Visai negalvojau, kad toks paprastas patiekalas kaip skaidrūs barščiai gali tapti tokia populiaria tema diskusijoms:) Odeta iš Cousina-Rendez-Vous užvedė ilgą diskusiją apie Lenkiiją, lenkiškas sriubas ir kius patiekalus. Kadangi Lenkijoje teko gyventi tris metus, ir daug mano maisto gaminimo įgūdžių prasidėjo žiūrint per lenkų šeimininkių petį, man šios šalies virtuvė ne tik labai patinka, bet ir žinoma iki menkaiusių detalių. Ypač tradicinė.

Ne, fliakų ir kitokių lenkiškų „gardėsių” gaminti aš nesimokiau, bet lenkiškos sriubos man tikrai visada imponavo. Gal dėl to, kad aš ir šiaip sriubas labai mėgstu?:)

Lenkų ir lietuvių virtuvės turi nemažai bendrų bruožų. Tačiau kiekviena turi savų subtilybių. Beje, lietuviški patiekalai Lenkijoje džiaugiasi ypatinga pagarba! Tik kai kurie „lietuviški” patiekalai man visai neatrodo, jog jie kilę iš Lietuvos. Pavyzdžiui, „lietuviški koldūnai”. Lenkai yra viena iš nedaugelio tautų, kuri kaip ir mes, mėgsta šaltibarščius:)

Vienas iš skirtumų tarp lenkiškos ir lietuviškos virtuvės – lenkai dažnai gamina skaidrias, geriamuose puodeliuose pateikiamas sriubas. Tokiu būdu gaminamas vištienos sultinys, pomidorų sriuba, ir, žinoma, barščiai. Kaip taisyklė, tokios geriamos sriubos patiekiamos su mažais pyragėliais, kuriuos lenkai vadina „Paszteczyki”.

pyragaiciai is mielines teslos su idaru

Su paštetu tie pyragėliai nieko bendro neturi, o jų įdarui dažniausiai naudojami grybai, virta malta mėsa, kopūstai… Lenkiškų pyragėlių receptą galite rasti čia.

O šįkart specialiai Odetai – lenkiškų barščių receptas:) Beje, vegetarinė šių barščių versija – tai tradicinis lenkiškų Kūčių patiekalas, kuris visuomet Kūčių vakarą pateikiamas ir mano šeimoje.

barsciai lenkiski

Lenkiški barščiai

2 kg burokų

2.5l mėsos arba daržovių sultinio

1/2 svogūno

Prieskoniai: lauro lapas, kvapnūs pipirai (3-4 žirneliai), juodieji pipirai (2-3 žirneliai)

Druska, cukrus, balzamiko actas

Paruošiame burokus: juos su visomis lupenomis galima išvirti vandenyje, kol suminkštėja. Tačiau šis būdas nėra geras, nes labai daug burokų skonio ir naudingų medžiagų lieka skystyje, kurį išpilame. Geriau burokus iškepti orkaitėje, įsukus (neluptus) į foliją, kepant kol suminkštės (apie 1-1.5 valandas).

Išverdame sultinį: Šaukšte aliejaus pakepiname į didelius gabalus supjaustytą svogūną, saliero šaknį, poro gabaliuką, petražolės šaknį, kelias česnako skilteles ir didelę morką. Užpilame apie 3l vandens, sudedame mėsą (geriausia tinka su kaulais – kalakutienos arba vištienos kakleliai, sparneliai ar kitokia mėsa). Pasūdome, įberiame pipirų, verdame apie valandą ant nedidelės ugnies. Išvirtusį sultinį prakošiame. Išvirusią mėsą iš sultinio kartu su kietomis virtomis daržovėmis (morka, salieru, petražole) sumalame mėsmale ir atidedame – juos galima bus panaudoti pyragėliams, pateikiamiems su geriama sriuba.

Svogūną supjaustom į kelis didelius gabalus. Jį apkepiname truputyje aliejaus. Supilame sultinį, suberiame pipirus, įdedame druskos, cukraus, sudedame dideliais gabalais supjaustytus nuluptus iškeptus burokus. Verdame apie 20-30 Minučių. Nukošiame sriubą (burokus panaudojame mišrainei ar kokiems kitiems patiekalams). Sriubą pakaitiname iki momento, kol pradės virti, ir iškart nukeliame nuo ugnies. Pabaigoje įpilame balzamiko actą. Sriuba turi būti skaidri, ryškios spalvos, o jos skonis turi būti sūriai-saldžiai-rūgštus, su gera doze šviežiai grūstų juodų pipirų.

 barsciai su pyrageliais

  1. Pingback: Rauginti burokėliai – Nidos receptai

  2. Pingback: Lenkija. Mielinės bandelės su varške ir avietėmis – Nidos receptai

  3. Nida:

    Man barščiai skanūs visokiais pavidalais!! Ukrainietiškų jau nepamenu kada ragavau… Ir lenkiški man patinka, ypač su mielinėmis bandelėmis. Tikrai ne kasdieniškas užkandis.

  4. Egidija:

    Gyvenu Lenkijoje ir vis dar nesuprantu ir niekas man logiskai nepaaiskino kodel jie barsti, kaip darzove sioje sriuboje lieko atliekomis 🙂 Na aisku ir lietuviskas, bei ukrainietiskas variantai man simta kart skanesni 🙂

  5. Nida:

    Mergaitės, jei aš būčiau žinojus, kad šitie barščiai toks big deal, tai būčiau pirmu įdašu prieš tris metus parašiusi:) Aš ir pati juos be galo mėgstu!!! Į sveikatą visoms:)

  6. Rennie:

    Tai venas mano mėgstamiausių lenkiškų patiekalų, kai būnu Lenkijoje pirmoje eilėje jų užsisakau. Labai ačiū už receptą 🙂

  7. Ruta:

    Mmmmmm nu to kai pirma karta apie juos parasei labai norejau, butianai pasidarysiu!!!! Niam, aciu!!

  8. Dovilė:

    Oi tas interviu…sunkiausia dalis buvo pabėgt iš dabartinio darbo į tą interviu;-)) Bet galvoju, kad neblogai sekėsi, bet man sunku vertint. „Atrinkėjai” skirtingai vertina kandidatus ir jiems imponuoja skirtingos kandidatų savybės. Na, pažiūrėsim toliau kas bus ir ar teks toliau ieškoti ir laukti…

  9. Dovilė:

    Jūs mane labai suintrigavot su tais barščiais ir pyragėliais. Būtinai prie progos pabandysiu išvirt.

  10. odeta:

    Nida, Tu fantastiškiausiai nereali:)) Milžiniškas AČIŪ už receptą. Aš taip ilgai jo ieškojau, o Tu man jį parašei:) Lieku skolinga;)
    Savaitgalį tikrai bus išvirtas šis variantas.
    Aš visada nupilu pirmą vandenį nuo užvirusios mėsos. Ir riebalų mažiau ir purvo nelieka:)

  11. Nida:

    Šiame įraše nesileidau į sultinio virimo subtilumus, nes šiai temai buvo dedikuotas ne vienas blog’o įrašas. Sutinku, kad pirmąjį mėsos nuovirą verčiau nupilti. Bet visa tai dar priklauso ir nuo mėsos, naudojamos tam sultiniui virti, – jei tai savo kieme užaugintas viščiukas, vandens nekeisčiau.

  12. svečias:

    mėsos nereikia užvirintos perplauti ir naujai užkaisti, prieš ilgai verdant sultinį??? taigi nupilame visus nuodus tame kątik išvirusiame vandenyje…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *