Tos vakarienės iniciatorius buvo mano vyras. Kai vieną vakarą abu sukritę į minkštą sofą žiūrėjom kažkelintą „Chef’s table” sezoną, kuriame visos serijos skirtos griliui, nei vienam iš mūsų nelengva buvo atsilaikyti prieš pagundą patikrinti šaldytuvą… Lėtai skrundantys mėsos gabalai, nuo grotelių lašantis padažas, su gyva ugnimi besikaunantys šefai – vaizdai ne alkaniems:)

Vienas iš visiškai pakerinčių kepsnių buvo didžiuliai jautienos krūtininės (beef brisket) gabalai. Sulėtinti vaizdai, kuomet verčiant kepsnius nuo vieno šono ant kito vis pliūpteli ugnis, kaitino ir mūsų norą pasigaminti kažką panašaus. Labiau mano vyro, tiesa, nei mano, ką čia slėpti. Juk vyrams, kaip taisyklė, pamačius mėsą prabunda medžiotojo instinktas:) Jis jau kitą dieną ėmėsi rinkos tyrimo kur tokios mėsos galima nusipirkti Lietuvoje. Gal ir keista (o gal ir visai nekeista) – vienintelė vieta visame Vilniuje, kurioje pusantro kilogramo jautienos šmotas tik ir laukė mūsų – buvo The Farm. Nekeista todėl, kad tai parduotuvė, kuri prireikus ir šiaip gali parūpinti praktiškai bet ką, pakanka tik iš anksto pranešti, ko reikia, ir per ilgą laiką atrinkti partneriai ūkininkai išpjaus ir atveš į Vilnių ko tik užsigeisite. Patikrintas reikalas! Tačiau šįkart tie ūkininkai patys matyt žinojo, ko prireiks mums 🙂

Su jautienos krūtinine aš reikalų turėjau ir anksčiau. Būtent šią mėsą labai mėgsta žydai: negana to, kad jautiena – košerinė mėsa, tai dar ir būtent šią jaučio dalį gaminant nereikia baimintis, kad mėsa kaip nors nepakankamai iškeps (mat žydams nevalia valgyti jokių medium ar rare kepsnių), nes šis daiktas tikrai turi būti kepamas ar troškinamas ilgas valandas, kol tampa minkštu ir labai sultingu. Jokio kraujo, jokio žalios mėsos ženklo! Lygiai taip, kaip parašyta žydiškuose talmuduose:)

Kai jautienos krūtininės kepsnį gaminau ruošdama savo knygos „Izraelio skoniai” receptus, tai buvo vienas skaniausių knygos patiekalų! Izraeliečiai tikrai žino kaip tą mėsą apdoroti, o ruošia ją tik šaltu metų laiku, ir paprastai pašauna į orkaitę iš vakaro, kad ryte mėsa jau būtų tinkamai iškepta. Tai puikus pasirinkimas šeštadieniui, antrai Šabo dienai, kuomet religingiems žydams nevalia nieko dirbti. Maistas praktiškai pasigamina pats, svarbu sudėti prieskonius ir laiku paspausti orkaitės starto mygtuką:) O be to, tuo vienu vieninteliu mygtuko paspaudimu galima pamaitinti visą minią žmonių! Gerumėlis!!!

Mes tuo tarpu ėmėmės eksperimento, mėgdžiodami Chef’s table serijoje matytus vaizdus: 1,5kg jautienos gabalą iš vakaro įtryniau druska ir prieskoniais (pipirais, česnakais, rozmarinais ir čiobreliais), užpyliau baltu vynu ir palikau parai marinuotis. Amerikietiški maisto blogai rekomenduoja kiekvieną jautienos krūtininės kilogramą kepti apie 1,5 valandos 120C temperatūroje, tačiau užvis svarbiausia sulaukti, kol iškeptos mėsos temperatūra sieks 85C. 

Mes taip ir padarėm. Perpiet įkūrę Big Green Egg ir nustatę 120C temperatūrą (su konvEggtoriumi) palikom savo kepsnį lėtai kepti, kol patys užsiėmėme kitais maloniais darbeliais. Tačiau 4 valandų tokiam gabalėliui tikrai buvo negana. Tada jau aš ėmiausi iniciatyvos ir supjausčiusi mėsą gabalėliais patroškinau špižiniame troškintuve su pakepintais svogūnais, česnakais ir šlakeliu vyno. Po poros valandų mūsų vakarienė garavo ant stalo, ir tai buvo tas antras kartas, kai mes negalėjome nustoti liaupsėję šios mėsos skonio: minkšta, ne riebi, tiesiog tirpstanti burnoje!

Tad kokias pamokas išmokom patys ir galim pasidalinti su jumis, jei ryšitės imtis jautienos krūtininės iššūkio?:)

  1. Jautienos krūtininė (beef brisket) – tai viena skaniausių jautienos dalių, ją visiškai nesudėtinga paruošti, tik reikia laiko ir kantrybės. Ne, stovėti prie puodų tikrai nereikės, tiesiog duoti pakankamai laiko, kad mėsa visiškai suminkštėtų. 8-10 valandų: tiek prireiks jautieną troškinti (arba kepti orkaitėje arba griliuje) kol ji bus pačios geriausios konsistencijos. 
  2. Marinavimui naudokite mėgstamus prieskonius, negailėkite vyno – rūgštis suminkštins mėsą prieš kepimą. Galite iš pradžių visą krūtininės gabalą apkepinti iš visų pusių, o tada dėti į troškintuvą, įpilti vyno ir sultinio (arba vandens) ir pašauti į orkaitę 110-120C temperatūroje troškintis pernakt. Galite jautieną orkaitėje „troškinti” apvynioję folija, o paskutiniame etape užmesti ant griliaus grotelių ir apkepinti, suteikiant dūmo aromatą. Tačiau galite ant grilio pakepinti mėsą pradažioje, o tada, užpylę vynu ir sultiniu, dar keletą valandų patroškinti. Na šį paskutinį būdą išradau aš:)
  3. Jautienos krūtininė yra puikus pasirinkimas esant šaltam klimatui, kai norisi jaukių skanių ir sočių troškinių, kurių liktų pašildymui ir kitą dieną… Vasarą visi mėgavomės steikais, o rudenį siūlau išmėginti beef brisket. 
Mėsą iš vakaro (arba likus kelioms dienoms iki ruošimo) marinuokite su česnakais, druska ir pipirais bei vynu
Pradžioje jautienos krūtininę mes planavome lėtai kepti grilyje
Jei beef brisket kepsite grilyje, nustatykite 120C temperatūrą ir įdėkite konvEggtorių
Mėsa bus iškepusi, kai temperatūra viduje sieks 85C
Aš apkepintą mėsą supjausčiau riekelėmis ir troškinau dar porą valandų špižiniame troškintuve
Jautienos krūtininė – itin tinkama jaukiems sotiems troškiniams
Patiekiau su salotomis ir orkaitėje apkepintomis saldžiomis bulvėmis

 

Įrašas sukurtas bendradarbiaujant su „The Farm”. #reklama

Komentarų apie "Jautienos krūtininė (beef brisket): kas čia per daiktas?": 5

  1. Anonimas:

    Sveiki, kas netingi ir nori tikro beefbrisket skonio – tik 10-12val. lėtam rūkyme griliuje, su drėkinimu vandens ir acto mišiniu, wrapinam ir pasiekus 120C leidziam parestinti bent 2 val.

  2. Mmm:

    85 laipsniai viduje? Tai jau perkepta krūtininė. Lėtas kepimas iki 70 laipsnių.

  3. Nida:

    Aiste, mėginkit kokiuose 140-150C kepti apie 5-6 val, geriausia įsukite į foliją arba kepkite rankovėje, arba špižiniame inde, tada tikrinkite mėsos minkštumą ir temperatūrą…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *