Kas nėra iki šiol išdrįsęs kepti fritatos, pradėkite nuo šio puikaus recepto! Fritata, kaip žinia, yra itališkas „atviro viršaus” omletas. Paprastai jis pradedamas kepti keptuvėje, o pabaigiamas – orkaitėje. Dažniausiai fritata būna daug storesnė nei tradicinis, mums įprastas omletas, štai todėl jai ir reikia tokio sudėtingesnio kepimo, nei paprasta keptuvė. 

O kad jau užsiminiau apie fritatą, tai noriu jūsų paprašyti pagalbos viename nedideliame projekte. Šis projektas – tai bandymas surinkti visus keisčiausius (ir jei atvirai- kvailiausius) lietuvių kalbos specialistų išgalvotus atitikmenis įvairiems tradiciniams kitų šalių patiekalams. Noriu apie tai paruošti radijo epizodą Žinių Radijo eteryje, tad svarbu, kad nepraleisčiau nei vienos keistenybės, kurią mėginama įbrukti. Pavyzdžiui, risotto siūloma vadinti daugiaryžiu. Rucola – gražgarstėmis. Tą pačią mano paminėtą fritatą – tiesiog itališku omletu, nors Italijoje, net neabejoju, yra kepamos ne vien fritatos, bet ir omletai su įvairiais priedais, būdingais būtent Italijai (tai kaip tada vadinti tuos kitus omletus??). Bet kol kas mano nugalėtojas yra šiitake grybai. Ar žinojote, kad šie grybai lietuvių kalboje turėtų vadintis ….. danteniais?? Sutikusi tokį užrašą kokiame nors recepte tikrai ieškočiau žodyno…. Todėl labai prašau, kad padėtumėte man surinkti visus perliukus, kad apie juos galėčiau papasakoti radijo klausytojams. 

Na, o kol jūs kratysite savo atmintį, dalinuosi su jumis receptu iš Liso Roukin knygos „My relationship with food„. Šios itin maistingos, sveikos fritatos (be glitimo!) receptą lengvai pakoregavau, nes originaliame buvo naudojami šiitake grybai, tačiau aš juos pakeičiau baklažanais. Sako, kad baklažanai – artimiausi grybų pakaitalai, ir mano fritata tikrai pasiskė puikiai. Jūs, be abejo, galite naudoti vis kitokią daržovių kombinaciją – brokolius, saulėje džiovintus pomidorus, moliūgus, fetą ar kitka. Beje, kaip ir visos fritatos, ši tinka valgyti šilta, tik ką ištraukta iš orkaitės, arba atvėsusi, kaip sveikas užkandis praalkus. 

Cukinijų ir kynva kruopų fritata - puikus pasirinkimas pusryčiams ar lengviems pietums
Cukinijų ir kynva kruopų fritata – puikus pasirinkimas pusryčiams ar lengviems pietums
Fritata skani ir šilta, ir atvėsusi
Fritata skani ir šilta, ir atvėsusi
Maistinga ir skanu
Maistinga ir skanu
Cukinijų, baklažanų ir bolivinių balandų fritata
Porcijos 6
Maistinga fritata su daržovėmis ir bolivinėmis balandomis, be glitimo
Komentuoti
Spausdinti
Ingredientai
  1. 150g bolivinių balandų
  2. 250ml vandens
  3. 2 šaukštai alyvuogių arba kokosų aliejaus
  4. 1 didelis svogūnas
  5. 1 vidutinio dydžio baklažanas, supjaustytas juostelėmis
  6. 2 šaukštai medaus
  7. 2 šaukštai lengvo sojų padažo
  8. 2 cukinijos, sutarkuotos stambia tarka
  9. 6 kiaušiniai
  10. 150g tarkuoto kietojo sūrio
  11. Druskos, baltųjų pipirų
Instrukcijos
  1. Bolivines balandas nuplaukite po bėgančiu vandeniu, ir virkite 250ml vandens su trupučiu druskos apie 15 min., arba kol jos suminkštės. Palikite atvėsti.
  2. Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepinkite svogūnus. Kai jie suminkštės, sudėkite baklažanus ir toliau kepkite, kol baklažanai suglebs. Supilkite medų ir sojų padažą ir dar pakaitinkite, kol visi skoniai susigers ir neliks skysčio. Išjunkite keptuvę ir palikite atvėsti.
  3. Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Kepimui skirtą indą išklokite pergamentiniu popieriumi, kartu ir kraštus, kad kepant neišbėgtų skystis.
  4. Dideliame dubenyje išplakite kiaušinius su žiupsneliu druskos ir baltųjų pipirų. Sudėkite virtas bolivines balandas, apkepintus baklažanus su svogūnais, tarkuotas cukinijas ir tarkuotą sūrį. Viską išmaišykite, suverskite į paruoštą kepimo indą. Uždenkite folija ir kepkite 30 min. Tada foliją atidenkite ir kepkite dar 20-25min.
Adapted from My relationship with food
Nidos receptai https://nidosreceptai.lt/

  1. Ieva:

    Labai skani frittata 🙂 Ačiū už receptą, kaip tik reikėjo sunaudoti cukinijas ir baklažaną. Medaus nesijaučia, aš dar pridėjau raudonėlio ir šiek tiek ožragės, nes pasirodė, kad mažoka prieskonių.

  2. Nida:

    Dėkoju už jūsų atsiliepimą, Sofi! Medus tikrai ne visiems patinka, pavyzdžiui mano vyrui būtent dėl medaus jo skonis taip pat psirodė keistas. O man patiko!:)

  3. Sofi:

    Įdomus patiekalas, tačiau kažin ar gaminsiu antrà kartà. Ir man jame kažko pritrūko, nors aš dar jį pagardinau džiovintomis čili paprikomis. Tiesa, aš iš viso medaus nedėjau, tai gal todėl.

  4. Nida:

    Andrej – per daug nesidžiaukit, nes tuoj grįšiu į pyragus:)) Jau atrodo, pasiekiau pradinį svorį, ir oi oi kaip niežti nagai užmaišyt kokiam pyragui tešlą:) Dėl žvėrienos: priklausomai nuo mėsos rūšies, aš žvėrieną dažniausiai gaminu arba išmarinavusi ilgai raudoname vyne, su daug česnakų ir rozmarino šakelių, daug pipirų. Kepu dažniausiai rankovėj, nes žvėriena sausoka, tai tada ji tokia sultinga išlieka. Ir kitas mano mėgstamas būdas – su labai jau aiškiais kiniškas skoniais (jei patinka kinų virtuvė), kaip štai šiame recepte: https://www.nidosreceptai.lt/?p=8132. Ypač šis būdas tinka, kai kas nors nelabai mėgsta specifinį žvėrienos kvapą (esu net ir iš ožiuko pagal šį receptą gaminusi, mums jis labai tinka ir patinka).

  5. Andrej:

    Nida, visu pirmą sveikinu grįžus prie sveikesnio maisto patiekalų. Nors nuo pavasario Jūsų teikti pyragai ir tortai visi išragauti, ir jų skonis puikus, bet tai, dėja, negalėjo neturėti įtakos kuno formoms 🙂
    Ši fritata irgi skani ir lengvai paruošiama,(nors tiesa, bijojau kažką begaminti su cukinija, nes paskutiniojo mano „Cukinijų, fetos ir bekono apkepas” skonis kažkaip nuvylė, bet šį kartą viskas buvo puiku. Tik va spalva ne tokia geltona gavos, čia gal naminius kiaušinius nauduojat?

    Ir dar turiu asmeninį prašymą, gal turit kokį gerą patiekalą iš žverienos? o tai šeima jau pradeda dėjuoti dėl raudonuos mesos trukumo, bet neprisiverčiu traukti mesos gabalo is šaldyklio, kai tokios grožybės ant foto 🙂 Jei ka galim kooperuotis, aš Jums gaminimo medžiagą Jus skaitytojams receptą 😉

  6. Nida:

    Super idėja kepti vaflių mašinoje!!! Užskaitau:)) P.S. nusidažiau naują pagrindą fotografavimui – maišiau dažus kol gavau šią spalvą:) Labai ja džiaugiuosi, nes tai mano mėgstamiausia:)

  7. Ruta:

    Fainai, reiks isbadyd idet boliviniu balandu i fritata… O as buvau issibandzius tokius teminius greitus pusrycius, kuriuos galima valgyti masinoje (arba pakeliui i oro uosta kaip mes 🙂 ). Fritata kepta vafliu masinoje!! Ji tada iskepa ir is virsaus, ir is apacios ir puikiai gaunasi!! As dejau 4 kiausinius, pakeli fetos surio, smulkiai supjaustyta pkepinta svoguna ir 3 pomidorus ir sauja svieziu kalendru. Dar idejau sauksta miltu ir viskas, puikiai gavosi, niekas neprilipo, gavosi minkstas viduj ir su tokiais smagiais traskiais kampuciais… Susivynioji i folija ir gali sau skubeti! (Beje, labai labai grazi nuotrauka!!)

  8. Nida:

    Kaip gaila, Rūta, kad nepasisekė su šiuo kepiniu! Gal medus pernelyg aštraus skonio, tad permušė savo dominuojančiu prieskoniu (man yra taip keli kepiniai nepasisekę, kai įdėjau grikių medaus)? O gal šiaip nesugrojo – juk skonis dalykas delikatus. Tiesą pasakius, man ši fritata tikrai labai patiko, bet mano vyras nelabai kaip ją įvertino, irgi dėl saldumo. Gal jei kitąkart kepsiu dėsiu perpus mažiau saldumo ir vietoje medaus tikriausiai mėginsiu įdėti kokio nors klevų sirupo…

  9. Rūta:

    Skaniai atrodo Jūsiškė fritata, bet man, gaila, nepavyko…Gavosi kažkoks keistas skonis, salsvas, gal dėl medaus, gal dar kažko pritrūko. Labai mėgstu išbandyti kažką naujo, bet šio kepinio antrą sykį jau nekartočiau…

  10. Nida:

    Inga, apie čiurkšlius dar nebuvau girdėjusi:))) Labai juokinga, ir tikrai geras pavydys apie persisengimą:) Kalbant apie receptą – bolivinės balandos suteikia šiam kepiniui tvirtumo (kitu atveju šią funkciją atliktų miltai), o kartu ir sultingumo. Išbandykit, tikrai labai vertas dėmesio vasarinis patiekalas:)

  11. inga:

    Puikus receptas. Įdomu, kad sudėtyje ir bolivinės balandos. O mūsų kalbininkai tikrai kartais „dėl didelio rašto išeina iš krašto”… Jeigu pamenate, prieš keletą metų dar buvo tokie rašaliniai spausdintuvai, visi juos vadino tiesiog printeriais. Taigi, mūsų gerbiami kalbininkai siūlė juos vadinti ČIURKŠLIAIS! (Čia biški ne į temą, tiesiog…)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *