Žinot apie ką svajojau keliaudama iš Kinijos namo, „virškindama” neišblėstančius kiniškus įspūdžius ir naujas patirtis? Svajojau apie… japonišką maistą:)

Aš juk grįžusi iš Japonijos visiškai nespėjau pasimėgauti gaminimu savo virtuvėje, kaip reikiant išmėginti parsivežtą ryžių virimo aparatą, ir skoniais vėl pakeiauti po Tekančios Saulės šalį… Gerai, kad japoniški ingredientai gali sau ramiai stovėti spintelėje (ar šaldytuve), ir jų galiojimo laikas nėra pora savaičių:) Beje, jei mėgstate japoniškus patiekalus (tik prašau, negalvokite, kad Japonijos virtuvė apsiriboja vien sušiais:)), jų laisviausiai galite pasigaminti namuose, Vilniuje, nes beveik visus reikiamus ingredientus jau galima be vargo surasti mūsų parduotuvėse. Visus, išskyrus……. gerus ryžius.

Ryžiai japonams – kaip mums lietuviška duona – tai produktas, be kurio jie ilgai negalėtų išgyventi keliaudami po svečias šalis. Gerai tai, kad japoniškų restoranų ir užeigų gausu kur benuvažiuotum (tiesa, ar ten ruošiami patiekalai „tempia” iki japoniškos kokybės, didelis klausimas…). Kai mano bičiulė Yuko Yamasaki, Japonijos ambasadoriaus Lietuvoje žmona, atvyko į Vilnių gyventi ir dirbti, jos vienintelis liūdesys buvo tai, kad „čia nėra ryžių”. Iki nuvažiavimo į Japoniją, negalėjau patikėti, kad iš tokios gausos ryžių mūsų prekybcentriuose ji sunkiai išsirenka tinkamus! Tačiau dabar tikrai žinau, ką Yuko turėjo omenyje, sakydama, jog pas mus, Lietuvoje, ryžių nėra.

Ryžių laukai Japonijoje, netoli Kyoto
Tauip atrodo ką tik kombaino nuskintų japoniškų ryžių pundas

Japonai iki išprotėjimo vertina tik japoniškus, ir jokius kitokius ryžius. Nei kiniški, nei korėjietiški, nei juolab Tailando ar Indijos jiems nė iš tolo neprilygsta jų pačių išaugintų kokybei. Ir tikrai japoniškų ryžių konsistencija ir skonis kitoks – jie nėra nei birūs, nei lipnūs, ryžių forma – apvali. Kadangi Japonijoje sveikos gyvensenos mados taip pat egzistuoja, tai labiau besirūpinantys savo sveikata renkasi ruduosius, nešlifuotus ryžius (tie man dar skanesni!), kurie ir kiek brangesni nei baltieji. Japoniškų ryžių skonis net nepanašus į „sušių ryžių”, kuriuos mes perkame savo parduotuvėse. Dar viena svarbi detalė – japonai pirkdami ryžius akylai žiūri kurio derliaus jie yra: perka tik šviežiausius. Švieži, šių metų derliaus ryžiai trapesni (juos pažeisti galima net plaunant po vandeniu, jei labai trinsite tarp pirštų), ryžiai drėgnesni, turi daug daugiau skonio. Taip kaip mes nevalgome kelių derlių senumo bulvių ar morkų, tai taip japonai nevalgo kelių derlių senumo ryžių (o aš visuomet maniau, kad ryžiai, kaip ir kitokios kruopos, tinkamai laikomos negenda metų metus…).

Ryžių iš Japonijos aš parsivežiau nemažai – beveik 10kg:) Nusipirkau įvairių – ir rudų, ir pusiau rudų, ir baltų. Geriausia japoniškų ryžių veislė – koshihikari (ieškokit tokių pvz., Japan Center parduotuvėje, jei viešėsite Londone). Kai pabaigsiu saviškius, greičiausiai japoniškus ryžius siųsiuosi iš Vokietijos

Beje, jei jau nusipirksite gerų japoniškų ryžių, pradarytą pakelį laikykite šaldytuve…. Tik taip ryžiai išliks tokio skonio, kokius valgo patys japonai…

Tokius su kiaušiniu keptus ryžius galite pasigaminti ir savo pietų dėžutei į darbą (nepamirškite, kad ryžius teks išsivirti iš anksto – be to, tai puikus būdas sunaudoti virtų ryžių likučius). Jie puikiai tinkami valgyti šalti. Beje, morkas galite keisti kitokiomis daržovėmis (salierais, pastarnokais), šparaginėmis pupelėmis, svogūno šiaudeliais, galite patiekalą gardinti smulkiai supjaustytos šoninės ar kumpio gabalėiais ir net japonišku Kewpie majonezu!

Ryžių virimo aparatas garantuoja, kad bet kuriuo momentu namuose yra idealiai išvirtų ir šiltų ryžių.
Vos keli ingredientai ir jūsų patiekalas bus paruoštas!
Japoniški kepti ryžiai su kiaušiniu ir daržovėmis
Patiekite su miso sriuba – taip patiekiami visi japoniški patiekalai

Japoniški ryžiai su kiaušiniu

4 porc.

  • 2 stiklinės virtų ryžių (gali būti šalti)
  • 1 šaukštas majonezo (nebūtina, bet suteiks ryžiams birumo ir sultingumo)
  • 2 šaukšteliai skrudintų sezamų aliejaus
  • 1 nedidelė morka, supjaustyta šiaudeliais
  • 2 kiaušiniai, lengvai suplakti
  • 1 šaukštelis mirin (saldaus ryžių vyno) – nebūtina, jei neturite
  • saujelė šaldytų žirnelių (tiks ir konservuoti)
  • 2 šaukštai svogūno laiškų, susmulkintų
  • Apie 1/2 šaukštelio druskos
  • Juodųjų sezamų sėklų pabarstymui – nebūtina, jei neturite (arba pakeiskite kepintais baltaisiais sezamais)

Jei gaminsite šį patiekalą su majonezu (idealu, jei turite japoniško – Kewpie, jei ne – naudokite tradicinį), pirmiausia sumaišykite ryžius ir majonezą.

Įkaitinkite keptuvėje (arba wok’e) sezamų aliejų. Į vieną keptuvės pusę sudėkit ryžius, o į kitą – šiaudeliais supjaustytas morkas. Kepinkite ant vidutinės ugnies, pamaišydami atskirai ryžius ir morkas, apie 2 minutes. Ryžiai turi kiek sušilti, o morkos lengvai apkepti, bet išlikti traškios.

Plaktą kiaušinį sumaišykite su mirinu (jei turite). Pastumkite apkepintas morkas į keptuvės kraštą, ir likusioje laisvoje vietoje supilkite kiaušinio plakinį. Maišydami kepinkite, ir kai tik kaiušiniai bus pusiau iškepę (užtruksite ne ilgiau nei 15-20 sekundžių), sumaišykite kiaušinius, ryžius ir morkas. Suberkite žirnelius, (jei norite stipriau – kumpio gabalėlius), pabarstykite druska, ir padidinę ugnį pakepinkite apie 3 minutes, nuolat maišydami ingredientus („stir fry” būdu, kad vos paliestų karštą keptuvės paviršių). Pabaigoje suberkite svogūno laiškus, dar kartą išmaišykite ir patiekite pabarstę juodaisiais sezamais.

Komentarų apie "Japoniški ryžiai su kiaušiniu: lengvai ir greitai": 9

  1. Pingback: Tikri japoniški naminiai “sušiai” – Nidos receptai

  2. Nida:

    Daiva, jei tai ryžiai sušiams, gali būti kad jie jau kažkuo pagardinti. Koshikari ryžiai neturi kažkokio ypatingo saldumo, tik tiek, kiek paprastai ryžiai to salstelėjusio skonio turi, ne daugiau.

  3. Daiva:

    Oj, paziurejau, kad parasyta ryziai sushiams! Bet radau kur nusipirkti tu koshihikari!! Aciu uz info!:)

  4. Daiva:

    Nusipirkau japonisku ryziu lipniu, baltu, bet jie man saldus! Turi tokie but?:)

  5. Nida:

    Lina, aš ryžiams virti parsivežiau iš Japonijos specialų puodą. Panašių mačiau pirkti ir Topo Centre, bet išvirę tame tinkamos teperatūros puode ryžiai tikrai nepakartojamo skonio. Kada nors sudėsiu ir taisykles kaip tuos ryžius reikia virti neturint puodo, kad jie būtų ne sausi ir ne vandeningi. Gerai, kad priminėt, kad turiu tai padaryti.

  6. Nida:

    Aurelija, krabų lazdelės, beje, Japonijoje labai naudojamos!! Tai jūs puikiai pataikėte. O dėl ryžių…. juos reikia paragauti… Mano vyras, kuriam ryžiai galėdavo būti tikrai ne dažniau nei kartą per mėnesį, dabar nė dienos neištveria be japoniškų… Tai dirba mano ryžių virimo mašina labai pagal paskirtį kasdien:)

  7. Aurelija:

    Na neįsivaizduoju kokie tie tikrieji ryžiai, kiek jie labai skiriasi nuo to, ką valgom mes (o jau ir tie mūsiškiai man labai pagerėjo, kai pradėjau paprasčiausiai juos plauti :)), tačiau vos tik perskaičiau šį receptą ir pamačiau jo nuotraukas, iškart burnoj pajutau šio patiekalo skonį :). O kai pasigaminau, tai buvo skaniausia vakarienių vakarienė. Tik, pritaikiau ją pagal šaldytuvo turinį, o jame, vietoj žirnelių, buvo krabų lazdelių :). Gal ir nelabai kaip skamba, bet kaip skanuuu :).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *