Ar pamenate laikus, kai joks šventinis lietuviškas stalas neapsieidavo be iš anksto žinomų tradicinių patiekalų? Be visų mišrainių lemiamu momentu dažniausiai būdavo pateikiamas keptas viščiukas. Kas tais laikais terliodavosi išpjaustydamas krūtinėlės file ar dar sudėtingiau – blauzdelių mėsytę sultingiems kepsniukams ant laužo?… Viščiukas būdavo kepamas visas.

Kiekviena šeimininkė tikrai turėjo (turi?) savo „firminį” kepto viščiuko receptą. Mano namuose, kai tik ateidavo metas paukštienos kepiniui, iš anksto ištrintas druska, pipirais, česnakais ir kmynais viščiukas keliaudavo į orkaitę. Į jo vidų būdavo paprastai pridedama džiovintų slyvų, obuolių, kriaušių. Su keptu viščiuku dažniausiai būdavo pateikiamas morkų troškinys su žirneliais. Šitas priedas dažnai man būdavo gardesnis už pačią vištieną:) Žinoma, mano mama niekuomet negailėdavo sviesto ir grietinės troškiniui pagardinti, tad saldus užkandis tiesiog tirpdavo burnoje…

Mano anyta visuomet viščiuką kepdavo „pasodinusi” jį ant butelio 🙂 Keptas viščiukas tuomet būdavo beveik kiekvieno savaitgalio pietums. Mano kartos šeimininkės turėtų gerai prisiminti šį kepimo metodą… Mėsa būdavo sultinga, o visi riebalai nutekėdavo į apačioje esančią skardą.

Ar jūs išlaikėte tradiciją kepti viščiuką orkaitėje? Šiais laikais, kai parduotuvėje galima nusipirkti gatavai apskrudintą mėsytę, aš iš tiesų retai imuosi tokio projekto. Nors Kalėdoms dažnai vietoj kalakuto kepu viščiuką pagal savo mamos receptą. Yra tekę skaityti receptus, kuriuose į viščiuko vidų patariama dėti visą svogūną, prikimšti virtomis kruopimis, ryžiais… Bet nesu to bandžiusi.

Užtai turiu vieną receptą, kurį išbandžiau, ir kuris tapo mano šeimos pageidavimų sąrašo vienu iš top’ų. Tai Oliverio pateiktas viščiuko kepimo būdas, kuomet į vidų dedama visa citrina, o paukštis pateikiamas su traškiomis keptomis bulvytėmis. Tikrai raginu išbandyti – pažadu, kad nenusivilsite:) Be to, patiekalui pasigaminti jums tereiks štai tokių visai kasdieniškų produktų:

1 viščiuko

1-2 kg nuskustų bulvių

1 didelės citrinos

1 galvutės česnako

Sauja šviežių čiobrelių

saujelė rozmarinų

Druskos, pipirų, aliejaus

Viščiuką iš vidaus ir iš išorės įtriname druska ir pipirais. Nepagailime druskos, nes ji susigers, ir tikrai nepersūdysite (na, jei tik nepanaudosite šiam reikalui viso kilogramo :)). Geriausia, jei tą padarome iš anksto – minimum prieš kelias valandas, maksimum, iš vakaro.

Bulves supjaustome nedideliais gabaliukais (maždaug golfo kamuoliuko dydžio). Sudedame jas į verdantį pasūdytą vandenį kartu su citrina ir česnako skiltelėmis (nenuluptomis). Paverdame apie 8 minutes, nupilame vandenį.

Kai šiek tiek pravėsta, kad galima išlaikyti rankose, citriną atsargiai subadome apie 10 kartų – aš tą darau su mediniu iešmeliu kepsniukams. Iškart įdedame citriną į viščiuko vidų. Taip pat vidun sudedame česnako skilteles, ir visą saują čiobrelių. Guldome viščiuką ant skardos, apšlakstome aliejumi ir kišame į orkaitę, įkaitusią iki 190C. Kepame apie 45 minutes. Iškeliame viščiuką, į skardą sudedame apvirtas bulvytes, apibarstome jas rozmarinu, atgal į skardos centrą tarp bulvių dedame viščiuką (kita puse, kad apskrustų) ir dedame atgal į orkaitę dar 45 minutėms. Per tą laiką viščiukas turėtų būti iškepęs (pajudinkite šlaunelę – ji turėtų tiesiog nukristi nuo kaulo, o sultys turėtų būti skaidrios).

Pabaigoje, prieš pateikiant, į serviravimo lėkštę dedame viščiuką, apdedame jį bulvytėmis, iš vidaus ištraukiame citriną ir išspaudžiame jos sultis ant viščiuko viršaus, gražiai ta košele ištepam visą paviršių (likusią citriną išmetame). Taip pat išimame žoles (jas išmetame), česnakus – jais taip pat ištriname viščiuko viršų.

Bus tikrai nuostabus efektas, kai viščiukas ant stalo atkeliaus visas, nesupjaustytas. O tada tegul šeimos (arba stalo) galva imasi pjaustymo ir dalinimo į svečių lėkštes 🙂

Būtų įdomu sužinoti, kokiais būdais jūs kepate ir pateikiate viščiuką?

Komentarų apie "Keptas viščiukas. Atgal į praeitį": 6

  1. Nida:

    Man skaniausia prie klasikos – klasika:) keptos orkaitėje bulvės, kepti burokėliai arba morkos… Ir visokie marinuoti gėriai iš sandėliuko:)

  2. Nida:

    Taip, aš kepu pusantros valandos, dažnai žemesnėje nei įprasta temperatūroje. Taip viščiukas gaunasi minkštas, sultingas, tiesiog mėsa krenta nuo kaulų.

  3. Vilija:

    Tikrai buvo skanu! 🙂 Aciu uz recepta. Labai tinka sekadienio pietums :))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *