Viena iš Lietuvoje aplankytų gastronominių vietų buvo Marche de Provence Vilniuje. Man taip patinka šis naujas restoranas, jo interjeras, atmosfera ir muzika, kad būtinai randu progą jame apsilankyti. Bėda didžiausia, kurios negaliu nutylėti, tai aptarnavimas… Tradiciškai savininkas, matyt, taupydamas kaštus, neturi pakankamai padavėjų, tad piko valandomis nusiteikit pasėdėti ir 4 valandas, kol suplukę du lakstantys vyrukai (per abu aukštus, beje, dirba tik dviese) atidundės su jūsų jau atšąlusiais patiekalais. Apie tai, kad padavėjai neturi jokio supratimo apie darbą, o viso labo uždabiauja vasaros atostogų metu, aš net nepradėsiu skųstis, nes visi žinom, kad čia slypi bene didžiausia Lietuvos aptarnavimo srities tragedija, beje, aktuali didžiai daugumai viešo maitinimo įstaigų. Ir tas lietuviškas nedovanotinas stuobriškumas, kuomet mano svečiai užsieniečiai, tuštutėliame restorane pavalgę lengvus pietus, palieka vos pilnametystės sulaukusiai mergaitei 20 eurų arbatpinigių(tai buvo beveik tiek pat, kiek sumokėjo už pačius pietus, bet smulkesnių kupiūrų tuomkart neturėjo) ir paprašo, kad ji iškeistų kelis litus geležinėmis monetmis susimokėjimui už parkingą, mergaitė susiraukusi atšauna, kad jai jau nusibodo, nes visi prašo to paties – geležinių monetų. Ir, žinoma, nepakeičia.

Bet tai – detalės. Šios dienos tema visai kitokia – tai įžymiosios Nicos salotos. Jos, beje, Marche de Provence gaminamos nepriekaištingai. Patiekiamos tobulai – ant didelės medinės pjaustymo lentos, su įpatingu polėkiu padekoruotos. Nicos salotas (Prancūziškai – Niçoise salad, tariasi [ni’swaz]) labiausiai išpopuliarino Julia Child, pristatydama Prancūzijos virtuvę mažiau sofistikuotai tautai – amerikiečiams.

Iki galo nėra sutariama koks tipiškas Nicos salotų receptas, todėl vartydama receptus vis randu įvairių improvizacijų. Man labiausiai patinka Food&Style versija, kuomet salotos gardinamos skrudintais baklažanais ir grilyje pakepintais svogūnais. Žinoma, galima salotas „pagerinti” tunais (šviežiai keptais arba konservuotais) bei ančioviais – sotus užkandis patiks tiems, kurių mėgstamiausios – tuno salotos. Tuo tarpu man per karščius norisi vegetariško maisto, tad tuną salotose praleidžiu:)

Išbandykite patys, nenusivilsite. Ypač geras bazilikų padažiukas, kuris tiks ir kitoms salotoms, jei tik jo liks:)

Nicos salotos (3-4 asm)

Salotų užpilui

2 šaukštai raudonojo vyno acto

1 šaukštas Dijon garstyčių

1 mažas svogūnėlis (shallot) – nuluptas ir stambiai supjaustytas

12 didelių šviežio baziliko lapelių

1/2 puodelio extra virgin alyvuogių aliejaus

1/4 šaukštelio druskos

Šviežiai grūstų juodųjų pipirų

Grilyje keptoms daržovėms

4 maži baklažanai arba pusė tradicinio baklažano, supjaustyto juostelėmis

1 vidutinio dydžio raudonasis svogūnas, supjaustytas į 8 dalis išilgai taip, kad gale esantis sukietėjimas neleistų skiltelėms iširti

1 šaukštelis balzamiko acto

2 šaukšteliai extra virgin alyvuogių aliejaus

Druskos, pipirų

Salotoms

1 didelė sauja mažų rukolų (gražgarsčių)

5-7 mažos šviežios bulvytės (arba 2 vidutinio dydžio), išvirtos su lupenomis, atvėsintos, supjaustytos kąsnio dydžio gabalėliais

200g šparaginių pupelių, apvirtų 2-3 minutes pasūdytame vandenyje ir iškart įdėtų į ledinį vandenį, kad neprarastų spalvos

2 vidutinio dydžio švieži pomidorai, supjaustyti išilgai į nedidelius gabaliukus

4 – 6 kietai virti kiaušiniai, nulupti ir supjaustyti į 4 dalis

1/2 puodelio alyvuogių

1/3 kaparėlių, nusausintų

Pirmiausia pasigaminame padažą: visus ingredientus sudedame į plaktuvą ir suplakame iki masės, primenančios žalios spalvos majonezą.

Įkaitiname grilį. Baklažano juosteles aptepame aliejumi, pabarstome druska ir pipirais. Apkepame ant grotelių. kol suminkštės ir matysis dryžiai.

Svogūnus sumaišome su balzamiko actu ir aliejumi, pabarstom druska ir pipirais, kad gerai pasidengtų. Kepame ant perforuotos skardelės grilyje, kol jie apskrunda ir suminkštėja.

Gaminame salotas: Lėkštės apačioje klojame rukolas (gražgarstes), ant viršaus dėliojame visus likusius ingredientus: keptus baklažanus, keptus svogūnus, apvirtas šparagines pupeles, virtas bulves, tuną ir ančiovius (jei gaminate ne vegetarišką versiją) alyvuoges, pomidorus, kaparėlius. Pateikiame padažą kiekvienam užsipilti.

Na o pabaigai noriu pasidalinti informacija: girdėjau, kad Druskininkų Snow Arenos restoranas Aero – taip taip, tas pats, kuris aukštai virš medžių viršūnių iškilęs, kuris šluosto nosį daugeliui Vilniaus restoranų, – dairosi virėjų. Gyvenčiau Lietuvoje – dievaži kraustyčiausi į Druskininkus ir keisčiau profesiją 🙂

Komentarų apie "Nicos salotos": 7

  1. Dovilė:

    Nida, kadangi ir Lietuvoje jau karšta, tai šiandien gaminu taviškes Nicos salotas. Tik be baklažano ir kepto svogūno, nes nėra kam šiandien grilinti;-)

  2. Nida:

    Tikrai taip, Laura. Nuo detalių prasideda, detalėmis ir baigiasi. Aptarnavimas restorane – sudedamoji kliento pasitenkinimo dalis. Sakyčiau, net pirmasis įspūdis, kurio jau nepakartosi – antrąkart pirmo įspūdžio juk nebūna. Jei ši sritis nesutvarkyta, tai ir maistas, koks skanus bebūtų, netaip džiugina….

  3. Nida:

    Dovile, šitas įrašas ir receptas lauks tavęs sugrįžtant iš pajūrio:) Gero oro ir smagių atostogų!!

  4. Nida:

    Ačiū, Egle!:) Ir už nuorodą labai ačiū – prarijau tą kulinarinį Nicos salotų „tyrimą” kaipmat:) Puiki informacija. Kaip visuomet nutinka su „tradiciniais” tapusiais dalykais – kiekvienas juos interpretuoja savaip, ir teigia, kad tai šis būdas – pats tikrasis. Daugiausia ginčo turbūt dėl bulvių – man Nicos salotose jos tikrai tinka. Na, o tunas, tu teisi, turi būti šviežias, keptas, pageidautina ant grotelių, sultingas… niam….

  5. Laura:

    O viskas juk nuo detalių ir prasideda…
    Mes nesenai buvom Kauno senamiestyje neperseniausniai atsidariusiame prancūziško stiliaus restoranėlyje „Le rouge”…labai patiko VISKAS. Su užkandžiais, antrais karštais patiekalais ir desertais apsisukom per 2 valanadas, nors restoranas buvo pilnas 😉

  6. Dovilė:

    Mhmm, net seilė nutyso į tas salotas bežiūrint. Gaila, kad šiandien prie jūros išvažiuojam, tai negaliu ČIA ir DABAR jų pasigamint.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *