Ne juokais šaltukas spustelėjo paskutinėmis kalendorinės žiemos dienomis! Ech, kai jau tai žiemai laikas būtų pamažu savo daiktus pakuotis, tai kažin ar nesugalvos ji pabūti ilgiau, nei norėtųsi?… Gerai tai, kad švinta anksčiau, kad šalčiui spaudžiant dangus giedras ir šviečia saulė, gerai, kad visgi kovas jau čia pat, o ne koks nors lapkritis…

Žiemiškos dienos puikiausiai tinka ilgai gaminamiems patiekalams ruošti. Kai už lango spindi sniego pusnys (o už mano lango, miške, jos išties įspūdingos… nepaliestos miesto druskų nei purvinų automobilių ratų….), skaniausi būna sotūs, šildantys troškiniai… Apskritai šaltu sezonu dažniausi ingredientai, kurių vos ne kas savaitę turiu papildyti atsargas – tai baltas ir raudonas vynas, skirtas virimui, konservuoti pomidorai, svogūnai ir česnakai. Praeitą vakarą troškintuve kunkuliavo mūsų su vyru dievinamas portugališkas žuvies troškinys calderada de peixe, kurio autentišką receptą aprašiau savo knygoje „Žuvis pasaulio virtuvėse”, ir kuris mums abiems primena saulėtas atostogas mūsų mylimiausioje Europos šalyje. Na o šiandien geografiškai nuo Portugalijos nukeliavome labai netoli – į kaimyninę Ispaniją. 

Jaučio uodega yra vienas tų „deficitinių” produktų, nes net ir didžiausio galvijo uodega nėra tokia labai didelė (2-3 žmonėms pavalgyti), ir ji tik viena.. Tuo tarpu norinčių pasimėgauti minkšta, nuo uodegos kaulų tiesiog krentančia mėsyte, paprastai yra daug:) Tad su tom uodegom yra taip: jei jau kur nors užtikote jų, griebkite nė nesvarstydami, jei negaminsite iškart, tai kiškite į šaldiklį, ir pamatysite, kaip kurį nors savaitgalį pasidarysite sau tikrą šventę!! Taip atsitiko ir man – kažkurią dieną besitvarkydama savo šaldiklį ir atlikdama „reviziją”, užtikau vieną gražuolę, tad visai be jokios progos apturėjome tikrą šventišką vakarienę:) 

Rabo de toro – labai tradiciškas Ispanijos patiekalas, ypač dažnai restoranuose patiekiamas tuose regionuose, kuriuose iki šiol vietiniai eina iš proto dėl bulių kautynių. Sakau „vietiniai”, nes manęs korida toli gražu nesužavėjo, ir nemačiau daug kitų svetimšalių, besimėgaujančių vargšo įsiutinto gyvulio ir matadoro kova… Visi ten ateina bent kartą savo akimis pamatyti tai, ką suprtanta, tikiu, tik patys ispanai…:)

Jaučio uodegos troškinys privalo troškintis ilgai ir ant labai mažytės ugnies. Uodegą labai lengva supjaustyti gabalėliais, ir jums tikrai patiems tai pavyks: tereikia pirštais užčiuopti uodegos sąnarius, ir peilis labai nesunkiai padalins uodegą į nedideles „porcijas”. Aš prieš gaminant dar kruopščiai nupjausčiau riebalus, nes tai tikrai nėra liesa mėsa… Raudonas vynas – dar vienas būtinas šio patiekalo ingredientas, o rūkyta saldi paprika padažui suteiks tą išskirtinį ispanišką aromatą ir malonų poskonį. 

Sodrios ne tik spalvos, bet ir skoniai. Pats tas šaltos žiemos sočiai vakarienei
Jaučio uodegos troškinį patiekite su traiškytomis keptomis bulvėmis

Ispaniškas jaučio uodegos troškinys

  • 1 jaučio uodega, supjaustyta
  • 2-3 šaukšteliai rūkytos paprikos
  • miltų apvoliojimui
  • alyvuogių aliejaus kepimui
  • 3-4 griežinėliai ispaniškso čioriso dešros (jei turite)
  • 2 svogūnai, supjaustyti pusžiedžiais
  • 1 nedidelis poras, supjaustytas griežinėliais
  • 3 morkos, supjaustytos griežinėliais
  • 1/2 saldžiosios paprikos, supjaustytos kubeliais
  • 4 skiltelės česnako, susmulkintos
  • 500ml raudono vyno
  • 500ml pomidorų tyrės
  • Prieskoniai: 2 lauro lapai, 5 juodųjų pipirų žirneliai, 4 kvapiųjų pipirų žirneliai, 5 gvazdikėliai 
  • Druskos, cukraus
  • Patiekimui – šviežių kalendrų, keptų traiškytų bulvių (receptas apačioje)

Jaučio uodegos gabaliukus apibarstykite rūkyta paprika ir gerai įtrinkite. Tada apvoliokite miltuose, atidėkite trumpam į šalį.

Dideliame troškintuve įkaitinkite kelis šaukštus aliejaus, jame apkepinkite svogūnus, kol suminkštės. Suberkite portus. morkas ir saldžias paprikas, toliau kepinkite, kol daržovės šiek tiek suminkštės. Pabaigoje bekepinant suberkite česnakus, ir po pusės minutės supilkite vyną. Užvirkite ir patroškinkite keletą minučių, kol alkoholis išgaruos, vyno kiekis sumažės bent trečdaliu. Supilkite pomidorų tyrę, sudėkite visus prieskonius, įberkite druskos, šaukštelį cukraus, ir užvirinkite. 

Kol ruošiate padažą troškinimui, įkaitinkite keptuvę, įpilkite porą šaukštų aliejaus. Iš visų pusių apkepinkite jaučio uodegos gabalėlius, kol gražiai apskrus. Pabaigoje, bebaigiant kepti, sudėkite čioriso dešros gabalėlius (jei turite, ir jei naudojate), ir taip pat trumpai apkepinkite. Mėsą suėkite į troškintuvą, taip pat čioriso dešrą. Mėsa pilnai turėtų panirti po padažu – jei taip nėra, įpilkite šiek tiek vandens, sultinio arba vyno. Troškinkite uždengę ant labai mažos ugnies apie 4 valandas, arba kol mėsa bus labai minkšta, kris nuo kaulų. Prieš patiekiant paragaukite padažą, ar netrūksta druskos, pipirų. Patiekite pabarstę šviežiomis kalendromis, su traiškytomis keptomis bulvėmis. 

Traiškytos keptos bulvės – įdomesnė paprasto garnyro versija 🙂

Traiškytos keptos bulvės

  • 5-6 bulvės (vuditinio dydžio)
  • Aliejaus
  • Druskos, pipirų
  • Džiovintų (arba šviežių) rozmarinų bei bazilikų

Neluptas bulves labai gerai nuplaukite, nušveiskite šepetėliu. Virkite jas dideliame puode, pasūdytame vandenyje, apie 15 minučių, arba kol jos bus visiškai minkštos.

Įkaitinkite orkaitę iki 185C. Kepimo skardą ištepkite aliejumi. Išvirusias bulves (dar karštas) sudėkite į paruoštą skardą. Bulvių trintuve (arba ranka, tik kad nenusidegintumėte – bulvę uždenkite švariu rankšluosčiu) suspauskite bulves, kad jos gražiai susitraiškytų. Pašlakstykite sutraiškytas bulves aliejumi, pabarstykite druska ir pipirais, pabarstykite džiovintais bazilikais ir rozmarinais, ir kepkite bulves 20 minučių, arba kol gražiai apskrus. 

Įkvėpimas iš Kwestia Smaku, receptas mano redaguotas

Komentarų apie "Ispaniškas jaučio uodegos troškinys": 6

  1. Neringa:

    Super receptas! Ačiū! Gaminau jau kelis kartus ir visiems labai patiko! Ir tos traiškytos bulvytės mmmm…!🤗

  2. Simona:

    Man smagu žinoti kad egzistuoja
    Žiemos troškinis nes mano gimtadienis žiemą

  3. Nida:

    Ramune, pirkdama vynus troškinimui elgiuosi gana pragmatiškai: visų pirma neišlaidauju, bet ir neperku pačių pigiausių, nes jie tikrai gali sugadinti patiekalo skonį. Imu iš „apatinės lentynos”, bet kokiu euru kitu brangesnį nei pigiausias siūlomas. Visuomet perku tik sausą (jokių pusiau saldžių), orientuojuosi į naujojo pasaulio vynus (Čilė, Argentina, Australija…), nes jų kaina visuomet mažesnė nei prancūziškų ar ispaniškų. Paprastai neperku virimui jokių gruziniškų vynų, nes jų skonis man netinka patiekalams, kuriuos gaminu. Taip pat (visiškai dėl praktiškumo) žiūriu, kad butelis būtų užsukamu kamšteliu, o ne kamščiu, kadangi neretai viso butelio nesunaudoju, o likęs vynas sau ramiai stovi šaldytuve, kol prireiks. Beje, kai prisiruošiu, važiuoju į Konjako Namus (Etmonų g.) ir nusiperku keletą litrų gastronominių vynų. Šių kokybė puiki (jie pagaminti Prancūzijoje), specialiai pritaikyti profesionaliai kulinarijai, šiek tiek su druska (kad šefai virtuvėje nepiktnaudžiautų:)).

  4. Ramunė:

    Nida, man žiemos troškiniai visada asocijuojasi su jūsų veršienos ossobuco:) šis irgi skamba nerealiai, jau žinau ką gaminsiu kaziukui:) tuo pačiu Jūsų nuomonės noriu paklausti apie vynus, skirtus troškinimui? Kokius jūs renkatės? Dėkui,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *