Morkų sriuba man visų pirma asocijuojasi su vaikyste. Nes tas švelnus troškintų morkų kvapas toks, atrodo, kvepiantis darželiu… Žinau, kad kai kuriems žmonėms net mintis apie virtas morkas nėra maloni, tai labai tikiuosi, kad tarp skaitančių šį tekstą tokių nėra:)

O kad jau prakalbom apie vaikystės skonius ir darželius, noriu su jumis pasidalinti savo draugės iš P. Afrikos, Erickos dukrytės darželio patirtimi. Milai šiemet sukako dveji metukai, ir tėvai pagaliau ją išleido į „mokyklą”. Tiesą pasakius, iki galo neįsikirtau į tą sistemą, nes visuomet maniau, kad ta „mokykla” yra darželis, bet pasirodo, kad darželiai yra visai skirtingos institucijos, o skiriasi jie tuo, kad darželiuose vaikai tik žaidžia, ir beveik nieko nesimoko, o štai „mokyklos” turi labai konkrečias pamokų programas! Taip taip, net ir dvimečiams! 

Ericka kiekvieną savaitę FB patalpina visos savaitės, kurią Mila praleidžia savo „mokykloje”, suvestinę. Su nuotraukomis ir trumpais aprašymais. Žinokit aš laukiu tų suvestinių, ir visuomet pacituoju jas savo vyrui, nes negaliu atsižavėti kaip sumaniai tokio amžiaus vaikai mokomi viso ko pagrindų. Ericka pasakojo, kad darželį Milai pradėjo rinkti vos vaikeliui gimus, nes supranta, kad nuo pirmo susidūrimo su „mokslu” priklausys kaip vaikas į pamokas žiūrės ateityje. Tad jei mergaitei patiks mokytis, greičiausia ji mėgausis mokymo procesais ir tada, kai pamokos vis mažiau ir mažiau primins žaidimus! Ši mokymo įstaiga – privati ir mokslas joje mokamas, tačiau abu dirbantys tėvai pasiruošę tokioms investicijoms vardan savo vienturtės gerovės ir ateities. 

Kiekvienos savaitės mokymo programa būna sukoncentruota į 6 pagrindinius dalykus, kurių mokosi vaikai, ir apie kuriuos kalbamasi ištisą savaitę, su šiais dalykais susiję pažinimo pamokėlės, darbeliai ir žaidimai:

  • Tema (pvz., Mano šeima)
  • Spalva (pvz., purpurinė)
  • Forma (pvz., trikampis)
  • Skaičius (pvz., 7)
  • Raidė (pvz., Gg)
  • Moralinis sąmoningumas: (pvz., sąžiningumas).

Vaikai kas rytą su kuprinėmis atvežami į mokyklą, ir ten praleidžia laiką iki vėlyvos popietės. Be įprastų įgūdžių, tokių kaip piešimas, dainavimas, skaičiavimas ir kt, kiekvieną pusmetį yra privalomi vis kiti būreliai, o dar daugiau būrelių ir pamokėlių galima pasirinkti papildomai, už atskirą mokestį. Pavyzdžiui, šio pusmečio privalomi būreliai (dėmesio!!): joga, kulinarija, lipdymas iš molio (ir dar kažkas, nepamenu:)). Ir tikrai, kiekvieną antradienį štai šie mažiai eina gaminti maisto: kepa keksiukus, daro vaisių salotas ar dar kokius nors sveikus užkandžius, kuriuos paskui patys ir valgo! Kaip jums patinka privaloma joga dvimečiams?? Manu, kad tai puikus būdas lavinti ne tik lankstumą, bet ir koncentraciją!:) 

Įdomu man buvo išklausinėti kaip tuos vaikus darželyje maitina, ar jie noriai eina į savo „mokyklą”. Pasirodo, Mila pirmomis savaitėmis dar šiek tiek ožiavosi, nes neįprasta buvo atsirasti svetimoj vietoj be auklės ir namiškių, bet dabar nėra jokių kaprizų. Vaikai gauna maistą tris kartus per dieną, ir visą meniu tėveliai gauna elektroniniu paštu. Ir ne tik meniu, bet konkrečiai ženklais pažymėta, ar vaikas maistą suvalgė visą, ar tik pakedeno ir šiek tiek užkando, ar išvis nevalgė. Tad tokia statistika viena vertus padeda pačiam darželiui susiorientuoti ką mėgsta vienas ar kitas vaikas, o tėvai žino, ar jų mažieji namo grįš sotūs, ar visgi reikės rūpintis maistu 🙂 

Tai va kokias man asociacijas ir prisiminimus sukėlė ši skaisčiai geltona tiršta ir maistinga sriuba! Tik manoji gal ne visai mažiems vaikams skirta, nes pagardinta harisa – aštroka arabiška (ypač populiaria Tunise) čili pipirų ir česnakų pasta. Jos tikrai rasite nusipirkti specializuotose parduotuvėse arba egzotiškuose skyriuose, aš saviškę, beje, pirkau Assorti. Harisa šįkart gardinsite ne tik pačią sriubą, bet ir kedrų riešutus, kurie ir taps šio paprasto patiekalo „vinimi”! Tad griebkite ir sunaudokite pernykščio derliaus morkas, nes jau tuoj tuoj turėsim šviežių daržovių ir džiaugsimės pagaliau žaliom spalvom, ne vien geltonom:)

O prieš pereinant prie recepto, dar pasidalinsiu pačia naujausia Milos pamokų programa ateinančiai savaitei:

  • Tema: mokslas ir eksperimentai
  • Spalva: mėlyna
  • Forma: apskritimas
  • Skaičius: 10
  • Raidė: Mm
  • Moralinis sąmoningumas: vaizduotė ir kūrybiškumas
Harisa – gana aštri pasta, tad dėkite jos tiek, kiek pakeliate aštrumą 🙂
Tiršta ir maistinga morkų sriuba su aštriais riešutais jums tikrai patiks

Aitri trinta morkų sriuba su harisa riešutais

4 porc.

  • 3/4 stiklinės (60ml) alyvuogių aliejaus
  • 1 svogūnas, susmulkintas
  • 4 česnako skiltelės, susmulkintos
  • 6 vidutinio dydžio morkos, sutarkuotos stambia tarka
  • 1 litras vištienos (arba daržovių) sultinio
  • 1 šaukštas harisa pastos
  • 1/2 stiklinės (80g) kedrų riešutų
  • Natūralaus graikiško jogurto ir žalumynų patiekimui

Puode įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus ir jame porą minučių kepinkite svogūnus. Kai jie suminkštės, suberkite česnakus, tada ir morkas. Kepinkite toliau maišydami apie 5 minutes. Supilkite sultinį ir sudėkite pusę kielio harisos. Užvirkite ir virkite uždengę apie 10 minučių, arba kol morkos visiškai suminkštės. Įmerkiamu blenderiu sutrinkite viską iki vientisos masės. 

Kol sriuba verda, mažoje keptuvėje įkaitinkite likusį aliejų ir jame apkepinkite riešutus (apie 1-2 min.), kol gražiai paruduos. Įmaišykite likusią harisą, ir iškart nukelkite nuo kaitros. 

Padalinkite sriubą porcijomis, įmaišykite po šaukštelį jogurto, pabarstykite harisa riešutais, ir žalumynais. 

Komentarų apie "Trinta morkų sriuba su harisa riešutais": 5

  1. Eglė:

    Kaip visada – tiesiog tobula 🙂 Ačiū, kad esat ir kad dalinatės nuostabiais receptais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *