Baklažanų receptai ir toliau išlieka populiariausiais! Kiek pamenu, prieš dešimtmetį nebūčiau žinojusi ką su tais baklažanais per daug veikti:) O štai dabar juos gaminu beveik kiekvieną savaitę: traškius kiniškus baklažanus, baklažanų užkandėles, įdarytus baklažanus, griliuotus ir troškinius

O šis graikiškas mėsos ir baklažanų pyragas atsiskleidžia visu Vidržuržemio Jūros grožiu ir skoniu! Tai vienas mano mėgstamiausių baklažanų receptų. Jam  dar neliko abejingų nei vieno iš mano svečių:) Moussaka kiek primena itališką lazaniją, tačiau vietoj lazanijos lakštų čia naudojami apkepinti baklažanai. Literatūroje skaičiau, kad baklažaną šiame recepte galima keisti bulvėmis – supjausčius jas juostelėmis, bet niekad nebandžiau.

Užvis skaniausia – puri pyrago „kepurė” su muškatu ir ant viršaus užlydytu sūriu. Tik mažas patarimas: panašiai kaip lazanija, Moussaka iškepusi turi pastovėti apie 10 minučių prieš ją prapjaunant.

Moussaka: graikiškas mėsos ir baklažanų pyragas (6 asm)

2 dideli baklažanai, supjaustyti plonomis riekelėmis

3 šaukštai aliejaus

700g maltos jautienos (aš naudojau per pusę jautieną ir vištieną)

1 vidutinis svogūnas, susmulkintas

4 česnako skiltelės, susmulkintos

2 dideli pomidorai arba indelis konservuotų pomidorų (200g)

1/2 puodelio baltojo vyno

3 šaukštai džiūvėsių

3 šaukštai kapotų šviežių petražolių

2 kiaušinio baltymai

Druska, pipirai

Viršutiniam sluoksniui:

40g (3 šaukštai) sviesto

40g (1/3 puodelio) miltų

400ml pieno

1/2 šaukštelio malto muškato

150g tarkuoto geltonojo sūrio

2 kiaušinio tryniai + 1 visas kiaušinis

Supjaustytas baklažano skilteles apibarstome druska ir paliekame,kad išskirtų sultis  (apie 20min). Nuplauname po tekančiu vandeniu druską ir ir gerai nusausiname. Sudedame vienu sluoksniu kepimo skardoje, kiekvieną gabaliuką patepame šaukštu aliejaus, ir kepame 180C orkaitėje kol suminktės (apie 10min). Paliekame atvėsti.

Likusį aliejų įkaitiname didelėje keptuvėje ir joje apkepiname maltą mėsą, kol ji tampa tamsios spalvos ir pasidaro biri. Suberiame kapotus svogūnus ir česnakus ir kepame dar apie 5 minutes. Sudedame pomidorus, sumaišome, supilame vyną ir pasūdome bei pabarstome pipirais. Užverdame, sumažiname ugnį ir troškiname apie 15 min. Skystis turi būti beveik išgaravęs, tačiau jei masė dar labai šlapia, pakepiname kelias minutes ant stiprios ugnies atidengtoje keptuvėje, kad nusigaruotų. Nuimame nuo ugnies, kiek atvėsiname (apie 10 min), įmaišome petražoles, džiūvėsius ir baltymus.

Pasigaminame viršutinį sluoksnį: nedideliame puode sumaišome miltus ir pusę pieno į tolygią masę. Kai nelieka gumulėlių, supilame likusį pieną. Užkaičiame puodą, ir maišant laukiame, kol jis užvirs. Įdedame sviestą, įberiame žiupsnelį druskos, ir ant silpnos ugnies paverdame maišydami 2 minutes. Nuimame nuo ugnies, palaukiame 5 Minutes, įmaišome muškatą, pusę tarkuoto sūrio ir kiaušinio trynius bei visą kiaušinį. Gerai išsukame iki tolygios masės, truputį pasūdome.

Kepimo skardos apačią išklojame baklažano juostelėmis. Ant viršaus supilame mėsos masę. Viršuje vėl sudėliojame likusių baklažanų sluoksnį. Ant viršaus supilame pieno ir kiaušinių masę, pabarstome likusiu sūriu.

Kepame pyragą apie 40min 180C karštumo orkaitėje, kol viršus gražiai paruduoja. Pateikiame su gaiviomis žaliomis salotomis.

Vienas komentaras apie straipsnį "Moussaka: graikiškas mėsos ir baklažanų apkepas"

  1. Nida:

    Justina, tuose senai publikuotuose receptuose išties (šių dienų akimis žiūrint) trūksta informacijos tikslumo:) Naudokite švelnesnio skonio sūrį, kuris kepant tampa tąsus. Paprastas paprasčiausias fermentinis būtų mano pirmas pasirinkimas. Čederis pernelyg dominuojantis (bet, jei norisi,- kodėl ne?), o Parmesan čia nelabai tiks.

  2. Justina:

    Noriu pasiteirauti, kokį sūrį geriausia naudoti? Kokį, Nida, jūs naudojate
    Kas tas geltonasis sūris? Cheddar, paprastas fermentinis ar Parmesan?

  3. Pingback: Moussaka: graikiškas maltos mėsos ir baklažanų apkepas – Pirmiausia pavalgyk

  4. Edita K.:

    Koks puikus receptas! Musaka gavosi tobula! Ir skonis ir vaizdas aukštumoj 🙂

  5. Nida:

    Mindaugai, ar tu bulves ir paprikas vietoj baklažano naudoji?? Koks įdomus derinys, ne mažiau, beje, Viduržemiškas:) Kitąkart išmėginsiu.

  6. Mindaugas:

    Nida, tikiu, jog labai skani moussaka gavosi 😉 Aš ir panašiai gaminu. Tik man skaniau au bulvėmis ir paprika, mat po Kretos taip pripratau, todėl kitaip negaminu :p

  7. Dovilė:

    Balandėliai irgi gėris;-) Mes jau kuris laikas planuojam jų prisigaminti ir užsišaldyti, kad vėliau būtų ką valgyti, kai darbai užgriūva. O aš šiandien vakarienei kepiau banaliausius bulvinius blynus su varškės padažu.
    Aga, netikėti svečiai yra labai smagu, ypač kai svečiai nekaprizingi ir paprasti;-) Man pačiai labai skanu būna paprastos bulvytes, suvyniotos į foliją ir iškeptos žarijose. Dar kokio sviestuko su žolelėmis ir prieskoniais pasidarai. Tai lauke pasėdėjus tas paprastas maistas būna toks žiauriai skanus;-)

  8. Nida:

    Dovile, gaminau visokius gardumynus – Bouillabaisse su midijomis, šviežiais, krabais, krevetėmis, šviežiais pankoliais ir pomidorais. O Žolinę šventėm su…. balandėliais:))
    O tas netikėtų svečių faktorius toks ilgesingai mielas – nepamenu kada pas mus užsuko netikėti svečiai!!:) Kažkodėl mūsų svečiai visada būna tikėti, laukiami, suplanuoti. O tai taaaaaip nuobodu…..

  9. Dovilė:

    Oi laukiam laukiam naujo blogo įrašo, ką jau taip skanaus pagaminai.
    Mes tai netikėtų svečių šiandien sulaukėm, tai grilinom viską ką namuose radom, vyną ir viskį gerėm..tsakant vasaros pabaigtuves šventėm, nes staiga Lietuvoje oras pasitaisė.
    Nida, išbandžiau širyt tavo receptą su avokadu ir kiaušiniais (https://www.nidosreceptai.lt/pusryciai/kiausiniu-ir-avokadu-uzkandele/)
    Tik vietoje svogūnų laiškų paprikos ir petražolių pripjausčiau.

  10. Nida:

    Pritariu Linai – būtina karts nuo karto pasilepinti. Tokios laisvesnės dienos pas mus paprastai – savaitgaliai. Kai į tokį ritmą įsivažuoji, lengva valdytis: darbo dienomis stengiesi neatsipalaiduoti, bet žinai, kad savaitgalį laukia prizas:)
    Dovile, priminei puikų filmą – su kokiu malonumu jį pažiūrėjau!! O Žolinę ir mes „švenčiam”, nedarbo diena, visą rytą prakovojom teniso kortuose, kur pirmą kartą po labai ilgos pertraukos nugalėjau savo vyrą 6:3, 6:1, bet dėl to jis su manim jau visą pusdienį nebendrauja:( Reikės ką nors skanaus pagaminti, kad vėl pradėtų kalbėtis:)

  11. Dovilė:

    Šiandien galima švęsti Žolinę arba..100-ąjį Julios Child gimtadienį ir ką nors skaniai pasigaminus valgyti ir žiūrėti filmą „Julie & Julia”.

  12. Lina:

    Ne tik,kad galima paisdykauti,bet ir reikia!:-)) O tai antraip, iskyla pavojus, prarasti gaminimo ir valgymo malonuma:-)As, karta per savaite, visuomet sau leidziu paisdykauti – riebiau,saldziau,nuodemingiau,daugiau…:-) Na,o baklazanu graikiskaja apkepele ir as darau. Kartais mesa pakeiciu paprika,sampinjonais ir pomidorais.Irgi laaabai skanu.

  13. Nida:

    Sutinku Dovile:) Tik vakar aptarėme dietas, sveiką mitybą, mažiau riebalų….:) Bet kartais juk galima paišdykauti;)

  14. Dovilė:

    Na, čia beveik panašiai kaip aš vakar gaminau. Labai skaniai atrodo ir nedietiškai;-)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *