čia ir patogumo aspektas, mat restorane visi ingredientai turi būti paruošti taip, kad klientui užsakius patiekalą, šefas per kelias minutes galėtų jį pabaigti gaminti, nes visi ilgiausiai trunkantys darbai turi būti atlikti iš anksto. 

O kodėl gi mums namuose nesielgus taip pat, kaip elgiasi šefai? Juk kruopas iš anksto išsivirti (ar užsimerkti) galime tada, kada mums patogu, o kai grįžtame pavargę ir alkani po darbų, beliks tik viską sumaišyti puode ir pašildyti. 

Dar vienas Deivydo išradimas – taip vadinamas „dažovių sviestas”. Sviesto dažnu atveju ten nėra nei kvapo, nes vis dažniau Deivydui reikia pamaitinti tuos, kurie netoleruoja laktozės. O visai norėtų paragauti, pavyzdžiui, risotto… Tad sugalvojo „sviestą” Deivydas pasigaminti iš troškintų arba keptų daržovių. Jis tokį „sviestą” pasigamino iš morkų, o aš nusprenžiau pasigaminti iš moliūgo. Išties, savo spalva ir konsistencija ši tyrė tikrai primena minkštą naminį sviestą, o pagardinus ja keturių kruopų garnyrą, jis tiesiog magiškai „suriša” visus ingredientus į vieną visumą. 

Todėl nuo šiol mano šaldytuve visuomet bus indelis kokios nors daržovės „sviesto”, o ir universalusis kruopų garnyras bus labai dažnas svečias mano namuose. Ypač kai lauksiu svečių ir jiems būsiu paruošus kokį nors lašišos kepsnį, kai beliks tik pašildyti apvirtas kruopas ir pagardinti jas pačiu sveikiausiu pasaulyje „sviestu”:)

Turėkite omenyje, kad pasigaminti moliūgų „sviestui” jums reikės labai galingo blenderio. Tikrai netiks įmerkiamas blenderis, jis nesuteiks masei reikiamo purumo. 

Beje, kruopų košę galima gardinti įvairiausiais priedais: apkepintomis voveraitėmis, porais, svogūnais ir kt. 

Moliūgų sviestu pagardinta košė – ir skanu, ir lengva
Toks garnyras tinka ir prie mėsos, ir prie žuvies patiekalų

4 kruopų košė su moliūgo „sviestu”

Košei:

  • 1/4 stiklinės perlinių kruopų (galite užmerkti iš vakaro)
  • 1/4 stiklinės laukinių ryžių (galite užmerkti iš vakaro)
  • 1/4 stiklinės lęšių (tiks žalieji arba raudonieji)
  • 1/4 stiklinės grikių (geriausia – neskrudinti, bet tiks ir skrudinti)

Pabaigimui:

  • Šlakelis alyvuogių aliejaus
  • 1/4 stiklinės smulkiai supjaustytų porų
  • Druskos, pipirų

Moliūgo „sviestui”

  • 2-3 riekelės moliūgo (apie 1 cm storumo)
  • keli lašai alyvuogių aliejaus
  • sviesto arba vandens

Pasigaminkite moliūgo „svoiestą”: moliūgo riekeles išdėliokite kepimo skardoje, išklotoje kepimo popieriumi, ir kepkite 190C temperatūros orkaitėje kol visiškai suminkštės (priklausomai nuo moliūgo rūšies užtruksite apie 15-25 minutes). Atvėsinkite šiek tiek skardoje, kol galėsite nulupti odelę ir moliūgas nebus per karštas dėti į blenderį (tačiau neatšaldykite jo visiškai!).

Moliūgą supjaustykite gabalėliais ir sudėkite į blenderio indą. Plakite pačiais didžiausiais apsisukimais apie 4-5 minutes, kol moliūgas pavirs puria vientisa gelsva mase. Plakant įmeskite gabalėlį sviesto (kuo daugiau, tuo bus skaniau:)) arba jei netoleruojate laktozės – įpilkite kelis šaukštelius vandens. Suplaktą masę sudėkite į sandariai užsidarantį indą ir laikykite šaldytuve, kol prireiks. 

Perlines kruopas bei laukinius ryžius virkite pasūdytame vandenyje atskiruose puoduose tol, kol kruopos taps al dente – šiek tiek nepilnai išvirę. Nukoškite vandenį, ir laikykite sandariai uždengtame inde šaldytuve, kol prireiks. 

Jei naudojate raudonuosius lęšius, juos praskalaukite šaltu vandeniu ir palikte užmerktus pabringti. Jei naudojate žaliuosius arba juoduosius lęšius, juos taip pat išvirkite atskirame puode pasūdytame vandenyje al dente. 

Grikius pakaks išmirkyti šaltame vandenyje. 

Prieš pat patiekiant garnyrą, įkaitinkite nedideliame puode arba keptuvėje šlakelį aliejaus ir jame apkepinkite porus. Suberkite kruopas (skaičiuokite maždaug po 1 šaukštą kiekvienos rūšies kruopų kiekvienam valgytojui), ir apkepinkite nuolat maišant. Pabaigoje dėkite po maždaug 1 šaukštą kiekvienam valgytojui moliūgų „sviesto” ir dar trumpai pakepinkite maišant, kad visa košė pasidengtų šiuo mišiniu. Pasūdykite, pagardinkite pipirais, jei pageidaujate, įdėkite dar šiek tiek moliūgų „sviesto”, ir patiekite iškart. 

Komentarų apie "Universalus garnyras: 4 kruopų košė su moliūgo „sviestu” pagal D. Praspaliauską": 6

  1. Nida:

    Ačiū, kad parašėt, Jurga. Man taip pat labai patinka tokie paprasti dalykai, kurie vis dar sugeba maloniai nustebinbti.

  2. Jurga:

    Viską išbandžiau. Morkų, moliūgų ir net burokų svietą. Tobulai skanu. Šių metų atradimas!!! Ačiū
    Kiekvieną rytą valgom kruopų košes ir jos labai gardžios.

  3. Nida:

    Edita, D. Praspaliauskas sakė, kad morkas troškino. Galit, pvz., ant garų troškinti, taip ir skonis natūralus išliks, ir naudingų medžiagų daugiau išsaugosite!

  4. Edita:

    Sveiki.o norint pasigaminti morkų sviestą.morkas apkepti ar galima troškinti?

  5. Grita:

    Aciu uz sveikatingumo pamoka,siandien pat bus ismegintas moliugo sviestas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *