Skumbrės jums pristatinėti tikrai nereikia. Mes visi puikiai pažįstame šaltai ir karštai rūkytos skumbrės skonį, nes ilgą laiką tai buvo viena nedaugalio rūšių žuvų, kokias apskritai buvo galima mūsų parduotuvėse įsigyti. Tuo tarpu norėčiau paklausti, kaip jums sekasi susidraugauti su šviežia skumbre ir patiekalais iš jos? Ar esate bandę skumbrę kepti? Kokie jūsų įspūdžiai?

Aš skumbrės iki šios dienos, galima sakyti, buvau dar neatradusi. Kadangi ši žuvis yra itin naudinga mūsų sveikatai (nuo cholesterolio mažinimo iki kraujospūdžio reguliavimo, nuo vėžio prevencijos iki svorio metimo), ne kartą mėginau kažką skanaus su ja pagaminti. Tačiau visi mano mėginimai baigdavosi tokiu…hmmmm…. na nelabai pavykusiu rezultatu. Tas įkyrus žuvies kvapas veržėsi per kraštus, nors ir ypač riebi žuvis, iškepusi ji man sudarydavo išsausėjusios žuvies įspūdį, o jei jau ta skumbrė kepdavo orkaitėje, tai artimiausias dvi savaites skumbre kepėdavo visi kiti toje orkaitėje kepami dalykai… 

Tačiau mano draugė japonė Yuko sako, kad skumbrė yra jos mėgstamiausia žuvis. O ir išties, Japonijoje skumbrė yra viena populiariausių žuvų! Tad man tuomet pasidarė aišku, kad norint susidraugauti su šia omega-3 rūgščių kupina žuvimi, tikriausiai reikia tiesiu taikymu keliauti į japonų virtuvę. 

Norėčiau išvengti skambių ditirambų, bet, žinokit, neišeina… Nes TOKIOS skanios žuvies aš kaip gyva nesu valgiusi, prisiekiu. Skumbrė po šio patiekalo paragavimo tapo mano žuvis No.1, aš tokią galėčiau kasdien valgyti. Beje, skumbres aš pirkau šaldytas, o atšildžiusi išpjoviau file pati. Kad šiek tiek sušvelninčiau gana įkyrų skumbrės kvapą, pasinaudojau japonių patarimais: tereikia pašlakstyti keliais šaukštais sakės, ir palaukus apie 20 min., nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Taip pat japonės pataria skumbrės file pabarstyti druska, ji, sako, taip pat ištraukia žuvies kvapą. Tačiau skumbrę su druska kepsiu kitąkart, nes dabar esu užsikabliavusi ant japoniškų receptų su skumbre:) O štai šiam pakako tik sakės, nes miso padažas, kuriame mano skumbrė vėliau troškinosi, arba sugėrė kvapą arba jį subalansavo taip, kad tai gavosi kažkas nepakartojamo. 

Ir tik prisiminkite vieną auksinę taisyklę: visi japoniški patiekalai valgomi su ryžiais (lipniais, taip vadinamais, „suši” ryžiais), ir tie ryžiai verdami be druskos. Todėl japoniškų patiekalų skonis dažnai būna stipresnis, nei mums įprasta, tačiau valgant su ryžiais tas skonis idealiai susibalansuoja.

Skumbrė miso padaže: pasigaminti labai paprasta
Skumbrė miso padaže patiekiama su japoniškais ryžiais
Sojų ir imbiero padaže troškinti baklažanai
Skumbrė troškinama sojų padažu, imbierais, cukrumi ir miso pagardintame skystyje
Print Recipe
Skumbrė miso padaže
Saba no Misoni. Sūrokame miso padaže su imbierais troškinta šviežia skumbrė.
Course Main Dish
Virtuvė Japonijos
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 15 min
Laikas 15 min
Pasyvus laikas 40 min
Porcijos
asm
Ingredientai
  • 4 vnt skumbrių filė šviežios
  • 2 šaukštai sojų padažo
  • 2 šaukštai sakės (plius dar 2 šaukšteliai pamarinuoti pradžioje)
  • 1 šaukštas cukraus rudojo
  • 20 g imbiero šaknies, šviežios, plonai supjaustytos
  • 1 šaukštas aliejaus bet kokio augalinio
  • 1 poras supjaustytas 3cm gabalėliais
  • 2 šaukštai miso raudono, arba balto
  • 2 šaukštai mirino (saldaus ryžių vyno)
Patiekimui
Course Main Dish
Virtuvė Japonijos
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 15 min
Laikas 15 min
Pasyvus laikas 40 min
Porcijos
asm
Ingredientai
  • 4 vnt skumbrių filė šviežios
  • 2 šaukštai sojų padažo
  • 2 šaukštai sakės (plius dar 2 šaukšteliai pamarinuoti pradžioje)
  • 1 šaukštas cukraus rudojo
  • 20 g imbiero šaknies, šviežios, plonai supjaustytos
  • 1 šaukštas aliejaus bet kokio augalinio
  • 1 poras supjaustytas 3cm gabalėliais
  • 2 šaukštai miso raudono, arba balto
  • 2 šaukštai mirino (saldaus ryžių vyno)
Patiekimui
Procesas
  1. Skumbrės filė pašlakstykite pora šaukštelių sakės ir palikite apie 20 min. pastovėti, tada nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
  2. Perpjaukite kiekvieną filė pusiau skersai, padalindami filė į dvi dalis. Labai aštriu peiliu odelėje padarykite po kelias negilias įpjovas.
  3. Didelėje gilioje keptuvėje (arba platesniame puode) su maišykite 300ml vandens su sojų padažu, sake, ruduoju cukrumi ir imbieru. Užkaiskite. Sudėkite skumbrės filė gabalėlius odele į viršų ir palaukite kol vėl užvirs. Palaistykite šaukštu verdančiu skysčiu odeles, kad patektų padažas vidun, tada keptuvę uždenkite tokio dydžio dangčiu, kuris atsigultų ant skumbrių (įkristų į keptuvę, kitaip sakantu būtų kokiu 1-2cm mažesnio diametro nei jūsų keptuvė*). Sumažinkite ugnį ir troškinkite 7 minutes.
  4. Per tą laiką įkaitinkite kitą keptuvę, įpilkite šaukštą aliejaus, ir joje apkepinkite porus, kad šie šiek tiek paskrustų. Kai tik porai apkeps, sudėkite juos į keptuvę, kurioje verda skumbrė.
  5. Mažame indelyje sumaišykite miso ir miriną, ir šią masę supilkite į keptuvę, kurioje troškinasi skumbrė. Vėl uždenkite ir troškinkite viską dar apie 5 minutes (skystis turėtų lengvai sutirštėti). Išjunkite kaitrą ir palikite uždentą keptuvę pastovėti 20 minučių. Patiekite su virtais ryžiais.
Pastabos

*Jei tokio įkrentančio dangčio neturite, iškirpkite iš pergamentinio popieriaus apvalų apskritimą taip, kad jo diametras maždaug 1cm būtų mažesnis nei keptuvės diametras. Šiuo popieriniu kalštu uždenkite skumbrę ir annt viršaus padėkite bet kokį turimą nedidelį dangtį arba nesunkią lėkštę - tik kad laikytųsi popierius ant verdančio keptuvės turinio. 

Vienas komentaras apie straipsnį "Skumbrė miso padaže"

  1. Nida:

    Ksenija, šaldykit drąsiai, aš visus sultinius šaldau ir jie puikiai išsilaiko aukščiausios kokybės.

  2. Nida:

    Ksenija, labai smagu girdėti, kad patiko. Dėl porų yra taip: aš naudojau labai jaunus porus (taip sutapo, kad tik tokius turėjau), man jie buvo gana minkšti ir skanūs. Bet reiktų nepamiršti, kad Japonijoje porai yra šiek tiek kitokie nei mūsiškiai (o receptas – iš japoniškos literatūros), tai gal ir ne visada gali pavykti su tais lietuviškais. O kad neišsisluoksniuotų, spėju, reiktų tiesiog jų nejudinti, nemaišyti, neperkėlinėti… Bet tik spėju.

  3. Ksenija:

    Žuvis ir padažas tikrai nuostabūs. Tik štai norėčiau paklausti dėl stambiai supjautytų porų – man jie “išsisluoksniavo” į didokis lakštus ir man nelabai patiko, nors kiti valgytojai labai gyrė patiekalą. Galvoju kitam kartui supjaustyti porą tradiciškai smulkiai. Ar yra kokia paslaptis kaip išsaugoti porų gabaliukus visus, kaip nuotraukoje? Ačiū!

  4. Lina:

    Sakės, miso( iš tiesų net keletos rūšių jo yra) radau Assorti. Kažkur kažką įdėjau ne pagal autorę, nes valgant labai tiko užsipilti dar sojos padažo. Skumbrė šiuo būdu tikrai pavyko gardi, malonus atradimas naujo skonio. Gaminsiu dar.

  5. Nida:

    Puikiai skamba. O sūdytą (žalią) skumbrę tikrai esu ragavusi, nuostabi!!! Skamba labai viliojančiai ir šis variantas.

  6. Jūratė:

    Tiesa, morkų/druskos/česnakų galima dėti ir vieną sluoksnį, bet tada skumbrės gabalus laikas nuo laiko reiktų apversti.

  7. Jūratė:

    Į indelio dugną sluoksniais:
    1 – Morkos, tarkuotos per burokinę tarką (aš taip darau) arba griežinėliais pjaustytos + druska + smulkintas česnakas + krapai, kas mėgsta.
    2 – Ant viršaus glaudžiai suguldyti vieną sluoksnį skumbrės gabalų.
    3 – Ir vėl morkos, druska, česnakas,..
    Indelį uždengti ir šaldytuvan 2 – 3 dienoms. Prieš valgant citrinos užvarvinti nepakenks. Skanaus

  8. Julija:

    Skaniai atrodo. Man kepta skumbrė orkaitėje irgi skanu. Beje tiesiog pasidalinu ka žinau, jas reikėtú rinktis mažesnes, nes jose kuo puikiaisiai kaupiasi sunkieji metalai kaip ir tune. Tad kuo mažesnė žuvis, tuo mažiau metalú.

  9. Jolanta:

    Kokį alkoholį galima naudoti vietoj sakė? Ir kur būtų galima nusipirkti sakė Lietuvoje?

  10. Nida:

    Miso tikrai yra Assorti. Ir net keletos rūšų. Anksčiau ir Livinn turėjo, neabejoju kad ir kitur yra. Net Rimi esu mačiusi. Neatkreipėte dėmesio iki šiol greičiausiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *