Kai mano vienas bičiulis ilgai keiksnojo lietuviškus tautinius patiekalus ir skurdų mūsų kulinarijos aruodą, tyliai sau pagalvojau „o ką kalbėti lenkams, kurių tautiniai patiekalai – tai bigosas (troškinti kopūstai su visu tuo, kas lieka po bet kokio baliaus ar prisivalgymui skirto savaitgalio) ir fliakai (tiesioginis vertimas būtų „žarnos”, tačiau šią keistą kvapą turinčią sriubą lenkai verda berods iš supjaustytų skrandžių…)?…

Žinoma, toks mano apibendrinimas nei iš tolo neatspindi realybės. Lenkų kulinarinės tradicijos iš tiesų kur kas turtingesnės nei mūsiškės. Nebrisiu gilyn į istoriją: turim ką turim, ir tuo reikia didžiuotis. Juolab, kad dalį mūsų patiekalų kaimynai sėkmingai adaptavo savo virtuvėse, o mūsiškius šaltibarščius tiesiog dievinantys bene vieninteliai užsieniečiai – tai tie patys lenkai. Dar viena įdomybė, kurios niekaip negaliu paaiškinti, tai faktas, kad koldūnus Lenkijoje vadina „lietuviškais”. Pataisykit, jei esu neteisi, bet visuomet maniau, kad koldūnai – tai rusiškas patiekalas (na, jei jau atsiribojant nuo itališkųjų tradicijų :)).

Viskas labai jau komplikuota tame mūsų kurijos pasaulyje. Bet lenkiškus patiekalus aš gaminu pakankamai dažnai. Gal kaltas dėl to mano pačios trejus metus Lenkijoje pragyventas laikotarpis? Lenkai turi nuostabią gamą sriubų. Kas man patinka, kad kiekviena sriuba – tai konkretų receptą turintis patiekalas, o ne plačios improvizacijos, panaudojant viską, kas mėtosi šaldytuve.

Aš esu „sriubinė”. Man sriuba – būtinas dienos patiekalas. O visas savo sriubas dažniausiai verdu pagal lenkiškus receptus. Kaip ir šią, pačią paprasčiausią, vadinamą Krupniku (tik nesumaišykit su lietuvišku krupniku – medaus likeriu! :)). Mano močiutė turbūt ją pavadintų „kirvio” sriuba:) Bulvės, morkos, svogūnai ir kruopos – kas gali būti banaliau? Tačiau kruopos, naudojamos krupnikui – tai ne kokie ryžiai, perlinės ar dar kokios kitokios, o būtent skaldyti miežiai. Štai šie miežiai ir priduoda sriubai tirštumo, sotumo ir to specifinio kaimiško skonio. Puikus sprendimas, kai vieno dubens užtenka pietums šaltuoju metų laiku!

Krupniko sriubai prireiks:

2 litrų sultinio arba vandens

1/2 stiklinės skaldytų miežių (barley – angl.)

1 bulvės

1 morkos

1 svogūno

Pateikimui:

kapotų šviežių žalumynų (krapų, petražolių)

Grietinės

Įkaitintame šlakelyje aliejaus arba sviesto pakepiname supjaustytus svogūnus ir morkas. Neapskrudiname, tačiau kepiname, kol svogūnai tampa minkšti ir skaidrūs. Svogūnus ir morkas su visais riebalais, kuriuose kepė, supilam į verdantį sultinį (arba vandenį). Įmetam kelis žirnelius pipirų, lauro lapą, šaukštelį druskos. Kai sultinys pradeda kunkuliuoti, įberiam pusę stiklinės kruopų. Jokiais būdais nedėkite daugiau, kad ir kaip norėtųsi:) Kadangi kruopos išbrinks taip, kad sriuba pasidarys tiršta, o jei sudėsite daugiau kruopų, gausis košė.

Kai sriuba paverda apie 7 minutes, sudedame gabaliukais supjaustytas bulves ir dar paverdame ant silpnos ugnies apie 7-12 minučių, kol bulvės suminkštės ir kruopos bus nekietos.

Pateikiame su šaukšteliu grietinės ir pabarstytais žalumynais. Labai skanu su paskrudinta šviesia duona.

Komentarų apie "Krupnikas. Lenkiška „kirvio” sriuba": 3

  1. Nida:

    Asta, ačiū jums, kad parašėte. Man miežinės kruopos bene tobuliausia tinka įvairioms sriuboms: ir agurkinei, ir šiai, krupnikui. Man patinka, kad jos sutirština sriubą, o ir skonio jaukaus suteikia. Smagu, kad ir jums patiko!

  2. Asta:

    Šiandien dairiausi krupniko recepto ir užkliuvau už jūsiškio 🙂 Ne visai tai, ko ieškojau, bet susigundžiau ir išviriau. Labai skaniai susivalgė sriubytė, visi valgiusieji įvertino palankiai. Man naujiena buvo toks miežinių kruopyčių panaudojimas. Aš iš jų retsykiais virdavau tik pienišką sriubą, tokią, kokią vaikystėje valgydavau svečiuose pas draugę ( kruopos, virtos vandenyje+pienas, – vaikystės nostalgija…)
    O čia miežinės kruopytės suskambėjo naujai. Ačiū, Nida, už receptą!

  3. Raimundas:

    Kiek teko dometis lietuviskos virtuves istorija, tai koldunai su smulkiai pjaustyta mesa yra pristatomas kaip lietuviskas patiekalas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *