Ar šeimininkaudami jūs išmetate daug maisto ? Ar apskritai susimąstot, kad maistas, kuris keliauja į šiukšlių dėžę, yra didžiulė problema, susijusi ne vien tik su jūsų pačių pinigine?… Kokie jūsų įpročiai, kai kalba eina apie maisto gaminimą be atliekų?

Prisipažinsiu labai atvirai: mūsų namuose retenybė, kai maistas keliauja į šiukšlių kibirą. Dar nuo vaikystės esu išmokinta jokiais būdais nemėtyti maisto ir planuoti pirkinius taip, kad paskui jie nepelytų kokiam šaldytuvo kampely… Mane iki drebulio siutina, kai kas nors valgydamas palieka lėkštėje vieną kąsnį nesuvalgytą, aš grieždama dantimis žiūriu į tą lėkštę, ir visada pagalvoju: jei jau sutilpo visas patiekalas, tai šis paskutinis kąsnis jau niekaip niekaip nesutilpo?… Aš net nekalbu apie tuos atvejus, kai pripuolę prie švediško stalo žmonės prisikrauna tiek, kad drimba per lėkštės kraštus, ir pakapstę toje lėkštėje griebia naują, ir vėl ją krauna iki negalėjimo… Savaime suprantama, maistas lieka nesuvalgytas ir išmestas…

Visuomet eidama į parduotuvę aš nešuosi pirkinių sąrašą. Retai perku maistą pagauta impulso (na išskyrus turguje, kur niekad nežinia kas jau sunoko ūkininkų daržuose, tad ten jau pasileidžiu plaukus:)). Ir tai labai dažnai šaldytuve atsiranda maisto daugiau nei turėtų…. O tada, bent kartą per savaitę būna likučių dorojimo diena… Bet būtent tada man labiausiai įsijungia fantazija!:) Būtent tokiomis dienomis gimsta vieninteliai ir nepakartojami patiekalai iš to, kas buvo likę šaldytuve, nesuvalgyta iš vakaro, ar per daug nupirkta:) Mano šeima tiesiog laukia tokių vakarienių, nes visuomet būna maloniai nustebinti tuo, ką patiekiu ant stalo:)

Labiausiai man skauda širdį, kai reikia išmesti duoną. Mes retai namuose valgom baltos duonos, tačiau kartais, kai į svečius kviečiu bičiulius, nuperku kokią bagetę (arba pati iškepu), nes juk nežinau, ar tos duonos jie valgys, ar ne… O būna taip, kad štai taip visa supjaustyta ji ir lieka nesuvalgyta. Anksčiau dar pakuodavau į duonos dėžutę, ir laukdavau, gal kas nors susigundys, tačiau dažniausiai dar po kelių dienų ta duona visvien atsidurdavo šiukšlyne, mat imdavo pelyti… Todėl dabar aš jau nelaukus išdėlioju tas riekeles į kepimo skardą ir palieku porai dienų padžiūti kur ant palangės. Tada sumalu į džiūvėsius, o jau šie tai tikrai randa panaudojimą virtuvėje (štai pavyzdžiui vakar kepiau žemaičių blynus, ir džiūvėsiuose juos voliojau, kad būtų itin traškūs:)).

Šios dienos receptą (ir dar keletą kitų iš tos pačios serijos) ruošiau Beatos virtuvės žurnalo rudens numeriui, tad noriu juo pasidalinti ir su jumis. Pamatysite, kaip su kilogramu viščiuko sparnelių ir dar vienu kitu be gali paprastu ingredientu galima paruošti sočiausius pietus visai šeimai. Tereikia šiek tiek fantazijos ir protingo taupumo:)

Vištienos sultinį žydai visuomet vadindavo natūraliais antibiotikais
Šiuos simpatiškus ir gardžius kukuliukus pasigaminsite iš sudžiūvusios duonos

Vištienos sultinys su žydiškais kukuliukais iš sudžiūvusios duonos

4 porc.

Sultiniui:

  • 1kg vištienos sparnelių
  • 4 šaukštai alyvuogių aliejaus
  • 2 svogūnai, stambiai supjaustyti
  • 2 didelės morkos, stambiai supjaustytos
  • 4 saliero stiebai, stambiai supjaustyti
  • 6 česnako skitelės, supjaustytos arba sutrintos
  • 1 lauro lapas
  • Druskos, pipirų

Duonos kukuliukams:

  • 3 šaukštai (45ml) vištienos riebalų (jie liks iškepus sparnelius)
  • 250g baltos duonos džiūvėsių (lengviausia sudžiūvusią duoną sutarkuoti arba susmulkinti elektrinėje kokteilinėje)
  • 1/2 šaukštelio druskos
  • žiupsnelis švižiai grūstų juodųjų pipirų
  • 1 šaukštelis kepimo miltelių
  • 1 skiltelė česnako, sutrinta presu
  • 1 šaukštelis labai smulkiai sukapotų krapų stiebelių (lapelius pasilikite patiekimui)
  • 2 kiaušiniai
  • 3 šaukštai vandens

Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Kepimo skardoje sudėkite sparnelius ir pašlakstykite dviem šaukštais aliejaus. Pašaukite sparnelius į orkaitę ir kepkite apie 40 minučių, arba kol jie gražiai apskrus. Atidėkite į šalį 3 šaukštus (45g) skardoje esančių riebalų.

Išvirtkite vištienos sultinį: dideliame puode įkaitinkite likusius 2 šaukštus aliejaus ir apkepinkite svogūnus, morkas, salierus, česnakus ir lauro lapą, apie 4-5 minutes, arba kol daržovės šiek tiek suminkštės. Įpilkite į puodą 2 litrus šalto vandens, įberkite druskos ir pipirų, ir užvirinkite. Sudėkite apskrudintus vištienos sparnelius, sumažinkite ugnį, nugriebkite putas, ir palikite virti apie 2 valandas.

Sultinį nukoškite per sietelį, ir supilkite atgal į puodą ir užvirinę pavirkite ant kaitrios ugnies dar apie 5 minutes. Paragaukite ar netrūksta druskos. Išvirusias daržoves išmeskite, o sparnelių mėsą nuimkite nuo kaulų (jos prireiks kitam patiekalui pagaminti).

Kol sultinys verda, pasigaminkite sudžiūvusios duonos rutuliukus. Pašildykite atidėtus vištienos riebalus mažame puode, kad jie būtų skysti (jei jie spėjo sukietėti). Į didelį dubenį suberkite visus sausus ingredientus: duonos džiūvėsius, druską, pipirus, kepimo miltelius. Sumaišykite. Atskirame dubenėlyje lengvai suplakite kiaušinius kartu su vandeniu ir vištienos riebalais. Supilkite šią kiaušinių masę į sausus ingredientus, ir viską sumaišykite (tik nepermaišykite, pakaks kad masė susiklijuotų). Iš šios masės suformuokite 14-16 mažų rutuliukų, juos sudėkite ant didelio padėklo ar pjaustymo lentos, ir padėkite į šaldytuvą valandai.

Užkaiskite vandenį vidutinio dydžio puode ir šiek tiek pasūdykite. Atsargiai sudėkite duonos rutuliukus ir virkite ant vidutinės ugnies apie 5-6 minutes, tada išgriebkite kiaurasamčiu ir atidėkite į šalį.

Kai būsite pasirengę patiekti, užvirinkite sultinį jį ir sudėkite išvirusius rutuliukus, kad šie pašiltų – užvirus pakaitinkite ant nedidelės ugnies apie 3-4 minutes. Padalinkite rutuliukus į lėkštes, užpilkite karštu sultiniu, pabarstykite šviežiais krapais.

Šis receptas buvo ruoštas žurnalui Beatos virtuvė.

Komentarų apie "Vištienos sultinys su žydiškais kukuliukais iš sudžiūvusios duonos": 4

  1. Nida:

    Inga – tą desertą su juoda duona esu valgiusi vieno latvių šefo vakarienėje. Irgi pagalvojau, kad reiktų susirasti receptą:) Bet užmečiau tą klausimą taip ir nusuradusi. Šiaip sudžiūvusią juodą duoną labai naudoja skandinavai – jie iš jos gamina džiūvėsius, pakepintais tokiais džiūvėsiais barsto sriubas ir salotas, ir net ant pusrytinės granolos lėkštės….

  2. Inga:

    Miela, Nida, o kaip galima panaudoti jau pabuvusią ruginę duoną? Kažką esu girdėjusi apie desertą su juoda duona…Gal esate ką panašaus gaminusi?

  3. Pingback: Lietiniai blyneliai su vištiena užkepti pomidorų ir sūrio padaže – Nidos receptai

  4. Jurga:

    Nida, nekenciu ismest maisto!!! tai tokiai filosofijai labai pritariu 👍👍👍

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *