Jūs tikrai pamenate šias minkštas bandeles iš vaikystės:) Ypač tuos trupinius ant viršaus, kurie buvo baisiai birūs, o nesinorėdavo nė vieno pamesti kandant:) Tokios minkštutės bandelės mane visuomet maloniai sugrąžina laiko mašina atgal, į kažkokią jaukią šilumą ir smagius prisiminimus….

Mielinės bandelės su uogomis tiesiog privalomas mano kiekvienos vasaros ritualas:) Dažniausiai jas kepu su pirmomis mėlynėmis. Tačiau panašu, kad šiemet mėlynių neturėsim. Todėl griebiau juoduosius serbentus, kurių visas klanas vakar atvyko pas mane iš nuostabių jaunų ūkininkų iš Suvalkijos. Vargšai serbentai taip pat šiemet negausiai užderėjo – pumpurai nušąlo, o uogos nudžiūvo per sausras… Bet net ir iš to negausaus derliaus bus keli stiklainėliai mūsų taip mėgiamos uogienės, ir dar į šaldiklį keletas indelių nukeliaus:)

Bet prieš berdama uogas į puodą, dalinuosi kaip niekada minkštų bandelių receptu. Kažkada klausėte kur sunaudoti trynius, kurie lieka iškepus Pavlovą? Tai štai vienas būdų, kur tie tryniai pasitarnaus:) Tik dėl jų bandelės bus purios ir itin geltonos…

Minkštutės, burnoje tirpstančios bandelės su juodaisiais serbentais
Galite bandeles kepti ir be trupinių, bet jie suteiks kepiniui senovišką nostalgišką pavidalą
Mielinės bandelės skaniausios dar tą pačią dieną, su stikline pieno ar puodeliu arbatos

Mielinės bandelės su serbentais

12-14 vnt

  • 500 g kvietinių miltų (jei gaminsite iš speltų, berkite apie 480g)
  • 30 g šviežių mielių arba 14 g sausų mielių
  • 200 ml pieno, drungno
  • 6 tryniai
  • 90 g cukraus
  • 1 šaukštelis vanilės pastos arba žiupsnis vanilinio cukraus
  • žiupsnelis druskos
  • 100 g sviesto, ištirpinto

Bandelių įdarui:

  • 400 g juodųjų serbentų
  • 3 šaukštai cukraus
  • 1 šaukštas krakmolo

Trupiniams:

  • 50g sviesto, ištirpinto
  • 100g miltų
  • 50g cukraus

Aptepimui ir patiekimui:

  • 1 kiaušinis sumaišytas su 1 šaukštu pieno
  • cukraus pudros

Visi bandelių tešlai reikalingi ingredientai turi būti kambario temperatūros.

Jei tešlą maišysite su sausomis mielėmis, sumaišykite jas su miltais, tada sudėkite visus likusius ingredientus ir išsukite vientisą elastingą tešlą. Geriausia tešlą minkyti elektriniu kombainu – tada galėsite ją išsukti iki visiško minkštumo. Jei naudojate šviežias mieles, pirmiausia pasidarykite mielių tirpinį (mielės + 1 šaukštas cukraus + 3 šaukštai miltų + 4 šaukštai šilto pieno) ir jį palikite šiltai, kad suputotų. Tada sumaišykite su likusiais ingredientais ir užminkykite labai minkštą elastingą tešlą.

Iš tešlos suformuokite rutulį, ir padėję į didelį dubenį palikite šiltoje vietoje apie 1.5 valandos uždengę virtuviniu rankšluosčiu, kad pakiltų (tešlos tūris turėtų padvigubėti)

Per tą laiką iš sumaišykite įdarui skirtus ingredientus ir atidėkite į šalį.

Tešlą išimkite ant darbastalio ir iš jos suformuokite pailgą ruloną. Jį padalinkite perpus, tada kiekvieną pusę supjaustykite į 6 arba 7 dalis. Iš kiekvieno gabaliuko padarykite rutuliuką, tada jį suplokštinkite (jei reikia, panaudokite kočėlą), ir į kiekveino tešlos gabalėlio vidurį įdėkite po kaupiną šaukštą uogų įdaro. Atsargiai sulipdykite kraštelius (tik kad nebūtų kraštelis miltuotas – tada tešla nesulips), ir vėl suformuokite apvalią bandelės formą. Dėkite tokią suformuotą bandelę suklijuota dalimi į apačią, į skardą, išklotą pergamentiniu popieriumi. Tarp bandelių palikite tarpelius, nes jos kepdamos padidės.

Taip suformuotas bandeles uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje dar kartą pakilti (mažiausiai 40 minučių).

Sumaišykite trupiniams skirtus ingredientus tarpusavy pirštų galiukais. Kiaušinį suplakite su 1 šaukštu pieno. Įkaitinkite orkaitę iki 170C. Kiaušinio plakiniu patepkite visą bandelės paviršių ir pabarstykite trupiniais. Pašaukite bandeles į orkaitę ir kepkite apie 20-25 minutes, arba kol gražiai paruduos.

Iškepusias bandeles atvėsinkite ant grotelių, ir prieš patiekdami pabarstykite cukraus pudra.

Vienas komentaras apie straipsnį "Senoviškos mielinės bandelės su serbentais"

  1. Nida:

    Rima, kaip miela girdėti! Iš tiesų, tie kurie bijo, bet išdrįsta kepti mielinius kepinius, negali atsidžiaugti unikaliu skoniu tik ką ištraukus iš orkaitės:) Skanaus ir dažno kepimo:)

  2. Rima:

    Labai lengvas, paprastas receptas. Viskas puikiai gavosi… tas mielinio kepinio kvapas namuose nuostabus!… Gerai, kad kepėme iš dvigubos porcijos, vakarienei suvalgėme kiekvienas po 5 bandukes, po tiek ir pusryčiams liko :))))))) …receptas bus nusirašytas į nuosavą sąsiuvinį ;))

  3. Nida:

    Cha cha cha Agne, aš būčiau visas penkias sukirtus tą 21 val:) Gero naujo kepimo, tikiuosi svečiams patiks:)

  4. Agnė:

    Ačiū už atsakymą Nida! Bandelės tobulos, šiandien valgom likučius, gal nesiplėsiu apie tai, kad vakar 21val suvalgiau tris bandeles :)) ir sekančią porciją kepu ryt, nes atvažiuoja svečių! Beje vietoj serbentų dariau su mėlynėm, ir faktas kad jokiais būdais negalima atšildyti uogų, nes man teko sunkti skystį, kitaip būtų šakės, ir taip sugadinau tris bandeles, nes nepavyko užlankstyt sudrėkusių.

  5. Nida:

    Dalia, oi gerai būna, kai pusryčiams dar būna likus kokia šviežia bandelė… Dėl skilimo paaiškinau po Agnės komentaru. Tiesiog plyšta per ploniausią vietą tešlos, ir kadangi ne mašinom, o rankom bandeles lipdom, tai ta tešla nėra labai vienoda visur.

  6. Nida:

    Agne, dėl tešlos lipnumo ir miltų kiekio – taip, tešla būna lipni, bet ne tokia, kad neišeitų iš jos suformuoti rutuliuko (žinoma, gerai pasimiltavus rankas ir stalo paviršių). Tad reikia čia šiek tiek „iš jausmo” tą tešlą daryti… Kuo daugiau miltų – tuo bus kietesnės bandelės. Bet tikrai nebus jos akmeninės. Be to, kiekvienas kiaušinis pas mus irgi skirtingo dydžio, tad gali miltų prireikti daugiau ar mažiau.. Paklaidos visada egzistuoja, ir gerai, kad prie jų prisitaikot, pagal situaciją įberiat miltų ar mažiau, ar daugiau.
    Dėl sutrūkimo – sutrūksta bandelės ploniausiose vietose… Uogos kepdamos ima „virti”, ir ploniausioje vietoje tešla neatlaiko. Tad yra du variantai – arba dėti mažiau įdaro (bet tam ir darom namines bandeles, kad nepagailėtumėm to įdaro, tiesa?:)), arba didesnę bandelę lipdyti su storesnėm sienelėm (kas irgi yra finale mažiau įdaro:)). Maniškės irgi sutrūko, bet man tas sutrūkimas ir susikaramelizavę išbėgę sultys savotiškai žavios ir tikrai skanios buvo. Na toks tikras naminių bandelių vaizdas:) Ir skonis, žinoma.

  7. Dalia:

    Bandelės tiesiog tobulo skonio! Ypač gardu buvo kitos dienos pusryčiams, su sviestu ir Čederio sūriu 🙂
    Mano bandelės taip pat perskilo, įdaras išbėgo. Skonis dėl to nenukentėjo, bet įdomu, kodėl?
    Labai ačiū už receptą!

  8. Agnė:

    Puikios bandelės! Tik du niuansai:
    Pirmas – dėjau speltos miltų, 480gr, bet tešla buvo visiškai lipni, teko dėti dar mažiausiai apie 40-50gr. Nebent ją reikia tokią lipnią ir palikt? Bet tada nesuformuosiu rutuliuko.
    O antra, beveik visos bandelės sutrūko 🙂 skonio tai nepagadino, bet kažin kodėl?

  9. Nida:

    Kristina, kiekvienam su skoniais neįtiksi:) Bet gera naujiena ta, kad įdarą visada galima pasaldinti (arba pabarstyti daugiau cukraus pudros ant viršaus):) Tai kitąkart savo vyrukams iškepkite saldesnių, arba su kitokiomis saldesnėmis uogomis:) Na o dėl formos – man jos tuo ir gražios, kad jos tokios naminės, kreivesnės, nevisai apvalios…. Tokios autentiškos… Aš net specialiai nesistengiu idealiai lygių padaryt, nes taip man ir gražiau ir skaniau!:) P.S. o lygias apvalias bandeles suformuoti tereikia šiek tiek įgūdžių, nieko sudėtingo!

  10. Kristina:

    Bandelių tešla tobula, labai skanios. Sūnus ir vyras sakė, kad įdaras per rūgštus, bet man tai idealiai tiko ta rūgštelė. Ir kitą dieną buvo minkštutės, tik man nepavyko padaryti jų tokių tobulai apvalių:)

  11. Olga:

    Tešla tiesiog nuostabi! Pirmą kartą man gavosi tokios minkštos, purios lyg debesėliai, bandelės!
    Ačiū!

  12. Nida:

    Simona, sako, kad šaldyuve per naktį pastovėjusi mielinė tešla geriausia ir išsipučia kepdama. Tik ne visada pasiseka suplanuoti viską iš anksto 🙂

  13. Simona:

    Išbandžiau receptą užminkius iš vakaro ir palikus kilti per naktį šaltai – šaldytuve. Puikiai pavyko.

  14. Nida:

    Daina – ne, nepaverdu, tiesiog žalius su cukrum ir krakmolu. Jie išverda kepdami! Beje, šiam receptui galite ir šaldytus naudoti (tik nereikia jų atitirpinti). Lygiai taip pat – tik su cukrum ir krakmolu.

  15. Jurga:

    Hihihi 🙂 einam kept. Kol dar darbuojuosi, boschas ir mielės padarys savo darbą 🙂 Bandysiu truputį keisti tešlos ingredientų proporcijas, parašysiu, kaip sekėsi 🙂

  16. Nida:

    Jurga, tai šiose aš miltų pamažinau (visam kiekiui apie 20g mažiau) ir gavosi neapsakomo minkštumo:) O kardamoninės irgi paskui mane vaikšto jau keletą dienų, tai matyt nieko nebus, teks kepti. 🙂

  17. Jurga:

    Nida, kaip skaniai atrodo! Aš šįvakar dar kartą kardamonines kepsiu 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *