Pažįstu žmonių, kurie nė į burną neima žalios žuvies. Net jei ją kepa, žuvis privalo būti verčiau kieta it guminė, nei bent truputį neiškepusi. Tačiau kur kas daugiau tokių, kurie tik ir laukia progos pasimėgauti žalios žuvies sašimio gabalėliu, ar sušveisti šviežutėlio tartaro porciją… 

Man žalia žuvis yra tiktų tikriausias delikatesas, ir jei tik pasitaiko proga įsigyti LABAI šviežios ir kokybiškos žuvies, nė nesivarginu kaisti keptuvės ar kurti griliaus, nes nieko nėra skaniau nei šviežutėlis tunas, minkščiausia lašišos dalis ar jūra kvepiančios durklažuvės filė… 

Su žalia žuvim juokauti nereikia – neverta rizikuoti su abejotinos kokybės arba šviežumo produktu. Apie taisykles kaip išsirinkti žuvį, kaip pažinti ar ji šviežia, ir pagaliau kaip paruošti žalios žuvies patiekalus, esu gana išsamiai aprašiusi savo  knygoje Žuvis pasaulio vrtuvėse. Daug kam ši knyga padėjo įsidrąsinti ir pagaliau imtis žuvies – vieno sveikiausių ir reikalingiausių mūsų organizmui maisto – ruošimo. Joje, beje, daug informacijos ir apie žuviai ruošti naudojamus įdomesnius ingredientus, kurių galima rasti ir Lietuvoje, tačiau kai kuriems jie vis dar nėra girdėti ar pažįstami. 

Šios dvi milžinės iš Šiaurės Jūros dar laukia mano kulinarinių eksperimentų:)

Kai šiandien parduotuvėje Šiaurės Jūra pamačiau šviežutėlių žuvų iš Naujosios Zelandijos, Maldyvų ir Šrilankos asortimentą, net širdis apsalo pagalvojus, kokius gėrius iš jos gaminsiu vakarienei, galima sakyti, beveik nepajudinant pirštelio virtuvėje:) Anksčiau apie tokį tuną, kuris pagaunamas tolimųjų Maldyvų pakrantėje ir pačių didžiausių pasaulio žuvies žinovų – japonų – labiausiai vertinamas dėl išskirtinės savo kokybės, Lietuvoje galima buvo nebent pasvajoti arba pasiskaityti pažintinėse knygelėse. Į tokį produktą buvo galima paganyti akis nebent kokiose Vakarų Europos parduotuvėse, į kurias kas savaitę atkeliauja gėrybės iš viso pasaulio. O čia prašau – tokios pat žuvies kaip Tokijuje, galima įsigyti jau ir Vilniuje… Sako, kad idant neprarastų savo skonio savybių, vandenyne pagautas tunas „užmgdomas” naudojant senąsias japonų technologijas, būtent dėl to jis išsaugo savo skonio savybes ir išskirtinę kokybę. Čia tikriausiai panašiai kaip su galvijų mėsa, kai skerdyklose siekiama nesukelti gyvūnams pernelyg daug streso, kad šis nepakenktų mėsos skoniui;)

Šviežias tunas ir durklažuvė – iš N. Zelandijos į Vilnių, į Šiaurės Jūros parduotuves

Pats paprasčiausias žalios žuvies vartojimo būdas – sašimi. Beje, jei nežinojote, sašimi, išvertus iš japonų kalbos, nebūtinai reiškia šviežios žuvies juostelę. Tai gali būti ir griežinėlis, pavyzdžiui, šviežio pomidoro… Tačiau kalbant apiežuvies  sašimi, jam naudokite tik pačios aukščiausios kategorijos ir pačią šviežiausią žuvį. Supjaustę žuvies „nugarinę” juostelėmis, galite valgyti jas pamirkę sojų padaže, galite sojų padažą pagardinti wasabi pasta, ar tik pašlakstyti citrinos sultimis. 

Šviežią žuvį tereikia supjaustyti riekelėmis….
…ir valgyti pamirkant sojos padaže

Jei norite, galite šviežios žuvies (tuno, lašišos, durklažuvės) sašimius valgyti kaip korėjiečiai: į salotos lapą įdėkite gabalėlį ar du šviežios žuvies, pagardinkite ją ssamjang (fermentuotų sojos pupelių ir aitrių čili pipirų pasta, kurios tikrai rasite didžiuosiuose prekybcentriuose), ir susukę salotos lapą į ritinėlį dėkite tiesiai į burną!:) 

Ssamjang – būtinas pagardas korėjiečių virtuvėje, parduodamas ir Lietuvoje

Tačiau jei norite dar šventiškesnės vakarienės, pasigaminkite kitą labai paprastą japonišką žalios žuvies patiekalą – Sojų padaže marinuoto tuno ir avokadų užkandį. 

Sojų padaže marinuotos žuvies ir avokado užkandis

4 porc

  • 250g sašimi klasės tuno filė gabalėlis (arba durklažuvės gabalėlis, arba lašišos filė juostelė)
  • 1 sunokęs avokadas
  • Virtų ryžių
  • Svogūno laiškų patiekimui

Marinatui:

  • 1 česnako skiltelė, sutrinta
  • 4 šaukštai sojos padažo
  • 2 šaukštai mirin (saldaus ryžių vyno) 
  • 2 šaukšteliai sezamų aliejaus

Pirmiausia pasigaminkite marinatą: sumaišykite visus ingredientus nedideliame dubenėlyje. Į marinatą sudėkite juostelėmis supjaustytą žuvies filė ir palikite pasimarinuoti apie 15 minučių.

Prieš pat patiekiant supjaustykite avokadą gabalėliais. Į dubenėlius pridėkite virtų ryžių, ant jų dėkite avokado gabalėlius, ant viršaus – žuvies juosteles, viską pašlakstykite marinatu ir apibarstykite svogūno laiškais. 

 

Komentarų apie "Ar valgot žalią žuvį? Sojų padaže marinuotas tunas": 3

  1. Nida:

    Žaneta, nežinau, ir tiesą pasakius, nelabai man įdomu tie parazitai:) Valgau žalią žuvį jau kokius 20 metų, ir bėdų neturėjau. O jei ir turėsiu, tai tada spręsiu ir domėsiuosi:)

  2. Žaneta:

    Noreciau pasiteirauti,o kaip del anisaki parazito??? Japonijoje ir Ispanijoje apstu apsinuodijimu,pagal higienos taisykles nebegalima teikti termiskai neapdorotos,(tai yra jei kepimo virimo metu mesos viduje temperatura virsija 60 °C ) arba nesaldytos zuvies,ka siuo atzvilgiu rekomenduoja LT specialistai??

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *