Šiandien žydai pradeda švęsti Pesachą – savotišką katalikiškųjų Velykų šventę. Tai didžiausia ir svarbiausia metų šventė, kurią paprastai pažymi didžiulis būrys šeimos narių ir giminaičių. Pesachas, kaip ir visos kitos žydiškos šventės, prasideda saulei nusileidus, ir tęsiasi net visą savaitę! Ceremonija pradžioje kiek nuobodi, nes kelias valandas reikia skaityti Ha Gada – švento rašto istoriją apie tai, kaip žydų protėviai nusprendė atsisakyti vergovės ir sprukti iš Egipto. Kaip žinia, Mozė tautą net 40 metų vedžiojo po dykumą, kol pasiekė Pažadėtąją Žemę – Izraelį.

Po tų skaitinių, paįvairintų dainomis ir visokiais keistais ritualais, seka apsivalgymo šventė. Kadangi žydai žino kaip reikia gaminti maistą, Pesachui paprastai parodomas aukštasis kulinarijos pilotažas. Pesachosimbolis Macos būna dažnai vienaip ar kitaip įkomponuotos į šventinius patiekalus.

Vienas dalykas, kurį reikia žinoti apie Pesachą – tai draudimas valgyti kvietinius produktus. Sąrašas gana ilgas, nes kviečiai – tai ne vien miltai, bet ir duona, sausainiai, makaronai, alus… Savaitę prieš Pesachą visi kuopiasi savo virtuves ir valosi, kad neliktų nei trupinėlis kokio milto ar džiuvėsio… Visi restoranai ir kavinės taip pat užsidaro generaliniam apsišvarinimui. Daugiau įspūdžių iš Pesacho ir ypač duonos nebuvimo visą savaitę esu rašiusi pernai https://www.nidosreceptai.lt/pusrytines-bandeles-arba-kai-salyje-savaite-nera-duonos/.

Viename žydiškame žurnale aptikau labai patraukliai nuskambėjusį Pesacho patiekalą – varškės apkepą, ruošiamą su macomis. Tai nėra tradicinis pagrindinės Pesacho vakarienės – Sederio – valgis. Kadangi, kaip rašiau, šventė trunka savaitę, patiekalų reikia sugalvoti daug ir įvairių. Iškepiau šį apkepą sekmadienio pusryčiams ir jau žinau, kad tai taps vienu mano šventinių pusryčių tradiciniu receptu.

Produktų sąrašas:

4 macos

3 dideli kiaušiniai

6 šaukštai cukraus

2 pakeliai varškės

1/2 puodelio grietinės arba jogurto

1-2 šaukštai apelsinų sulčių

1-2 šaukšteliai nutarkuotos apelsino arba citrinos žievelės

1 šaukštelis vanilinio cukraus

1/2  kapotų pekano riešutų (arba graikiškų)

1/2 puodelio džiovintų spanguolių arba razinų

4-6 šaukštai (maždaug 50g) lydyto sviesto

Orkaitę įkaitinam iki 165C. Macas pamerkiame į šaltą vandeni 1-2 minutėms, kol suminkštėja. Nusausinam gerai su popieriniais rankšluosčiais.

Lengvai išplakam kiaušinius su cukrumi, tada įmaišome varškę, grietinę (jogurtą), apelsinų sultis, žievelę, vanilinį cukrų, riešutus ir spanguoles.

Maždaug 2 šaukštus sviesto ištepame kepimo indo apačiojei ir šonuose. Apačią išklojame macomis (ten, kur trūksta, macas sulaužome tokio dydžio gabaliukais, kokių reikia užpildyti visam plotui). Ant viršaus užtepam pusę varškės masės. Tada vėl viršų išklojame macomis. Tepame antrą sluoksnį likusios varškės ir patį apkepo viršų vėl išklojame macomis. Viršų patepame likusiu lydytu sviestu.

Kepam apie valandą, kol apkepas paruduoja, iškyla. Tinka valgyti karštas arba atvėsęs.

 

 

Komentarų apie "Žydiškas varškės apkepas su macomis Pesachui": 7

  1. Nida:

    Laura, macai pasirodo paprastai prieš Velykas (nes Velykų laikotarpis beveik sutampa su žydišku Pesachu). Kitu metu Izraelyje yra parduodami tik macų „džiūvėsiai”, nes jie naudojami daugelyje žydiškų patiekalų. Macai ir Lieetuvoje pasirodo panašiu metu parduotuvėse (prie egzotiško maisto produktų, kiek pamenu), bet taip pat Lietuvos Žydų bendruomenė turi savo kanalų ir jais macų atsigabena (gal galima kreiptis į juos??)

  2. laura:

    sveiki o kur galima nusipirkti macu? paprastose parduotuvese ju buna?

  3. Nida:

    Taip! Toks traškus ir turi gautis. Labai skanus tas viršus apkepęs:)
    O aš šį apkepą kepu kas savaitę, kol turiu macų 🙂

  4. Kristina:

    Ka tik iskepiau. Superinis reikalas! Tik man tas macas virsuj nors ir ismirkytas ir sviestu apteptas, gavosi trashkus. Cia taip turi buti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *