Kitame pasaulio pakraštyje, Pietų Afrikoje, Johanesburge turiu labai mielą bičiulę Lorraine. Susitikome prieš porą metų, ir žinote kaip būna – kažkaip pirmą sekundę ėmė ir atsirado kontaktas. Ką čia kontaktas – kažkokia šilta draugystė. Jau du metus neįsivaizduoju kaip atrodo rytas be Lorraine žinutės ir palinkėjimo „geros dienos”. Gėda prisipažinti, tačiau dažnai su pačiais artimiausiais, šalia esančiais, tokių mielų kontaktų skaičius būna mažesnis nei su kažkuo, esančiu 14 000 kilometrų atstumu nuo Vilniaus… 

Lorraine – tikrų tikriausia indė. Gimusi ir augusi Durbane, nuostabaus grožio Pietų Afrikos mieste, skalaujamame Ramiojo vandenyno bangų, kuriame pati didžiausia šalyje indų bendruomenė. Kažkada visai netyčia patekau į parką Durbane, kuriame vyko kažkokia indiška šventė, tad iki šiol prisimenu tą vaizdą ir mano amo netekusį veidą pamačius šitiek spalvų, vaizdų ir kvapų, sukoncentruotų vienoje vietoje… Vos spėjau spragsėti aparatu, tačiau įamžinti tos minios margiausių sarių buvo tiesiog pernelyg sunki užduotis…

Tikriausiai su Lorraine mus akimirksniu suartino meilė maistui ir mano ypatinga melė indiškam maistui. Antras sakinys po to, kai prisistačiau ir susipažinome, buvo „dabar tai aš tave išklausinėsiu visų skaniausių indiškų patiekalų receptų!”:)  Juokėmės abi, bet taip ir atsitiko: kai tik pasimatome su Lorraine, aš žinau, kad būsiu lepinama kasdien vis kitu jos pagamintu indišku patiekalu! O pastarąjį kartą kažkurią dieną Lorraine vyras net paklausė: „Klausyk, mieloji, ar tik ne Nida atvažiavusi, kad tu kas vakarą prigaminti tiek skanaus maisto?? Galėtų Nida ir dažniau atvažiuot, man tas labai patinka!!” 🙂

Su Lorraine dažniausiai susitinkame biuro patalpose, tad pietumis visuomet pasirūpina mano bičiulė! Dėžės dėželės, supakuotos specialiuose maišeliuose kas rytą atkeliauja Lorraine nešuliuose, o aš laukiu nesulaukiu pietų meto, kai mudvi užkvepinsim visą ofisą indiškais kariais, ir plepėsim be galo be krašto ragaudamos ir čepsėdamos… Pastarąją savaitę, kurią praleidau su Lorraine, ji šventė vieną indiškų švenčių, kai visą savaitę švintant šeimoje vyksta pamaldos ir aukojimai, smilkalų deginimai prašant sėkmingo derliaus (Pietų Afrikoje kaip tik dabar prasideda pavasaris… gerai jiems…). Visą šią savaitę indai negali valgyti jokių mėsiškų patiekalų, o moterys 7 dienas puošiasi tam tikros spalvos sariais. Tos spalvos surašytos kažkokiose taisyklėse, kurias Lorraine vis kasdien pasitikrindavo, ir taip aš sužinodavau, ar rytoj bus žydrojo sario diena, ar geltonojo, o galbūt purpurinio… Ir net žinodama aikčiodavau kas rytą pamačiusi Lorraine su vis ryškesniu, auksiniais raštais išmargintu drabužiu… Ir tikrai pagalvojau, kokia laimė gyventi tokioje multikultūriškoje aplinkoje, kai tavo kolegos – iš pačių įvairiausių kultūrų. Kiek daug tuomet sužinai apie tradicijas ir papročius, kaip praplėti savo akiratį, jau nekalbant apie naujus receptus, kuriuos sužinai…

Aš kasdien fotografavau savo draugę, kad nepamirščiau jos gražiųjų sarių:)

Tad kaskart po pabuvimo su Lorraine grįžtu namo pilna noro ir užsidegimo gaminti indišką maistą ir juo vaišinti savo bičiulius. Lorraine, pavyzdžiui, visuomet pietums pagamina kelių rūšių karių, nes sako, kad indiškoje virtuvėje neapsieinama tik su vienu, o tuos karius patiekia arba su ryžiais, arba su savo kepta indiška roti duona. Štai šią labiausiai ir svajojau išmokti kepti, ir man kuo puikiausiai pavyko!! Tad mielai pasidalinsiu Lorraine šeimoje iš lūpų į lūpas keliaujančiu indiškos duonos receptu su jumis (žemiau). 

Mano topų topas iš Lorraine gaminamų patiekalų sąraše – tai indiškas panir sūris, troškintas pomidorų padaže… Aš net paprašiau, kad šiam patiekalui Lorraine suteiktų vardą „Nida panir”, tai kvatojosi susiėmusi už pilvo, ir tikriausiai nuo šiol taip ir bus:) Bet pirma, ką padariau grįžusi į Lietuvą, paskambinau ūkininkui iš Molėtų, iš kurio perku pieniškus produktus (ačiū Andrejau už kontaktą!!!!!) ir užsisakiau 4 litrus kaimiško pieno, kurį per keletą minučių paverčiau paniru!!:) 

Ir dar… Savaime suprantama, mano bagaže iš Pietų Afrikos parkeliavo ir nauja kulinarinė knyga. Žinoma, apie indišką virtuvę… Anjula Devi „Spice for Life” nuo šiol bus mano naujų atradimų palydovė (su konsultacijomis visais įmanomais kanalais su Lorraine, žinoma:). Iš šios knygos ir pasakiškas avienos kario receptas, kuris tiesiog privalomai turi būti gaminamas tokiu oru, koks šiuo metu už mano lango…

Indiškiems patiekalams reikia vos keleto tipinių prieskonių
Aromatingi indiški patiekalai – geriausias pasirinkimas žvarbiu oru

Maltos avienos curry su žirneliais

4 asm. 

  • 400g liesos maltos avienos
  • 150g šaldytų žirnelių
  • 2 šaukštai aliejaus
  • 2 vidutinio dydžio svogūnai, supjaustyti kubeliais
  • 2 šaukšteliai susmulkinto česnako
  • 1 šaukštelis sutarkuotos arba susmulkintos imbiero šaknies
  • 200g geros kokybės konservuotų smulkintų pomidorų
  • 1 šaukštelis pomidorų pastos
  • 1 šaukštelis rudojo cukraus
  • Druskos
  • Patiekimui – šviežių kalendrų

Prieskoniai:

  • 1 šaukštelis kumino sėklų (cumin)
  • 1 šaukštelis kalendros sėklų
  • 1 šaukštelis rudųjų garstyčių sėklų
  • 1/2 šaukštelio juodųjų pipirų žirnelių
  • 2-3 cm ilgio cinamono žievelės gabalėlis
  • 1 lauro lapas
  • 1 šaukštelis maltos ciberžolės (turmeric) 
  • 1 šaukštelis saldžiųjų čili dribsnių
  • 7 kardamono pumpurai, švelniai sutraiškyti
  • 2 gvazdikėliai

Įkaitinkite mažą sausą keptuvę ir suberkite kuminą, kalendras, garstyčias, pipirų žirnelius, ir pakaitinkie apie 1 minutę, kol prieskoniai išleis savo aromatą. Nukelkite nuo ugnies, suberkite pakeptus prieskonius į grūstuvę ir sutrinkite. 

Didelėje keptuvėje arba puode storu dugnu įkaitinkite aliejų, tada suberkite svogūnus, įdėkite cinamono žievelę ir lauro lapą, įberkite druskos. Kepinkite maišydami apie 5min., arba kol svogūnai taps visiškai minkšti. Suberkite ciberžolę ir čili, ir dar pakepinkite apie 2 minutes. 

Supilkite konservuotus pomidorus su visu skysčiu, įdėkite pomidorų pastą, įberkite cukraus šaukštelį, ir toliau kaitinkite maišydami laiks nuo laiko, apie 10 minučių. 

Suberkite česnakus ir imbierus ir toliau kepinkite apie 2 minutes. Suberkite grūstus prieskonius, gerai išmaišykite ir toliau troškinkite šį padažą dar apie 10 minučių, kol jis pavirs košele. Jei masė labai išsausės kaitinant, įpilkite šlakelį vandens. 

Galiausiai sudėkite maltą avieną, išmaišykite ir kepinkite ant vidutinės ugnies apie 5 minutes. 

Sudėkite kardamono pumpurus ir gvazdikėlius, išmaišykite, uždenkite puodą dangčiu, sumažinkite ugnį ir troškinkite apie 20-25 minutes. Pačioje pabaigoje suberkite šaldytus žirnelius, dar pakaitinkite apie 3-4 minutes, ir išjunkite ugnį. Palikite pastovėti bent 10 minučių prieš serviruodami. 

Patiekite pabarstę kalendromis, su virtais ryžiais arba roti – indiška duona. 

Recepto šaltinis – Anjula Devi, Cpice for Life

Minkštutė šviežia indiška duona… neįmanoma jai atsispirti
Lorrain šeimos iš kartos į kartą perduodamas receptas…

Roti – indiška duona

8 paplotėliai

  • 3 stiklinės kvietinių mitlų (aš naudojau speltos, ir trečdalį -viso grūdo speltos miltų)
  • 1/2 šaukštelio kepimo miltelių
  • 1 šaukštelis smulkios druskos
  • 2 šaukšteliai cukraus
  • 2 šaukštai tirpinto sviesto (arba ghee) plius dar šiek tiek kepimui
  • 1/2 stiklinės kefyro
  • 1/2 stiklinės šilto vandens
  • 1 pakelis (7g) sausų mielių

Dideliame dubenyje sumaišykite miltus su kepimo milteliais ir duska bei cukrumi, viduryje padarykite duobelę ir supilkite tirpintą atvėsintą sviestą, kefyrą ir šiltame vandenyje ištirpintas mieles. Rankomis arba virtuviniu kombainu užminkykite elastingą minkštą tešlą. Uždenkite dubenį su tešla maistine plėvele ir palikite šiltai, kad masė padvigubėtų. 

Sumaigykite tešlą ir padalinkite į 8 lygias dalis. Kiekvieną iškočiokite į maždaug 1/2 cm storumo apskritimą. Įkaitinkite keptuvę ir patepkite trupučiu tirpinto sviesto. Kepkite paplotėlius po vieną, kai viena pusė apkeps, apverskite ir trumpai kepkite kitą pusę. Laikykie paplotėlius šiltai (Lorrain juos iškart susuka į aliuminio foliją, kad išliktų minkšti net ir rytojaus dieną, tada tik pašildo mikro bangų krosnelėje). Aš paplotėlius iki pat patiekimo laikau pašildymo stalčiuje (arba šiltoje orkaitėje), o rytojaus dieną pašildau garuose. 

  1. Pingback: Egiptietiškas baklažanų ir pomidorų užkandis Mesa’a’ah – Nidos receptai

  2. Pingback: Saldžių bulvių ir žalių žirnelių karis – Nidos receptai

  3. Nida:

    Kaip miela, Asta!! Sėkmės ir toliau improvizuojant:) Labai ačiū, kad parašėt!!

  4. Asta:

    Oi, Nida, šyvakar išbandžiau. Tiesa, tai buvo labai laisva improvizacija:) Avieną pakeičiau jautiena (to indams nesakykim, nežinau, kaip jie pažiūrėtų į švento gyvulio suvalgymą…). Mėsos nemaliau, supjausčiau plonais ,,sliekais’’. Ir žirnelių neturėjau, bet išviriau lęšių vietoj ryžių, nes ryžiai dominavo mūsuose praeitą savaitę, o duonai išbandyti laiko neturėjau. Taigi, ankštinių dalyvavimas buvo užtikrintas, praradau tik pavasariškai gaivią žalią žirnelių spalvą. Patiekalas turi tik tokius minusus: sunku ištverti kankinimą kvapais, kol karis gaminamas ir niekaip negali sustoti jo valgyti:). Net kalendros žolė (pirmą kartą man) buvo labai, labai tinkantis priedas. Matyt, Jūsų dėka ir kalendra buvo prisijaukinta:). Ačiū už Jūsų receptus ir energiją jais dalintis!

  5. Nida:

    My dearest Lorraine – I hope Google Translation does good enough work in tranlating what I have written:)) No worries – only the good things! Thank you so much for sharing your most delicious family recipes with me! And thank you for feeding me the best lunches when I am in Joburg! Love you and miss you tons.

  6. Nida:

    Na va kaip viskas pasitarnauja į abi puses:)) Ačiū dar kartą Andrejau:)

  7. Lorraine:

    Hello my dearest Nida from a Sunny Johannesburg
    Thank you for writing those beautiful things about me. You are an inspiration, everytime you come to SA. I love cooking as much as you do. This is so wonderful my dear. I eventually got onto your blog site and can see all of your delicious recipes. Much Love Lorraine

  8. Andrej:

    Džiugu, kad kontaktai nepaveda 🙂
    Aš pagal Jūsų siulymą ir pasigaminto jogurto sūrį spaudžiu. Klasikinė „Philadelphia” graudžiai verkia kaputyje :DDD

  9. Nida:

    Daiva – su malonumu dalinuosi: užsakymus priima jo žmona, Zina (8610 66987), o produktus atveža pats ūkinikas Romas (8674 82921). Beje, nereikia laukti vasaros – Romas į Vilnių atvažiuoja kiekvieną penktadienį, atveža ten, kur reikia! Susiskambinkit, perduokit nuo manęs linkėjimus, ir susitarkit! Sūriai – pasakiško skonio, negaliu atsivalgyti.

  10. Daiva:

    Sveiki butu labai malonu suzinoti ukininko is Moletu kontaktus. Mes vasarojame Moletuosr tai labai noretume pabandyti padidaryti panyr suri. Aciu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *