Tai, kad lietuviai turi nepaprastai stiprią meilę Sakartvelui (Gruzijai) ir gruziniškiems patiekalams, niekam ne paslaptis. Gruziją, iš tiesų, galima įsimylėti paragavus vieną iš tipinių šios šalies užkandžių – chačiapuri. Tai ypač panašus į picą paplotėlis, kuriame dominuoja trijų rūšių sūris, o pačiame centre it saulė šviečia geltonas kiaušinio trynys!

Mielinės tešlos pagrindas ir tąsaus sūrio įdaras – tokiais kepiniais mėgaujasi toli gražu ne vien gruzinai! Pagalvokite apie italus, picų karštine užkrėtusius visą pasaulį! O pidė – turkiškos „picos”, kurias kepiau pernai, ir kurios tapo tokios populiarios, kad net atsirado Anykščių Uno picerijos meniu!:) Tai štai chačiapuri – dar viena sesė iš šios smagios užkandžių kompanijos, kuri ne tik puikiai atrodo, bet yra paprastai pagaminama ir be proto skani. 

Beje, chačiapuri, iš gruzinų kalbos išvertus,- tai „duona su sūriu”. Na, tokia nuodėminga duona, sakyčiau, bet kartais sau verta pasidaryti šventę!:) Traški plutelė, minkštutis vidus, ir aišku tąsus sūrio įdaras, kurį valgant akys pačios užsimerkia iš palaimos:)

Kaip reikia valgyti chačiapuri? Jis turi būti patiekiamas tada, kai kiaušinis dar nėra spėjęs iki galo iškepti. Tuomet reikia atlaužti gabalėlį tešlos krašto, ir juo pamaišyti burbuliuojantį sūrį ir kiaušinio trynį: tokiu būdu kiaušinis baigs kepti karštame sūryje, o įdaras išliks maloniai tąsus. 

Kaip ir picas, chačiapurius geriausia kepti iki labai aukštos temperatūros įkaistančiose krosnyse. Tokią retas kuris turi namuose:) Tačiau ne retas turi Big Green Egg grilius, o šie juk laisviausiai tampa picų kepimo krosnimis, nes pagaminti iš keramikos, nebijančios karščio! Kaitinant Big Green Egg, reiktų viduje laikyti ir kepimo akmenį, ant kurio klosite paruoštą paplotį. Beje, kad viskas būtų paprasčiau, aš chačiapurį suformuoju, pridedu įdaro ir aptepu kiaušinio plakiniu ant skiautės pergamentinio popieriaus, ir tada su tuo pačiu pergamentiniu popieriumi perkeliu ant įkaitusio akmens. Taip lengviau išimti iškepusį paplotį, o ir akmuo neužsiteršia kitais maisto produktais, neapdega. 

Tačiau chačiapurius puikiai iškepsite ir orkaitėje! Kepant orkaitėje galėsite vienu metu kepti daugiau papločių, tad pamaitinsite didesnį būrį alkanų svečių:) 

Kamado tipo grilis Big Green Egg gali tapti puikiu keramikiniu pečiumi!
Chačiapuri keptas grilyje – tarsi autentiškoje senoviškoje krosnyje
Kiaušinis pabaigs kepti, kai jį sumaišysite su karšta, burbuliuojančia sūrio mase

Chačiapuri

4 vnt 

Tešlai:

  • 3 ir 1/2 stiklinės miltų
  • 1 šaukštelis sausų mielių
  • 1 šaukštas cukraus
  • 1 šaukštelis druskos
  • 1 stiklinė šilto vandens
  • 1/2 stiklinės pieno
  • 1 šaukštas aliejaus (plius dar šlakelis patepti)

Įdarui:

  • 1 ir 1/2 stiklinės tarkuoto fermentinio sūrio
  • 1 ir 1/2 stiklinės tarkuoto mocarella sūrio
  • 1 ir 1/2 stiklinės sutrupinti feta sūrio
  • 4 kiaušiniai + 1 kiaušinis aptepimui
  • sviesto
  • žalumynų (krapų, svogūno laiškų ar kt) patiekimui

Pirmiausia užminkykite tešlą: į didelį dubenį arba virtuvinio kombaino indą suberkite visus birius produktus (miltus, sausas mieles, cukrų ir druską). Tada viduryje padarykite duobelę, ir ten supilkite šiltą vandenį ir šiltą pieną. Kablį primenančiu virtuvinio kombaino įrankiu (arba rankomis) sukite tešlą tol, kol ji pavirs vientisa, elastinga mase. Pabaigoje įmaišykite šaukštą aliejaus. Tešlą suformuokite į rutulį, jį švelniai aptepkite aliejumi, tada uždenkite dubenį virtuviniu rankšluosčiu arba maistine plėvele, ir palikite šiltai, kad tešlos masė padvigubėtų (apie 1-2 valandas). 

Pakilusią tešlą sumaigykite, ir uždengę palikite dar maždaug pusvalandžiui, kad antrą kartą pakiltų. Antras pakilimas suteiks kepiniui dar daugiau minkštumo ir purumo. 

Kol tešla kyla, dubenyje sumaišykite trijų rūšių tarkuotus sūrius, galite pagardinti trupučiu druskos (nepamirškite, kad feta sūri), ir pipirais. 

Įkaitinkite grilį iki maždaug 300-350C (su konvEggtoriumi, grotelėmis ir kepimo akmeniu) arba orkaitę iki 230C. 

Tešlą padalinkite į 4 lygias dalis. Imkite vieną gabalėlį, ir suformavę rutuliuką, iškočiokite jį apskritimą. Tada viršutinį ir apatinį kraštą dar patempkite į priešingas puses, kad iš apskritimo gautumėte tokį riebų ovalą:) Visus kraštelius užlenkite maždaug 1cm link tešlos ovalo vidurio, o kraštus sujunkite, užsukite ir stipriai sulipdykite. Taip gausite tešlos „laivelį”. Jei kepsite chačiapuri grilyje, dabar pats laikas perkelti laivelį ant pergamentinio popieriaus lakšto. Jei kepsite orkaitėje – perkelkite jį į kepimo skardą išklotą pergamentiniu popieriumi. Į laivelio vidų pridėkite 1/4 sūrių įdaro. Tešlos kraštelius aptepkite kiaušinio plakiniu (1 kiaušinį suplakite su vienu šaukštu vandens).

Kepkite chačiapūrius apie 8-12 min, jei kepate Big Green Egg grilyje, arba apie 15 minučių, jei kepate orkaitėje, arba kol tešlos krašteliai gražiai pageltonuos. Tada chačiapurio centre šaukšto nugarėle padarykite pailgą griovelį ir į jį įleiskite žalią kiaušinį. Chačiapurio šonuose į sūrio masę įkiškite po kelis gabalėlius sviesto ir vėl pašaukite kepti. Kepkite apie 4-6 minutes, arba kol kiaušinis iškeps tiek, kad trynys dar liktų visiškai žalias, o baltymas balkšvas, bet vis dar šiek tiek skystas (nepergyvenkite, kiaušinis baigs kepti karštame sūryje). 

Patiekite chačiapurius iškart, kuo karštesnius, pabarstę šviežiais žalumynais. Laužkite kraštelį apskrudusio pagrindo, ir juo sumaišykite kiaušinio trynį su burbuliuojačiu sūriu, kad kiaušinis iškeptų galutinai ir masė taptų labai tiršta. 

 

Komentarų apie "Chačiapuri": 7

  1. Genute Vasiliauskiene:

    Daug rasyta ,bet nieko nesupratau.3 1/2miltu ka tai reiskia.Visos tos duobutes ,kabliai?

  2. Nida:

    Gabriele, net nežinau kaip su tuo laužu būtų…. Čia visgi reikia krosnies efekto, tad orkaitė ar kamado tipo grilis tam labai tinka. Viskas užsidaro, kepinys kepa iš visų pusių, ne tik iš apačios. Ant laužo, bijau, keptų tik apačia… Čia kaip keptuvėj – ne viską galima iškepti taip, kaip orkaitėje:) O sūris – man rodos, kur jau kur, o čia sūrio nebus per daug:)))

  3. Nida:

    Lina, reiktų svorį sausų mielių dauginti iš 3. Pvz., 10g sausų mielių atitinka 30g. šviežių.

  4. Lina:

    Labukas,
    Kiek gramų atitikmuo šaukštelio sausų mielių keičiant į natūralias?

  5. Nida:

    Ugne, dėkui už pastabą! Ankstesniame layout taip ir buvo, o dabar kažkaip net apie tai nepagalvojau. Pasidomėsiu ar sudėtingai tas padaroma. Labai ačiū, kad paraginot.

  6. Ugne:

    Būtų baisiai gerai, jei receiptai būtų print-friendly formatu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *