Europoje visi, kurie ryžtasi ilgiems kulinarijos mokslus, savo mokslo kelionę paprastai pradeda nuo Prancūzijos virtuvės. Tai ji – klasikos klasika. Tuo tarpu tie, kurie pasirenka klaidžioti Azijos virtuvės labirintuose, turi ne vieną mokyklą, nuo kurios reikia pradėti kurti pagrindus. Azijos virtuvės be galo skirtingos: indiška, Tailando, Vietnamo, Japonijos… Viena, kuo išties gali didžiuotis Azijos meistrai – tai prieskonių gausa. Kad prieskoniai labiau atskleistų savo aromatą, prieš tai jie dažnai pakepinami, ir tik vėliau sumalami. Paprastai tipiškas prieskonių mišinys (toks kaip tikka masala) susideda iš 7-9 atskirų prieskonių, todėl net mažas žiupsnelis nudažo gaminamą patiekalą ištisa skonių gama.

Be sausų prieskonių mišinių (masala) Indijos kulinarai naudoja ir „šlapius” mišinius – pastas. Žinoma, pati Indija tokia didelė, kad kiekviename šalies regione šios pastos gaminamos skirtingai. Pavyzdžiui, žalia masala (green masala)- tai pasta, pagaminta iš žaliųjų čili pipirų, šviežios kalendros, česnako ir trupučio vandens. Galima ją praturtinti ir kitokiais skoniais: imbieru, kuminu, ciberžole (kurkuma), kalendros sėklomis, gvazdikėliais, citrinos sultimis ir trupučiu cukraus. Žalioji masala gali būti naudojama kepant žuvį – ja tiesiog patepamas žuvies file paviršius. Taip pat su šia masala galima ruošti bulves: sutarkuotą imbiero šaknį (šaukštą šios pastos) pakaitinam katrtu su ciberžole (kurkuma) truputyje įkaitinto aliejaus, sumetame išvirtas bulves (geriausia – mažutes, išvirtas nenuluptas), įdedam truputį žalios masalos ir kepinam, kol parunda. Tada įpilame šlakelį vandens ir dar maišant pakepiname, kol gaunasi gražus kvapnus padažas.

Tuo tarpu bengališkoje virtuvėje žalia pasta gaminama kitaip: imbiero šaknis sutrinama kartu su kumino ir kalendros sėklomis, žaliaisiais čili pipirais ir trupučiu vandens. Bengališkoji Garam Masala- paprastesnė nei indiškoji, ji gaminama tik iš trijų lygiomis dalimis sumaišytų kvapnių ingredientų: kardamono, cinamono ir gvazdikėlių, prieš tai juos šiek tiek paskrudinus keptuvėje. Tokie prieskonių mišiniai tinka pagardinti daržovių troškinius, ir net paaukštinti paprasčiausio omleto statusą:)


indiskas lesiu troskinys

Tad štai šia gaida kviečiu jus pasigaminti vieną vegetarišką kvapnų patiekalą, naudojant bengališką mišinį – imbiero pastą. Pati pasta puikiai stovi šaldytuve keletą savaičių, arba gali būti užšaldyta ilgesniam laikui. Beje, šią prieskonių pastą aš puikiausiai panaudojau marinuodama kalakutą, dar primaišiusi daug trinto česnako, aliejaus ir druskos. Gardumėlis:) Savo konsistencija lęšių risotto labai primena tradicišką itališką risotto, tad patiks visiems ryžių mėgėjams. Be to – jokių įmantrių produktų.

lesiu ir ryziu troskinys su kalafijorais

Geltonųjų lęšių risotto (4-6 asm)

3/4 puodelio geltonųjų skaldytų lęšių

1/2 puodelio ilgagrūdžių ryžių

3/4 šaukštelio druskos (arba pagal skonį)

1/2 šaukštelio ciberžolės (kurkuma)

1 šaukštas imbiero-kumino-kalendrų pastos*

1 nedidelė bulvė, supjaustyta mažais gabalėliais

1/2 puodelio susmulkinto kalafijoro

1 šaukštas tirpinto sviesto (ghee)

1 šaukštelis kumino sėklų

2-3 lauro lapai

1 cinamono lazdelė (5cm), sulaužyta į kelias dalis

Kaitinam lęšius puode ant vidutinės ugnies, nuolat maišant, apie 5 minutes, kol jie pakeičia spalvą. Įpilame apie 1 puodelį vandens ir verdame maišant, kol vanduo išgaruoja. Įpilame dar vieną puodelį vandens, suberiam ryžius, druską, ciberžolę (kurkuma), imbiero-kumino-kalendrų pastą, bulves, kalafijorus, ir troškiname ant mažos ugnies apie 20 minučių. Per tą laiką pamažu įpilame dar du puodelius vandens kai reikia, kai masė tampa per sausa. Finale lęšiai ir ryžiai turi būti ne per kieti, bet ir ne visai minkšti – kaip tradicinio kreminio risotto konsistencijos.

Mažoje keptuvėje įkaitiname ghee ir jame pakepiname kumino sėklas, lauro lapus ir cinamono lazdelę ir pakepiname, kol prieskoniai patamsėja ir sviestas prisigeria aromato. Šią masę užpilame ant risotto.

lesiu ir ryziu risotto

*Imbiero-kumino-kalendrų pasta

Į virtuvinį smulkintuvą sudedame šviežią imbierą (5cm), 2 šaukštus kumino sėklų, 2 šaukštus kalendrų sėklų, 1-2 žaliuosius čili pipirus ir 1/4 puodelio šilto vandens ir suplakame iki pastos konsistencijos. Gausite 1/2 puodelio mišinio, kurį laikykite šaldytuve arba užšaldykite.

Komentarų apie "Geltonųjų lęšių risotto. Žvilgsnis į Bengališką virtuvę": 4

  1. Nida:

    Būtent! Ir troškiniams tinka, ir mėsos pamarinavimui. Man ji puikiai suėjo marinuojant Kalėdinį kalakutą….

  2. Nida:

    Odeta, taip kaip po ilgų „pasivaikščiojimų” po Azijos virtuvę pavargsti nuo prieskonių ir norisi sugrįžti į ramią Europą…:)

  3. Odeta:

    Po tų visų prancūziškų musi pusi, mielai sukirsčiau ką nors iš azijos virtuvės:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *