Per tas keliones pamiršau pasigirti:) Netikėtas, bet malonus emailas iš pasaulinių Gourmand kulinarinių knygų apdovanojimų komisijos pasiekė mane snaudžiančią hamake Meksikoje. Pasirodo, kaip ir pirmoji mano knyga „Izraelio skoniai„, „Žuvis pasaulio virtuvėse” taip pat buvo aukštai įvertinta, pateko į geriausių pasaulio knygų „short list’ą”, o ar pasiseks pakartoti praeitų metų knygos „Izraelio skoniai” sėkmę, parodys tik laikas. Naujoji mano knyga šiemet varžosi kategorijoje „Teminės knygos” ir kovoja dėl geriausios knygos pasaulyje apie žuvį titulo. Galutinį sprendimą priims jau 27 metus vyksiančio konkurso komisija, tuo tarpu man ir mano komandai didžiausia garbė atsidurti tarp kitų puikių kulinarinių knygų, išleistų Australijoje, Bahamuose, Danijoje, Airijoje, Portugalijoje ir JAV. Tad laikykit kumščius, bičiuliai ir bičiulės:) 🙂 

Pernai lankydamasi Kinijoje, geriausių kulinarinių knygų apdovanojimuose, sutikau be galo daug skandinavų autorių. Tarp mūsų kažkaip natūraliai užsimezgė labai šiltas ir glaudus ryšys, kurį puoselėjam iki šiol! Tikrai džiaugiuosi už mūsų brolius švedus, danus ir norvegus, kurie su savo kulinarija jau kuris laikas stebina ir džiugina pasaulį. Galbūt nuo tų asmeninių kontaktų ir pradėjau labiau domėtis skandinaviška virtuve, kuri yra stulbinančiai panaši į mūsiškę, bet su „cinkeliu”:) Viena knyga, kurią užsakiau pas Kalėdų Senelį, ir kurią parekomendavo kolega danas iš Gourmand apdovanojimų – Trine Hahneman „Scandinavian comfort food”. Mano bičiulis pas šią moterį virtuvėje kažkada pradėjo savo karjerą, o šiuo metu jis jau pats vadovauja restorano virtuvei Bornholme. Trine yra tikra Danijos kulinarijos ikona, ji sugebėjo tradicinius senoviškus patiekalus paversti mėgiamais kasdieniais sveikais užkandžiais, dėl kurių danai eina iš proto. Ji kasdien maitina dešimčių įmonių darbuotojus, kuriems tiekia sveikų pietų patiekalus, o maistą gamina tik iš ekologiškų daržovių, žuvies bei mėsos produktų. 

Skandinaviškoje virtuvėje, panašiai kaip mūsiškėje, nemažai raugintų ir marinuotų daržovių. Neseniai tikriausiai skaitėte, kad Pietų Korėjoje artimiausiu metu bus patvirtintas naujas moterų gyvenimo trukmės rekordas – 91 metai. Pietų korėjiečių ilgaamžiškumą didžiausia dalimi lemia dieta, ir ypač fermentuoti produktai, kurių tuose kraštuose gyvenančių žmonių valgiaraštyje itin gausu. Todėl ir mes namuose visuomet stengiamės ant stalo turėti jei ne korėjietiško kimči (kurį gaminu pati, o receptas yra mano knygoje „Žuvis„), tai bent jau lietuviškų raugintų kopūstų ir agurkų. (Marinuoti produktai, žinoma, neprilygsta raugintiems, bet kai žinau, kad naudoju naminį obuolių actą – gyvenu ramiau:))

Šįkart išmėginau ir brandintus (marinuotus? o gal raugintus, kaip juos apibūdina autorė?)  burokėlius pagal danišką receptą – kaip įprasta skandinaviškoje virtuvėje, itin malonaus skonio saldžiarūgštis garnyras:). Ir nors pagaminau burokėlius dar sausio pabaigoje, paragavome juos tik vakar, su lašišos kepsniu, keptu ant grotelių. Vienbalsiai kartu su vyru nusprendėme: kitąkart tokių burokėlių reikia daryti ne du kilogramus, bet mažiausiai 6, o jei tik yra šaldytuve vietos – ir dar daugiau. Ir jūs, beje, dar galite spėti burokėlius pasigaminti, kad Velykiniam stalui galėtumėte mėgautis fantastišku garnyru prie mėsos arba žuvies!

Fermentuotos (raugintos) daržovės labai jžnaudingos sveikatai
Skysčiui, kuriame fermentavosi burokėliai, naudojau labai švelnų naminį obuolių actą
Puikus garnyras su mėsos ar žuvies patiekalais
Rauginti burokėliai skandinaviškai
Minkšti, saldūs, aromatingi. Puikus garnyras!
Komentuoti
Spausdinti
Ingredientai
  1. Apie 2 kg* burokėlių
  2. Druskos
Rauginimo skysčiui
  1. 750ml švelnaus obuolių acto
  2. 400g cukraus
  3. 1 šaukštas juodųjų pipirų
  4. 1 šaukštas kalendrų sėklų
  5. 2 lauro lapai
Instrukcijos
  1. Burokėlius nuskuskite ir virkite pasūdytame vandenyje apie 10 minučių. Jie turi būti ne minkšti, tik šiek tiek apvirę, bet dar ganėtinai traškūs.
  2. Visus rauginimo skysčiui skirtus ingredientus sumaišykite puode ir užvirkite. Virkite maišydami, kol visiškai ištirps cukrus. Nuimkite nuo kaitros ir pilnai atvėsinkite.
  3. Nupilkite burokėlius, ir šiek tiek atvėsinkite. Kai jau galėsite paimti rankomis, supjaustykite juos ketvirčiais (arba dar smulkiau, jei burokėliai dideli. Tampriai įsprauskite burokėlius į švarius stiklainius, užpilkite skysčiu, kurį paruošėte, ir iškart uždenkite. Laikykite vėsiai (aš laikiau šaldytuve) 3 savaites, prieš valgydami.
Pastabos
  1. * Burokėlių gali prireikti ir daugiau, priklausomai nuo indų, kuriuose juos laikysite, ir priklausomai nuo burokėlių dydžio, bei kiek tampriai pavyks juos suspausti stiklainiuose. Tad verčiau išsivirkite daugiau, jei liks panaudosite burokėlių mišrainei ar salotoms:)
Adapted from Scandinavian comfort food
Adapted from Scandinavian comfort food
Nidos receptai https://nidosreceptai.lt/

  1. Nida:

    Simona, manau kad prieskoniai šiame recepte – tik patarkiamieji, tad keiskite juos tais, kuriuos mėgstate, bandykite kaip jums patinka. Dėl druskos – tiesiog paragaukite pasūdutą vandenį, jis turi būti švelniai sūrus. Neįmanoma pasakyti kiek reikia dėti druskos, nes nežinau kokią druską naudojate, ir nežinau kokį kiekį vandens pilsite.

  2. Simona:

    Sveiki,
    Ar tiktu marinatui obuoliu actas is parduotuves? Ar galiu nedeti kalendru seklu ir kogero pipiru zirnelius naudoti reikia? Ir kiek mazdaug druskos deti? 😊 Aciu 🙂

  3. Nida:

    Lina, suprantu jus kuo puikiausiai!! Manau, gero acto ieškoti reiktų gerose parduotuvėse: Užupyje, gal Livin turi, Itališko skonio gurmanuose ir kitose panašiose. Kita vertus, ryžių actas tikrai gali būti geras pakaitalas, nes nėra toks aitrus, kaip tradiciniai actai.

  4. Lina:

    Labai norisi išbandyti, bet problema yra gauti naminio obuolio acto. Pačiai gamintis – per daug ilgas brandinimo procesas, taip galima ir šviežių sulaukt.. Gal žinot, kur yra to naminio pirkti ar ieškoti?

  5. Jovita:

    Sveikinimai. Kaip džiugu, kad jūsų knygos tokios populiarios.

  6. Nida:

    Donata, kepti (tik ne iki visiško minkštumo) burokėliai tikrai tiktų, net neabejoju! O štai dėl obuolių sulčių abejoju. Nes jos tiek rūgštumo neturi, kiek jo reikia šiam receptui. Bet jūsų vietoje imčiau ir pamėginčiau su keliais burokėliais – o gal tiks kuo puikiausiai (žinoma, priderinus atitinkamai cukraus kiekį).

  7. Nida:

    Ačiū, Kristina!! net sunku pasakyti, ar tikrai skirtųsi skonis, jei naudočiau kitokį actą:) Manau, kad čia tik „dūšiai ramiau”, jog lietuvišką, naminį, obuolinį naudojau:) Beje, suvalgiusi vieną indelį burokų to skysčio nenupyliau, manau, kad tiks dar vienai partijau burokų užpilti. O rauginimu mano mama šį sezoną užsiima, ir sako, kad atsivalgyti negali. Būtinai išmėginsiu ir pasidalnsiu receptu, nes procesas tikrai atrodo super paprastas.

  8. Nida:

    Dėkoju, Genovaite!! Sėkmės eksperimentuojant su burokėliais:) Aš naudoju džiovintus kalendros grūdelius (nemaltus).

  9. Donata:

    O ar netiktų naminės obuolių sultys? Ir gal burokėlius būtų galima orkaitėje kepti, pvz. suvyniotus folijoje, o ne virti?

  10. Kristina:

    Nida, nuostabi žinia, labai džiaugiuosi, kad knyga buvo pastebėta ir įvertinta! Burokėlių nuotraukos irgi fantastiškos. Aš mėgstu skandinavišką virtuvę, todėl esu burokėlius marinavusi pagal įvairiausius suomiškus, švediškus, daniškus receptus. Galiu pasakyti, kad geras rezultatas būna net naudojant patį paprasčiausią 8 ar 10 proc. actą arba balto vyno actą. Aišku, poskonis naudojant obuolių actą skiriasi, bet pasakyti, kad tas skirtumas esminis ir kritinis, tikrai negalėčiau. O štai su ruginiais miltais (ar ruginės duonos pluta) rauginti burokėliai skiriasi iš esmės, bet čia jau visai kita kalba, jie tinkamesni ne garnyrams, o visokiems barščiams 🙂

  11. genovaite:

    Nida,dziugu girdeti,jog Jusu knyga pateko i pretenduojanciu sarasa. Sveikinimai! O del burokeliu ,jie pateko i I ekspermentuojanti sarasa. Butinai isbandysiu. Turiu klausima kokia kalendra naudojate?

  12. Valentina:

    Gera žinia dėl knygos Žuvis! Gavau ją kaip kalėdinę dovaną nuo sūnėno Žilvino K. su jūsų parašu! Ačiū. Labai mėgstu burokėlius, todėl būtinai išbandysiu. Sėkmės!

  13. Nida:

    Neringa, labai ačiū! Aš naudojau naminį obuolių actą, kurio man buvo parūpinusi kolegė blogerė Odeta (iš cocina-rendez-vouz), ir tas actas be proto švelnus. Jei kuo nors jį keisčiau, tai nebent ryžių actu, kuris taip pat yra daug švelnesnis nei kiti actai.

  14. Nida:

    Renata, Evelina, išties tame pavadinime šiek tiek painiavos. Pagal užpilo sudėtį burokėliai marinuoti (ir tai su išlygom, nes marinatas šaltas pilamas), cituojant knygos autorę – rauginti. Tai tikrai nėra TAS raugimas, kuris vyksta raugiant agurkus ar kopūstus. Pakeičiau pavadinimą į BRANDINTI, kad neklaidintų, nes ir pati neapsisprendžiu kaip būtų geriau juos pavadinti.:)

  15. Evelina:

    O marinuojant su actu, vistiek pasigamina fermentai gerieji? As intuityviai galvojau, kad tik rugimo metu jie susidaro, o actas tokiu negamina.

  16. Neringa:

    Kaip puiku, Nida. Sveikinu, kad knyga tapo pretendente 🙂 Nuostabios zinios 😉 O dabar klausimas del burokeliu. As naminio svelnaus obuoliu acto neturiu, tai naudoti parduotuvini ar kazkuo kitu galima dar pakeisti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *