Pasakysiu jums labai atvirai: aš išprotėjusi dėl virtuvinių prietaisų. Jei mano draugės mieliau gėrisi vitrinomis su pakabučiais ir grandinėlėmis, matuojasi vis naujus batus ir mėgaujasi vis kitomiomis rankinėmis, tai mano didžiausias džiaugsmas ir pasididžiavimas – įsigyti nauji virtuviniai prietaisai. Tik štai turiu vieną ydą – jei jau svajoju, visada noriu paties geriausio. Manau, kad prie „geriausių” daiktų priaugama ir subręstama… Juk pradžioje džiaugiesi kad ir paprasta, bet pirmąja nauja SAVO keptuve, paskui – pirmuoju virtuvinių peilių rinkiniu, kurio niekam kitam neleidi naudoti, tada imi svajoti apie geresnius, kokybiškesnius puodus, galiausiai imi varvinti seilę žiūrėdamas į prabangius japoniškus peilius, o kai renkiesi antrą ar trečią buitinės technikos seriją, kreipi dėmesį ne vien į kainą, bet ir į prekinio ženklo patikimumą bei įrangos funkcionalumą… 

Nemanau, kad labai jus nustebinsiu, pristatydama savo naujausią virtuvinės aistros objektą. Daiktą, apie kurį svajojau pastaruosius 5-6 metus, arba nuo pat pirmos minutės, kai pirmą kartą jį pamačiau ir pačiupinėjau. O gal net dar anksčiau – kai pirmą kartą atsiverčiau kažkurį populiariausių pasaulinių kulinarinių žurnalų, ir viename žurnalo atvartų pamačiau JĮ. Žalią, žvilgantį, apvalų ir labai viliojantį… BIG GREEN EGG. Taip vadinosi mano pastarojo penkmečio svajonė, kuri štai ėmė ir išsipildė. Išsipildė taip, kad dabar grasinuosi užversti jus receptais, kuriuos gaminsiu ant žarijų, ant įkaitusių grotelių, ir man visai nė motais bus nei oras, nei metų laikas. Nes tai Big Green Egg – universaliausias pasaulyje grilis, dar vadinamas visų grilių Dievu. 

Big Green Egg grilis
Big Green Egg: šis prekinis ženklas kalba pats apie save

Kuo gi jis toks ypatingas? – turbūt paklausite jūs, ypač jei tokio keisto pavadinimo nesate iki šiol girdėję. Visų pirma – savo forma, funkcijomis ir ypatingomis savybėmis. Didžiulį kiaušinį primenantis grilis pagamintas iš itin gerai temperatūrą išlaikančios keramikos. Tokios keramikos, kuri naudojama NASA laboratorijose, bet svarbiausia, – tokios, kuri net nežmoniškai aukštoje temperatūroje neišskiria kokių nors neaiškių medžiagų, kurių jūs tikrai nenorite netyčia suvartoti kartu su kepamu maistu. Apvali kepsninės forma leidžia karščiui cirkuliuoti taip, kad maistas, kuris joje kepa, skrunda tolygiai, o tinkamą temperatūrą kontroliuoti padeda tikslus išorinis termometras. 

Big Green Egg
Jei jau svajoti – tai tik apie tai, kas geriausią.

Tik įsivaizduokite: galingas grilis, konvekcinė orkaitė, picų krosnis, lėto kepimo indas ir dar rūkykla – viename. Taip taip, ir tai ne utopija, tai Big Green Egg. Tik nesakykite, kad niekada nesvajojote namuose turėti savo nuosavo malkomis kūrenamo picų kepimo pečiaus arba rūkyklos, iš kurios svečiams atėjus ištrauktumėte dūmais kvepiančią lašišos filė arba mėsos kepsnį. O kur dar didžiosios metų šventės, kai artimuosius norite nustebinti 10 valandų keptu avienos kumpiu, plėšoma kiauliena (pulled pork) arba sultingiausiais pasaulyje steikais?

Ir tik nemeluokite, kad atėjus snieguotai žiemai nė karto su nostalgija neprisiminėte saulėtos vasaros ir tyliai iš kepsinėns rūkstančio dūmo, kuris visuomet žada pačią skaniausią kepsnių puotą… Tai galiu jums pasakyti, kad su Big Green Egg jums nereikės kankintis laukiant vasaros, nes šis prietaisas tinkamas naudoti net ir speige! Netikite?? Prisiminsite mano žodžius gruodį:) 

Užvis svarbiausia, kad šis žalias gražuolis gali būti skirtingų dydžių, tad net jei esate dviejų asmenų šeima ir gyvenate daugiabutyje su nedideliu balkonu, jūs tikrai galite jį turėti ir mėgautis juo ištisus metus! Nuo miniatiūrinio, iki milžiniško kiaušinio, kuriame iškeptų ir visas sumedžiotas briedis – štai toks gali būti šis magiškas kiaušinis. Pagaliau namuose turėsiu TRIS orkaites:) Nes iki šiol kartais dviejų būdavo per maža… Dabar turiu trečią: ypatingą, žalią, itin galingą, kiaušinio formos:)) 

Ir nors nesu naujokė grilių pasaulyje, dirbti su Big Green Egg man dar neabejotinai teks pasimokyti. Tad besimokydama pati, savo atradimais mielai dalinsiuosi ir su jumis:) Todėl kai ir jūsų žaliai svajonei lemta bus išsipildyti, mano blog’e rasite viską, ko tik prireiks gaminant dūmais kvepiančius patiekalus „gyvoje” ugnyje. Juk būtent gyva ugnis ir yra didžiausias pastarųjų metų garsiausių restoranų trendas

Burgeriai ant groteliu
Ant grotelių kepti burgeriai – išskirtinio skonio ir sultingumo
Skaniausi mesainiai
Maltos mėsos burgeriai – tai bene greičiausia ką galima pasigaminti ant įkaitusių žarijų
Big Green Egg burgeriai
Patiekite burgerius su šviežiomis daržovėmis ir medaus bei garstyčių užpilu

Skaniausi pasaulyje burgeriai

1 stiklinė (70g) baltos duonos trupinių

1/4 stiklinės (60ml) pieno

2 šaukšteliai pankolių sėklų (fennel seeds)

2 šaukšteliai rupios jūros druskos

1 šaukštelis saldžių čili dribsnių

500g maltos kiaulienos (arba vištienos, arba kalakutienos)

500g maltos jautienos (arba veršienos)

1 šaukštas nutarkuotos citrinos žievelės

1 kiaušinio trynys

1 stiklinė (80g) sutarkuoto kietojo sūrio (parmezano, Džiugo)

2 šaukštai džiovintų čiobrelių

4 skiltelės česnako, susmulkintos

1 šaukštas Dijon garstyčių

Grūstų juodųjų pipirų – pagal skonį

Džiūvėsius suberkite į didelį dubenį ir užpilkite juos pienu. Palikite apie 5 minutes pastovėti, kol džiūvėsiai išbrinks. 

Tuo metu sugrūskite grūstuve arba elektriniu smulkintuvu susmulkinkite pankolių sėklas, druską ir čili dribsnius. 

Į puodą su išbrinkusiais džiūvėsiais sudėkite maltą mėsą, suberkite likusius produktus, ir gerai viską maišykite apie 2-3 minutes, kol visi skoniai pilnai susijungs. 

Šlapiomis rankomis formuokite plokščius norimo dydžio burgerius. Kepkite burgerius ant gerai įkaitintų grotelių (BGE įkaitinkite iki 280-300C), maždaug po 4-5 minutes kiekvieną pusę, kol išorėje įsispraus apskrudė rėžiai, o vidus liks sultingas. 

Patiekite su apkepintomis burgerių bandelėmis arba be jų, su šviežiomis salotomis, pašlakstytomis medaus ir garstyčių padažu, ir su mėgstamu (pavyzdžiui, saldžiarūgščiu čili) mėsos padažu. 

Medaus ir garstyčių padažas salotoms

5 šaukštai šviežių citrinų sulčių

2 skiltelės ęesnako, sutrintos

2 šaukšteliai Dijon garstyčių

2 šaukšteliai medaus

1/2 stiklinės alyvuogių aliejaus

Druskos ir pipirų – pagal skonį

Visus ingredientus sumaišykite ir pašlakstykite šviežias nusausintas ir supjaustytas salotas, pagardindami kietojo sūrio gabalėlias. 

Burgerių receptas – Donna Hay, Basics to Brilliance

Vienas komentaras apie straipsnį "Mano svajonių grilis – Big Green Egg ir skaniausių burgerių receptas"

  1. Pingback: Naujo grilio istorijos. Kepta kalakuto krūtinėlė garstyčių padaže – Nidos receptai

  2. Pingback: Braškių ir šeivamedžių sorbetas bei patarimai kaip išgyventi karščius – Nidos receptai

  3. Nida:

    Džiaugiuosi, Vaida!! Sveiki prisijungę prie keramikinių kepsninių draugų rato:) Bus smagu dalintis patirtimi ir atradimais! 🙂

  4. Vaida:

    Ačiū už receptą, kaip tik ieškojau tokio, tinkamo keramikinėms kepsninėms :). Ir mūsų keramikinis draugas Primo mus džiugina net ir žiemą, o vasarą tai mieliau kuriam jį, nei jungiam orkaitę namuose

  5. Nida:

    Kaip džiaugiuosi, Žana!! Dėl dribsnių – paprastai užsiperku jų kur nors keliaudama. Imu iškart maišelį, kad ilgam pakaktų… Lietuvoj kažkaip su prieskoniais sunkoka vis dar. Gal Assorti reiktų ieškoti?…

  6. Žana:

    Puikus burgerių receptas! Labai skanūs, kai iškepti kepsninėje, tiko ir ne BGE 🙂
    Tikrai buvo skaniausi iš mano kada keptų.
    Stebiuosi, kad Hyper Rimi ar Iki nėra čili dribsnių, berods ir Maximoj nėra, nes jau kuris laikas stebiu.
    Ačiū ir gerų dienų!

  7. Pingback: Kroatija: kulinarinis paveldas, vertas mėginimo pakartoti Lietuvoje:) – Nidos receptai

  8. Nida:

    Ačiū, Andrej! Mano medžiotojiški trofėjai pagaliau turės tinkamą aparatą, paverčiantį juos pačiais gardžiausiais patiekalais:) Aš tik bijau, kad BGE taps ne tik sezono, bet ir visų metų hit’u. Nes juk šis grilis, kaip retas kitas, gali būti naudojamas nors ir pusnynuose. Ech, net rankos niežti ką nors tuoj pat gaminti:)

  9. Andrej:

    Sveikinimai su įsigijimu. Daug gero girdėjau apie Green Egg. Įtariu šią vasarą būtent žalias gražuolis bus sezono hitu 🙂

  10. Nida:

    Regina, BGE dega medžio anglys! Jovita – kepu uždariusi dangtį, bet vis patikrinu, kad ne per daug sukeptų.

  11. Nida:

    Shrekiuke – kiekviena svajonė (jei ji iš realaus pasaulio) kada nors išsipildo! Juk ateina jubiliejų metai, svarbios sukaktys, ir tai geriausia proga, pavyzdžiui, draugams pakuždėti savo svajonės pavadinimą:) O mano Big Green Egg’as – vidutinio dydžio (medium).

  12. Shrekiuke:

    Nuostabūs burgeriai!! Pati jau seniai svajoju apie šią kepsninę. O kokio dydžio pas jus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *