Kai pavasarį mus visus ištiko karantinas, aš porą mėnesių buvau tarsi suakmenėjusi. Panašiai turbūt ir jūs jautėtės, visiška nežinia buvo, ar čia keistas nuotykis, ar čia nauja realybė… Buvo baisu, tamsu ir labai nejauku. Mažiausiai ko norėjosi man tada, raginti jus mėginti naujus receptus, kuriems reikia kokių specifinių ingredientų, dėl kurių jūs išsiruoštumėt į parduotuvę… 

Bet antrasis karantinas man visiškai kitoks. Nesakau, kad nesisaugau, kad gyvenu aktyvų gyvenimą taip kaip dariau iki koronos laikų, tačiau man šiuo laikotarpiu norisi pasidalinti su jumis galimybe keliauti skoniais. Tą visuomet darau pati, kai ilgiuosi kelionių ir tolimų kraštų. Tuomet atsiverčiu kokią patinkančią kulinarinę knygą ir susiplanuoju skanią vakarienę iš tos šalies, kurioje norėtųsi atsidurti, repertuaro. 

Keliones skoniais per šį antrąjį karantiną aš siūlau ir video formatu savo blog’o FB paskyroje! Kviečiu visus į savo virtuvę, transliuodama gyvai ir paprastai tiems, kam galbūt liūdna, ilgu ar tamsu. Arba smalsu kaip pasigaminti kažką neįprasto. Per pastarąjį mėnesį „buvom” Izraelyje, tolimojoje Japonijoje, o šiandien buvom nulėkę trumpam į kaimyninę Švediją. Pastarosios dvi transliacijos buvo ypač autentiškos, mat maistą gaminom ir pačius tikriausius receptus išklausinėjom iš tikrų savo srities profesionalų – Japonijos bei Švedijos ambasadų virtuvėse. 

Šios dienos kelionei orai nežadėjo nieko gero: atsikėlusi anksčiau apėjau savo įprastą rytinį ratelį mišku, tačiau dangus niaukstėsi ir grasinosi šlapdriba ir lietumi. Tačiau nuvykus į Švedijos Ambasados kiemą nušvito net saulė! Be to, naujai Lietuvoje reziduojančios Ambasadorės Inger Buxton rezidencija buvo nutvieksta šiltų lepmučių gausa, galėjai pasijust tarsi jaukiuose užmiesčio namuose… 

Aš visuomet sakau, kad centrinė namų dalis, kur vyksta tikrasis gyvenimas, yra virtuvė. O į virtuvę mus įsileido Daiva Leonavičienė, čia besidarbuojanti jau ne vienerius metus. Daiva kuklinasi, tačiau jos rankomis pagaminto maisto ragavo net karališka Švedijos šeima, ką jau bekalbėt apie kas savaitinius garbingus svečius, lankiusius Vilniuje rezidavusius ambasadorius… Tik įsivaizduokite, koks geras jausmas pastovėti už nugaros tokiai profesionalei, ir gauti atsakymus į bet kokius, net slapčiausius kulinarinius klausimus! 

Kai derinom patiekalus, kuriuos ruošim tiesioginei transliacijai, apsispręsti buvo gana nesunku: naujoji Švedijos Ambasadorė būtinai norėjo supažindinti lietuvius su bene mėgstamiausiais švedų kepsniais, pavadintais turbūt žymiausios Švedijos verslo dinastijos pavarde – Wallenberg. Nuo SEB banko iki Electrolux – ko ne pusė Švedijos pramonės įmonių priklausė arba tebepriklauso Wallenbergams. Tačiau virtuvėje šis vardas labiausiai asocijuojamas ne su orkaitėmis ir viryklėmis, bet su minkštučiu veršienos kepsniu, kuris Švedijos visuomenei buvo pristatytas 1930 metais. Gaminamas šis kepsnys gana neįprastai – malta veršiena sumaišoma su kiaušinio tryniais ir lengvai išplakta grietinėle, pasūdoma ir pagadinama pipirais. Taip sumaišytas mėsos mišinys privalo pastovėti šaldytuve bent pusvalandį, kad masė sukietėtų, antraip bus gana sudėtinga formuoti kotletus. Kotletai kepami ant sviesto, ir reikia saugoti, kad jie pernelyg neapskrustų – privalo likti šviesios spalvos. 

Švedai šiuos kepsnius patiekia su bulvių koše. Daiva mums pademonstravo kaip tą buvlių košę ji verda (juk patys žinot, kokia skani būna košė, kurią mums tiekia restoranuose… aš tokios namuose niekada nemoku pasigaminti:) matyt pagailiu sviesto:)) : į vandenį, kuriame verda bulvės, pakanka įdėti… sviesto. Vėliau, bulves nukošus, šis vanduo neišpilamas, jį galima sunaudoti žirnelių sriubai! Na o sutrintos bulvės taip pat pagardinamos sviestu:) 

Bruknių ar spanguolių pagardas – būtinas komponentas prie šių kepsnių. Gali būti ir pirktas! Žaliuosius žirnelius (šaldytus) šefė tik perpila verdančiu vandeniu, o patiekdama juos pašildo kartu su lengvai apkepintais šalotiniais svogūnais. 

Bene netikėčiausia buvo skaisčiai žalios spalvos žirnelių sriuba. Ją Daiva išvirė vos per kelias minutes, pakako tik gabalėlio svogūno, vandens ir žirnelių. Viską sumalus blenderiu, laukė didysis siurprizas: skaisčiai žalia sriuba patiekiama su iki standžių putų suplakta grietinėle, pagardinta trupučiu šviežio tarkuoto krieno šaknies ir grūdeliu druskos. Karštoje sriuboje tirpstanti grietinėlė tiesiog padaro patiekalą karališku. 

Na o šventos Liucijos diena – bene ryškiausia visos Švedijos tradicija ir šventė, pažymima gruodžio 13 dieną. Šalies gatvėse girdisi baltai apsirėdžiusių vaikų atliekamos giesmės, šviesos šventės proga kepamos ir labai kvapnios šafraninės bandelės! Skaisčiai geltona spalva simbolizuoja šviesą ir šilumą: viena vertus, artėja Kalėdų džiaugsmas, bet kita vertus, pagal senąjį kalendorių, būtent po gruodžio 13 dienos dienos imdavo pamažu ilgėti… 

Tad jūsų dėmesiui šiandien visas švediškas meniu: nuo sriubos iki deserto. Jūs tik gaminkite, būkite sveiki ir sotūs, ir mėgaukitės kiekviena akimirka!! O jei norėsite pažiūrėti video, kaip šiuos patiekalus gamina Ambasados šefė bei žvilgtelti kaip atrodo Ambasadorės rezidencija, video galite peržiūrėti čia

Svetinga šių jaukių namų šeimininkė – Švedijos Ambasadorė Lietuvoje p. Inger Buxton
Šventosios Lucijos akcentai
Žalių žirnelių sriuba su plaktos grietinėlės ir krienų kremu
Kultinis Wallenbergo kepsynys su bulvių koše, žirneliais ir spanguolių pagardu
Šafraninės bandelės
Print Recipe
Wallenbergo kepsniai
Minkštučiai maltos veršienos kepsniai pagal garsiausios Švedijos šeimos receptą. Beje, šiems kepsniams, sako, tiktų ir žvėriena (stirniena, elniena), mat mėsa gali būti labai neriebi, o sultingumas suteikiamas sumaišant ją su kiaušinio tryniais ir su grietinėle
Course Main Dish
Virtuvė Skandinavijos
Raktažodis malta mėsa
Porcijos
asm
Ingredientai
Course Main Dish
Virtuvė Skandinavijos
Raktažodis malta mėsa
Porcijos
asm
Ingredientai
Procesas
  1. Maltą mėsą sumaišykite su grietinėle (kurią prieš tai galite išplakti iki lengvų putų - taip bus lengviau formuoti kotletus iš gana skystos masės), su kiaušinio tryniais ir druska bei pipirais. Šią masę įdėkite į šaldytuvą mažiausiai pusvalandžiui. Taip masė sukietės, bus lengviau su ja dirbti.
  2. Didelę keptuvę įkaitinkite ir joje ištirpinkite sviestą (sviesto turėtų būti daug, kad kepsniai beveik "virtų" svieste). Į didelę lėkštę suberkite džiūvėsius. Formuokite kepsnius šlapiomis rankomis, apvoliokite juos džiūvėsiuose, tada dėkite į keptuvę ir kepkite ant vidutinės-mažesnės ugnies, kol kepsniai apskrus, bet pernelyg nepatamsės. Patikrinkite ar kepsniai iškepę įsmeigdami medinį dantų krapštuką - jei iš kepsnio bėga skaidrios sultys, vadinasi jis iškepęs, jei tamsios - dar ne. Taip pat patikrinti ar kepsniai iškepę galite perpjovę vieną kepsnį pusiau.
  3. Jei jūs gaminate šiuos kepsnius didesniam kiekiui žmonių ir jie vienu metu visi netelpa į keptuvę (arba vakarienę ruošiate svečiams iš anksto), apkepinkite kepsnius svieste iš abiejų pusių trumpai, tada dėkite juos į skardą ir kepkite orkaitėje apie 30 minučių 150C temperatūroje.
  4. Patiekite kepsnius su bulvių koše, pagardinta svietu, bei spanguokių arba bruknių uogiene.
Print Recipe
Žalių žirnelių sriuba su plaktos grietinėlės ir krienų kremu
Course Sriubos
Virtuvė Skandinavijos
Raktažodis vegetariški
Porcijos
asm
Ingredientai
Plaktos grietinėlės ir krienų kremui
Course Sriubos
Virtuvė Skandinavijos
Raktažodis vegetariški
Porcijos
asm
Ingredientai
Plaktos grietinėlės ir krienų kremui
Procesas
  1. Užvirinkite puode vandenį kartu su supjaustytais svogūnais. Kai svogūnai bus minkšti (po 2-3 minučių) suberkite žirnelius. Pavirinkite vos 1-2 minutes, kad žirneliai išliktų skaisčiai žali. Supilkite viską į blenderį ir išplakite viską iki vientisos masės, kreminės konsistencijos. Įberkite druskos, pipirų, jei reikia - pašildykite (tik neužvirinkite).
  2. Grietinėlę suplakite iki standžių putų, įmaišykite krienus, įberkite truputį druskos. Šį mišinį galite pasiruošti iš anksto, laikykite šaltai.
  3. Patiekite nedideliuose puodeliuose. Pradžioje dėkite šaukštą plaktos grietinėlės su krienais, ir atsargiai (geriausia iš indo su piltuvėliu, pvz., termoso ar patogaus pilti puode) pilkite atsargiai sriubą - kremas iškils į paviršių ir pamažu tirps, paliestas karštos sriubos.
Print Recipe
Šafraninės šventos Liucijos bandelės
Course Desertai
Virtuvė Skandinavijos
Pasiruošimas 20 min
Laikas 5 min
Pasyvus laikas 2 val
Porcijos
vnt
Ingredientai
Course Desertai
Virtuvė Skandinavijos
Pasiruošimas 20 min
Laikas 5 min
Pasyvus laikas 2 val
Porcijos
vnt
Ingredientai
Procesas
  1. Pakaitinkite pieną iki 37 laipsnių. Ištrinkite mieles su šaukštu cukraus ir trupučiu pieno. Grūstuvėje sutrinkite šafraną. Sumaišykite visus produktus ir supilkite miltus.
  2. Palikite tešlą pakilti apie 40 minučių. Formuokite nedideles S formos bandeles, klokite jas į popieriumi išklotas skardas, papuoškite jas razinomis ir palikite kartą palti, kad padvigubėtų. apie 40-60 min.
  3. Kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 5 minutes.

Komentarų apie "Švediški pietūs Ambasadoje: žirnelių sriuba, Wallenbergo kepsniai ir šafraninės Liucijos bandelės": 3

  1. Pingback: Dag 12

  2. Nida:

    Jurgita, į sveikatą:) Jūs visiškai teisi, stebinančiai puikus rezultatas su beveik nuliu įdėto laiko 🙂

  3. Jurgita:

    Ačiū už švediškus pietus,dar tokios skanios sriubos nebuvau valgius, o kad jai pagaminti visiškai nereikia daug produktų,o svarbiausia Laiko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *