Nežinau kodėl, bet dažnai vegetariški patiekalai pavadinami taip, kad jie kuo labiau primintų mėsiškus:) Ar čia todėl, kad valgant daržoves kai kam lengviau nusiteikti, galvojant apie mėsą?:) O gal tiek esame pratę prie mėsos, kad pagrindinis patiekalas mums kitaip ir neįsivaizduojamas, kaip kepsnys, kotletas ar troškinys?:) 

Kalafioras seniai yra bene didžiausias įkvėpimo šaltinis, kai kalba eina apie vegetariškus patiekalus! Vien jo forma, vien dydis ir struktūra tiesiog skatina kurti ir bandyti vis kitokius patiekalus. Ir nors kalafioras man visuomet skaniausias paruoštas tradiciškai – apvirtas, tada apkepintas svieste su džiūvėsiais, ir patiektas su virtomis bulvėmis su krapais, kartais nevengiu paeksperimentuoti ir aš:) 

Kalafiorų ryžiai – tai labai pasiteisinęs ir prigijęs vegetariško garnyro variantas, kurį tikrai rekomenduoju, jei tik dar nesate pabandę. O štai kalafioro šavarma – gali būti šis tas naujo jūsų kasdienėje virtuvje:) Prieskoniai, kuriuos naudosim kalafiorui gardinti prieš kepant, yra visiškai tie patys, kurie naudojami marinuojant mėsą, o jai iškepus ant didelio iešmo, pjaustoma nedideliais gabalėliais ir sukama į lavašo ritinėlį arba kemšama į pitą. Tačiau jei Artimųjų Rytų prieskonių mišinys jums nėra pirmas pasirinkimas, šį kalafioro kepsnį gardinkite kitais mėgstamais prieskoniais, pavyzdžiui, curry, arba tiesiog paprika, juodaisiais pipirais ir kokiomis žolelėmis. Surasti savo mėgstamą variantą bus tikrai nesunku, nes kalafiorų sezonas dar tik įsibangavo, ir jei patinka pati taip paruošto kalafioro idėja, neabejoju, kad sukursite savo firminį kalafioro kepsnį:) 

Aš savo kalafioro šavarmą patiekiau su virta kynva (boliviniėmis balandomis), pagardintomis curry prieskoniais ir pabaigoje pagražintomis žaliais žirneliais. Tačiau jūs galite patiekti su ryžiais, su žaliomis salotomis, ar net bulvėmis. Šį kepsnį aš pagardinau pesto padažu, nes tiesiog tokio turėjau šaldytuve. Bet tikrai tiks ir pomidorų padažas arba kitas žolelių pagardas. 

Ir nors pats receptas yra super paprastas, visgi perskaitykite gaminimo eigą, nes yra keletas naudingų patarimų, kurie padės jums iškepti tobulą minkštą, sultingą ir apskrudusį kalafioro kepsnį!

Šį patiekalą pagaminsite vos su 5 ingredientais!
Štai jis, apskrudęs kalafioro kepsnys…:)
Beliko tik supjaustyti….
…ir patiekti su mėgstamu padažu bei kruopomis

Kalafioro šavarma

  • 1 didelis kalafioras (apie 1,5 kg)
  • 2 šaukštai aliejaus (naudojau alyvuogių)
  • 2 šaukštai vandens
  • 2 šaukštai šavarma prieskonių* (arba curry, arba panašaus mišinio kokį turite ar mėgstate) plius dar šiek tiek pabarstymui
  • 2 šaukšteliai klevų sirupo (pakeiskite agavų sirupu jei neturite)
  • 1-2 šaukšteliai harisa padažo (nedėkite jei neturite)
  • 1/2 šaukštelio druskos, plius dar šiek tiek pabarstymui

Pradėkite nuo marinato: sumaišykite aliejų su vandeniu, prieskoniais, klevų sirupu, harisa ir druska. Kalafiorą nuolaukite, pašalinkite visus lapus, o kotą nupjaukite taip, kad kalafioro galva stabiliai laikytųsi ant paviršiaus. Paimkite plokščią indą, kuris tiks kepti orkaitėje, ir į kurį tilps visa kalafioro galva. Apverskite kalafiorą aukštyn kojomis ir ušpilkite kuo tolygiau beveik visą marinatą. Pavartykite kalafiorą, kad marinatas subėgtų į tarpelius tarp žiedynų. Tada atverskite kalafiorą žiedynu aukštyn, padėkite stabiliai į indą, ir užtepkite tolygiai likusį marinatą ant kalafioro (geriausia teptuku). 

Įkaitinkite orkaitę iki 200C. Orkaitės apačioje padėkite karščiui atsparų indą ir įpilkite šiek tiek vandens – kepant susidarys garai, kurie išlaikys kalafiorą sultingą. 

Pabarstykite kalafiorą dar šiek tiek prieskonių ir dar trupučiu druskos, ir pašaukite kepti. Kepkite apie 40-55 min., priklausomai nuo kalafioro dydžio, arba kol įbedus peilį jis bus minkštas (arba jei norite šiek tiek traškesnio – keplite trumpiau). Pabaigoje padidinkite kaitrą (įjunkite grilio rėžimą) ir dar kelias minutes apskrudinkite kalafioro paviršių. 

Patiekite su kruopomis ir/arba salotomis bei pesto arba kokiu kitu mėgstamu padažu. 

*Šavarma prieskonių mišinys

  • 1/2 šaukštelio cinamono
  • 1/4 šaukštelio kardamono arba maltų gvazdikėlių
  • 1 šaukštelis maltų kalendrų
  • 1 ir 1/2 šaukštelio ciberžolės (turmeric)
  • 1/2 šaukštelio maltų imbierų
  • 2 šaukšteliai rūkytos paprikos
  • 2 šaukštai kumino
  • 1/8 čili pipirų arba 1/2 šaukštelio maltų juodųjų piprių 

Recepto šaltinis: Bloglovin

Komentarų apie "Kalafioro šavarma": 6

  1. Nida:

    Tikrai taip, tokia autentika – nepamainoma ir nenukopijuojama:) Kaip ir aš kažkada parsivežiau prieskonių iš indų turgaus Durbane (P. Afrikoje), tai kad ir kaip gerai supakuoti buvo, lagaminai dar iki dabar (kokius 2 metus) tais prieskoniais kvepia:)

  2. Asta:

    Oi, Nida, kuminas man – prieskonių prieskonis! Atrastas prieš N metų, niekad nedingstantis iš virtuvės 🙂
    O iranietiški prieskoniai pirkti kažkuriam Irano miesto senoviniam turguj, atstovėjus nemenką eilutę, nužiūrėjus, ką dideliais kiekiais perka vietinės šeimininkės. Nei pavadinimo, nei sudėties… Vien tik nuostabus aromatas 🙂

  3. Nida:

    Asta, kaip faina, kad jums patinka tas derinys. Čia reikia, kad žmogui labai tiktų kumino skonis, nes jis dominuoja. Mano vyrui, pavyzdžiui, šis mišinys jau pernelyg stiprus, aš jam turiu „skiesti” ir dozuoti, kai kokį patiekalą gardinu būtent šiuo šavarmos mišiniu… O tas iranietiškas mišinys suintrigavo…

  4. Asta:

    Kalafioro dar nekepiau, bet Šavarma prieskonių mišinį susimaišiau. Labai patiko jis man ir gausiai mėsėdžių kompanijai:) Vis ieškau atitikmens iranietiškam prieskonių mišiniui, kuris katastrofiškai eina į pabaigą. Kažkas jame yra, ko niekaip negaliu identifikuoti … Šavarma ne tai, bet irgi labai gerai 🙂
    Ačiū, Nida

  5. Nida:

    Rūta, medus gali degti. Siūlyčiau keisti cukrumi (dar jį ištirpinčiau kokiame šaukšte karšto vandens). Arba, pvz., agavų sirupu, jei turite.

  6. Rūta:

    Sveiki, ar sirupą galima keisti medumi arba rudu cukrumi? ačiū 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *