Net neklausiu, ar teko ragauti gaminių su filo tešla – juk visi esam skanavę rytietiškų saldumynų (baklava), kuri dažniausiai gaminama iš plonytės filo tešlos. Tiesa, kai vienos televizijos laidos metu pamačiau kaip tuos rytietiškus saldumynus gamina, nuo tos minutės neėmiau jų į burną. Sunku būtų sugalvoti dar riebesnį ir kaloringesnį saldumyną. Į tešlą suvyniota riešutų masė negana to, jog apliejama tirštu cukraus padažu, tai dar vėliau kepama orkaitėje, plaukianti kibire sviesto. Štai todėl baklava gali stovėti mėnesių mėnesius negesdama: riebalų ir cukraus koncentracija čia atlieka visas konservavimo funkcijas!

Bet filo tešla virtuvėje gali būti naudojama ne vien baklava gamybai, ir net ne vien saldumynams. Man patinka turėti ritinėlį filo tešlos lakštų savo šaldymo kameroje, nes tai „greitoji pagalba” netikėtai užklupus svečiams ir pats lengviausias būdas pasigaminti gadžių užkandžių.

Gaminti filo tešlą pačiam įmanoma, bet tikrai nepatartina… Greičiausiai jūs neturite tokio dydžio darbastalio, nei metro ilgio kočėlo, ir neturite įgūdžių iškočioti tešlą taip, kad ji būtų plone tarsi popierius ir tolygi per visą savo plotą. Užšaldyta tešla parduodama lakštais, kurie sudėti vienas ant kito ir susukti į ritinėlį. Bet labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kuriomis reikia vadovautis, norint nepatirti nesėkmės, dirbant su neįprasto trapumo produktu.

Visų pirma tešlą atšildyti patartina pamažu: įdėkite visą paką į šaldytuvą ir palikite per naktį. Kai išsivyniojate tešlos pakuotę ir paimate vieną jos lakštą darbui, visą kitą šūsnį lakštų uždenkite virtuviniu rankšluosčiu, kurį prieš tai visiškai sušlapinkite po vandeniu ir išgręžkite. Jei to nepadarysite, per kelias minutes tešla išdžius taip, kad ji trūkinės ir nesileis lankstoma, vyniojama. Beje, dirbant su filo tešla tikrai neliks laiko pagurkšnoti kavai, dėl tos pačios priežasties: reikia skubėti, kad tešla neišdžiūtų. Taisyklė uždengti drėgnu rankšluosčiu galioja taip pat ir pagamintiems gaminiams, kol ruošiate likusius.

Tam, kad suklijuoti tarpusavy kelis tešlos sluoksnius ar priklijuoti kraštelį, naudojami skysti riebalai: lydytas sviestas arba aliejus. Jo reikės nemažai, tad įsipilkite į dubenėlį pakankamai riebalų, įmerkite šepetėlį, kuriuo tepsite, ir pasidėkite ant savo darbo vietos.

Ką su filo tešla galima pasigaminti? Į tešlą galim įsukti žuvies gabaliukus ir iškepti juos orkaitėje: traškioje plutelėje bus sultinga kvapni žuvies file. 3-4 filo tešlos sluoksniai gali būti puikus pagrindas mini tartams, pyragui su špinatais. Ši tešla puikiai tinka indiškoms samosoms su įvairiausiais daržovių įdarais. Kai kas iš kelių sluoksnių filo tešlos puikiausiai išsikepa strudelį su obuoliais!

Man labiausiai patinka vieno kąsnio užkandėlės su feta sūriu ir žalumynais.

Vamzdeliai su feta ir žalumynais

250g feta sūrio, sutrupinto

1/2 šaukštelio šviežiai sutarkuoto muškato riešuto

po 2 šaukštus sukapotų šviežių mėtų, krapų ir petražolių

10 filo tešlos lakštų

Aliejaus

Ant darbastalio patiesiam vieną filo tešlos lakštą, ištepam jį aliejumi ir užklojam antrą lakštą. Supjaustom į 10 plonų juostelių (lakšto siauroji dalis bus juostelės ilgis: pjaustant lakštas turi stovėti „landscape” formatu). Dedam po šaukštelį masės, sumaišytos iš visų ingredientų, ant juostelės krašto ir vyniojam per visą ilgį į „cigariuką”. Pabaigoje kraštą užklijuojame patepdami aliejumi. Kepame 20 min 190C orkaitėje.

Skarelės su filo tešla ir bulvėmis

Sumaišome po lygiai fetos sūrio ir grūstų virtų bulvių (nesistenkite, kad masė gautųsi vienalytė – tegul būna grumsteliai), įdedam porą šaukštų šviežių sukapotų mėtų, įberiam šviežiai grūstų pipirų.

Filo tešlos lakštą supjaustome 3-4 cm juostelėmis. Į vieną viršutinių kampelių dedame masės šaukštelį ir tą kampą lenkiam trikampiu, tarsi lankstydami iš popieriaus laivelį :). Paskui lenkiam į kitą pusę, kol sulankstom per visą ilgį ir gaunam trikampėlius, arba skareles. Kraštą suklijuojam aliejumi. Kepam taip pat, kaip vamzdelius.

Šiuos užkandžius galima formuoti ir tarsi maišelius: supjausčius tešlą kvadratėliais, į vidurį dėti įdaro ir kraštus suglaudus į viršų, suklijuoti maišelio „surišimą” aliejumi.

Skanu ir šalti, ir atvėsę!

  1. Nida:

    Egle, o čia KUR toks originalus pavadinimas naudojamas? Šią tešlą naudoja tieeeeeek daug šalių, kad pavadinimų, tikiu, yra įvairių (šio negirdėjau, beje). Indija, Graikija, Turkija, visos arabų šalys – tai tik kelios išvardintos. Bendrinis pavadinimas, su kuriuo dažniausiai tenka susidurti, yra filo (phyllo). Bet gal jūs turėjote omenyje BAKLAVA kepinį (jis gali būt rašomas skirtingai), tai filo tešla yra tiesiog jo sudėtinė dalis.

  2. Nida:

    Dalia, tas tiesa. Aš irgi išlaikau pradarytą tešlos pakelį (sandariai uždarytą) ilgokai šaldytuve… Bet ši tešla tokia skani ir tokia tinkama įvairiausiems pažaidimams, kad visvien sugalvoju kur ją panaudoti, ką gardaus pasigaminti:)

  3. Dalia, Septyni virtieniai:

    patyriau, kad nieko tokio, jei atšildytas filo pakelis paguli šaldytuve ilgiau, tik kaip jau minėta, svarbu neleisti išdžiūti. Jei pvz naudojam pusę pakelio, kitą pusę iškart supakuoti atgal ir į šaldytuvą. Sudėtyje nėra nieko, kas nuo stovėjimo sugestų, tai pas mane atšilusi tešla išgulėjo… ai, geriau nesakysiu kiek, bet tikrai ilgai… ir vis dar buvo tinkama

  4. Nida:

    Irena, tikrai negaliu atsakyti. Ar Pachlava – tai tik kitaip parašytas Baklavos pavadinimas, ar tai kitas desertas, nežinau. Baklava – tai tradicinis Artimųjų Rytų saldumynas su LABAI daug sviesto ir dar daugiau cukraus…:)

  5. Irena:

    o kartais tas saldumynas ne pachlava vadinasi(o ne baklava),ar cia du skirtingi?kadangi vasara palangoje buvau atradus restoraneli,kur buvo pachlavos desertas,kuris man paliko ispudi ir visai noreciau ji pasigaminti (:

  6. Nida:

    Miela Ruta,
    Nesiginciuju, kad namuose imoanoma pagaminti filo tesla, bet pati to nesiimciau. Visu pirma del to, kad nekenciu darbo su kocelu:) O dar ir del to, kad sudejus sugaista laika ir dideli klaustuka del galutinio produkto kokybes, verciau sumokesiu 15 Lt uz visa dezute saldytos filo teslos parduotuveje. Bet gerbiu ir tuos, kurie imsis sio isbandymo!

  7. ruta:

    nesuprantu ,kodel sakoma kad namie beveik neimanoma pagamint juk gamina tie graikai namie ir vargo nemato o daryti galima ir nedideli kieki tada bus paprasciau

  8. Daiva:

    Puiki tešla 🙂 Aš parsivežiau iš Londono, užsišaldžiusi turiu dar iš Vokietijos, būna turkų, arabų parduotuvėse, pas mus ji brangoka… UK – dviejų svarų nekainuoja ritinys… Dariau tokius turkiškus cigariukus su feta ir špinatais, bet ėmiau vieną sluoksnį, vyniojau su įdaru ir kepiau aliejuj. Puikumėlis… Reikės štrudelį išbandyt 😉 O kiniečių bufete valgiau tokius krepšiukus su krevečių smulkintų įdaru. Mmmm…

  9. Nida:

    Labas, Ramune,
    Kazkas is blog’o skaitytoju minejo, kad Filo tesla parduodama Ozo centre esanciame supermarkete.

  10. Nida:

    Esu bandziusi atsildineti ne saldytuve (kaip rekomenduojama), o paprastai, virtuveje. Skirtumo gaminiu kokybeje nebuvo 🙂 Bet is tiesu, netiketai sveciams uzklupus, atsildyti saldyta tesla butu sudetinga…

  11. ruta:

    bet jei sita tesla reikia taip po truputi atsildineti, tai visai netinkama netiketai uzklupus sveciams…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *