Šį post’ą rašau iš kitos Atlanto pusės, sutaupiusi minutėlę nuo lagamino pakavimo prieš rytojaus kelionę atgal į Vilnių. Rašau, nes noriu pasidalinti šviežiomis emocijomis po savaitę trukusio maratono, pristatant savo knygą „Izraelio skoniai”. Ne kartą esu sakiusi, jog nesitikėjau nei tokios knygos sėkmės, nei juolab galimybių su šia knyga keliauti po visą pasaulį… Šįkart Niujorkas ir Čikaga su pilnomis salėmis žmonių, su maisto gaminimu, su vaišėmis ir su mielomis akimirkomis bendraujant su savo skaitytojais… Prisipažinsiu, kad kartais norėjosi įsižnybti į ranką, ar tikrai nesapnuoju, ar tikrai visa tai vyksta su mano pačios gyvenimu:) 

Niujorkas

Tačiau trumpas pertraukas tarp renginių ir skrydžių išnaudojau tam, kad patyrinėčiau Ameriką iš arčiau, pamatyčiau kas pasikeitė nuo to laiko, kai paskutinįkart čia buvau… Jei reikėtų apibūdinti Amerikos kulinarinę sceną, tam tiktų keletas žodžių: maistas čia vis dar užima pačią svarbiausią vietą, vis dar yra visko, apie ką tik galima pasvajoti, tik labai krenta į akis begalės sveiko maisto pakuočių, organiškų prekių parduotuvės, veganiškų patiekalų kavinės, sulčių barai… To (tokioje skalėje) tikrai nebuvo prieš 7-8 metus. Be to, atrodo, kad pats didžiausias priešas virtuvėje šiomis dienomis – tai glitimas:) Valgyti be glitimo tapo taip madinga, jog nė neįsivaizduojamas restorano meniu, kuriame nebūtų būtent tokių patiekalų pasiūlymo…  Žinoma, tiksliai suskaičiuotos kalorijos (pateiktos taip, kad galima būtų skaičiuoti šaukštais, kąsniais, porcijomis ar pakeliais) – viskas tam, kad galima būtų sekti tai, ką valgai. Kita vertus, kažkaip nekrito į akis nesveikai nutukusių žmonių gausumas, ko negalėčiau pasakyti apie vizitus praeityje. Tad gal išties amerikiečių dieta pasikeitė į gera?:)


Šioje kelionėje, be knygos pristatymų renginių, turėjau du pačius įspūdingiausius vizitus, apie kuriuos noriu papasakoti. Pats įspūdingiausias kulinarinis vizitas buvo į didžiausią Amerikoje (bijau, kad ir pasaulyje) kulinarinę akademiją ICE, ir susitikimas su lietuviu šefu, tikra garsenybe Michael Laiskonis. Michael tituluojamas vienu iš dešimties geriausių Amerikoje konditerių, ir vadovauja kulinarinės akademijos kūrybiniam skyriui. Kuklus ir be proto išsilavinęs šefas turi savo šokoldao laboratoriją, kurioje tarpuose tarp paskaitų, skirtų virtuvės mėgėjams ir profesionalams, eksperimentuoja gamindamas tobulą šokoladą nuo pat pradžios (kakavos pupelių malimo) iki pabaigos – šokolado plytelių liejimo… Tik įsivaizduokite, kaip atrodo šios mokyklos klasės, kuriose yra visa įmanoma įranga – nuo konvekcinių krosnių iki indiškų akmeninių pečių naan duonai kepti…. O ką reiškia ištisa priskoninių žolių laboratorija su kvepiančiais bazilikais, mėtomis, pomidorais ir net besivejančiomis braškėmis, kurios, beje, auka visiškai be dirvožemio!! Wow, tai buvo balzamas mano širdžiai ir akims, ir didelis baltas pavydas tiems, kurie turi laimę šią mokyklą lainkyti. O tokių laimingų studentų (profesionalų ir mėgėjų) – apie 40 000 per metus!!! 

Michael Laiskonis

Kitas vizitas, kuris atėmė žadą ir paliko įspūdį visam gyvenimui – Google ofisas Niujorke. Jei aš maniau, kad esu mačiusi svajonių ofisų (vienas tokių tikrai yra Nando’s ofisas Johanesburge), tai Google pralenkė visus mano lūkesčius ir vaizduotę… Į Google Niujorko ofisą mane pasikvietė bičiulis, Australijos litvakas, kuris Google’e dirba jau šešerius metus. Į Google patalpas, savaime suprantama, taip lengvai nepatenkama, tad negalėjau praleisti šios unikalios progos, kai sulaukiau pasiūlymo pasižvalgyti. 

Viskas prasideda nuo registracijos – ekrane suvedami svečio duomenys ir atspausdinamas didelis „bilietas”, kurį būtina segėti matomoje vietoje. Google pastatas užima ištisą kvartalą, ir įsikūręs jis buvusioje senoje gamykloje, išsaugant kai kurias patalpas ir originalias komunikacijas, kurios prideda daug šarmo. Kūrybinė dvasia ir laisvumas jaučiasi iškart, vos peržengus ofiso duris. Čia nepamatysite darbuotojų vilkinčių kostiumus – veikiau visi atrodo tarsi būtų susirinkę gerai pašėlti…:) O sąlygos tam – idealios, mat visame ofise veikia daugiau nei 50 restoranų ir kavinių, kur maistas, gėrimai, vaisiai, užkandžiai darbuotojams yra visiškai nemokami. Iš tikrųjų, vaikštant koridoriais labiau panašu, kad esi kokiame gurmanų klube, nes ant kiekvieno kampo išnyra vis kitokio dizaino valgymo ar kavos kampelis. Mes lankėmės priešpiet, tad visur kvepėjo kava, burzgė šviežių sulčių spaudimo mašinos, iš krosnių ant stalų keliavo pyragaičiai, žmonės mėgavosi pusryčiais arba tiesiog gulinėjo ant minkštų pagalvių apsikabinę savo mac’us… 

Viename koridoriuje praėjome pro terariumą, kuriame miegojo gyvatė. Pasirodo pernai ši gyvatė ėmė ir pabėgo!!! Ir atsitiko tai balandžio 1-ąją!!!:) Visam ofisui buvo išsiųsta žinutė apie pabėgusią nuodingą gyvatę, tik ne iš karto darbuotojai patikėjo:) Šiaip ne taip tas baubas buvo pagautas ir uždarytas atgal į stiklinį terariumą. Kodėl ofise gyvatė, galvojate jūs? O šiaip sau, kad linksmiau būtų:) 

Po ofisą žmonės važinėja paspirtukais, kurie išrikiuoti savotiškuose „parkinguose”. Į darbą galima atsivežti šunis, kates – ką tik nori. Darbo valandų niekas neskaičiuoja, čia nėra nei ofiso valandų pradžios nei pabaigos. Svarbiausia, kad padarytum savo darbą, o kada ir kur jį darai – niekam nesvarbu. Kiekviename koridoriuje pilna minkštasuolių, lovų, pagalvių, tačiau kiekvienas darbuotojas turi dar ir priskirtą darbo stalą. Tačiau niekas nereikalauja, kad jis prie to stalo sėdėtų darbe. O gal jam smagiau dirbti susirangius lovoje, apsikaišius pagalvėmis??

Įdomiausias dalykas, kurį pamačiau, ir kurį slapčia nufotografavau (nes kaip tik perstumdinėjo iš vienos patalpos į kitą) – tai miego kėdė. Pasirodo, jei bedirbant suima miegas, susirangai tokioje kėdėje, nusileidi gaubtą, ir snaudi į sveikatą, kiek tik norisi, kol kolegos pluša. 

Ant sienų žaliuojantys augalai, stataus laipiojimo sienos, stalo teniso stalai, lego kambariai, kuriuose galima nors ir visą parą dėlioti objektus iš lėgo kaladėlių, sporto klubai su visa įranga, ir net, įsivaizduokit, masažistai, visiškai už dyką darantys masažą nors ir kasdien!!! Jei nusibosta sėdėti prie darbo stalo, galima atsinešti savo laptopą, įsijungti jį pasidėjus ant specialaus bėgimo takelio, ir tęsti darbą risnojant ir deginant kalorijas…. 

 

O kalorijas tikrai tenka deginti, nes kam jau kam, o maistui Google skiria ypatingą dėmesį. Vien ką reiškai ištisa kavos laboratorija, kur geriausi Niujorko baristos moko visus norinčius kaip reikia virti skaniausias pasaulio kavas – nuo vietnamietiškos iki turkiškos… Kas savaitę į ofisą atvažiuoja garsiausi šefai, kurie (specialiai pažiūrėjau, dienos metu!!) daro kulinarinius šou, prezentacijas, gamina visiems norintiems ir moko maisto gaminimo paslapčių. Itališkos picų krosnys, kūrenamos medinėmis malkomis, japoniškų sušių restoranas, žuvis, mėsa, daržovės ir desertai – kiaurą parą ir kiek tik nori!! 

Pats įdomiausias ir įspūdingiausias technologinis kampelis – tai erdvė su milžiniškais ekranais ir patalpos viduryje esančiu monitoriumi. Įvedus bet kokį pasaulio adresą aplink save pamatai 3D vaizdą, tarsi keliautum Tokijo gatvėmis, ar ruoštumeisi įžengti į Luvrą… Wow… Ir, žinoma, juoda, iš pažiūros niekuo nesiskirianti sienelė. Tačiau vos šalia jos priėjus, iš mažyčių veidrodinių dalelių susikuria tavo paties atvaizdas. Tas atvaizdas eina kartu su tavimi, kai judi išilgai sienelės, šlamėdamas atverčiant mažučius veidrodėlius, kurie atkartoja kiekvieną tavo judesį ir sustingsta tada, kai sustingsti pats…:) 

Tad žinutė šįkart skirta jaunimui: siekite iš visų jėgų to, kas geriausia, kad turėtumėte galimybę dirbti ne ten, kur vietoj dėkingumo jūsų atlyginimo sąskaita verslo savininkas didins savo pelno maržą ir tik džiaugsis, jei neatlaikę bandomojo laikotarpio dumsite iš jo neatsisukdami, bet ten, kur nenorėsite iš darbo eiti namo ir kasdien jausitės tarsi patekę į rojų. 

 

Komentarų apie "Amerika, kulinarija ir Google": 9

  1. Pingback: Ofisų (kulinarinė) kultūra skritingose pasaulio šalyse – Nidos receptai

  2. Nida:

    Tikrai taip, Andrej… Bet mes, kaip viruvės fanatikai, juk žinom, kad pigiai ir gerai nebūna, tiesa? Iš tiesų, yra apie ką svajoti…

  3. Andrej:

    Puiki kelionė.
    Būtų nuostabų pasimokyti šioje akademijoje, bet permečiau kainas tai vien mokslai apie 17 t. USD per semestrą. Yra apie ką svajoti 🙂

  4. Jurgita:

    Sveikinimai su sėkmingu knygos pristatymu užjūryje! Ir ačiū, kad pasidalinate savo potyriais! Lauksiu kelionės įkvėptų receptų:)

  5. Neringa:

    Wow, va cia tai svajoniu ofisas 🙂 Gaila tik, kad ‘lietuviski’ darbdaviai ziuri ne i ta puse.

  6. Aušra:

    Pas Jus, Nida, gauni ko visai nestiki. Atsidarau portalą dar kartą (tai darau taip dažnai, kad be jūsų patarimo jau ir kiaušinio nebekepu) ir randu super straipsnį apie google oficce. Ačiū Jums ir gyvuokite. O knyga išties puiki, verta gerų pristatymų ir gerų žmonių jos įvertinimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *