Darbai šiandien verda kunkuliuoja nuo pat ryto! 🙂 Margučių dažymas, mėsos marinavimas, mielinių pyragų kepimas… Vienas dalykas, su kuriuo tikriausiai susiduria kiekviena šeimininkė, tai likę nepanaudoti kiaušinių tryniai arba baltymai. Kadangi šiandien gaminau gardžius vanilinius ledus (receptas – vėliau), liko daug nepanaudotų baltymų. Tad nusprendžiau imtis macarons gamybos:) Buvau tiek prisiskaičiusi, kaip vieniems ir kitiems jie nepavyko, tad ir pati nebandžiau kepti šių trapių „sumuštinukų” su riešutais ir gardžiu įdaru. Bet galiu pasakyti, kad macarons – vieni juokai, ir vargu ar gali nepavykti, jei tik žinosite keletą triukų:) Bet apie viską nuo pradžių….

Macarons

4 kiaušinių baltymai, kambario temperatūra

1/4 puodelio (60g) cukraus

1 šaukštelis vanilijos

1 puodelis (125g) pakepintų lazdyno riešutų arba migdolų, sumaltų į miltus

2 puodeliai (250g) cukraus pudros

Šokolado įdarui:

60g juodojo kartaus šokolado

10g sviesto

40ml grietinėlės

Pasiruošiame dvi skardas: išlkojame jas kepimo popieriumi.

Dideliame švariame dubenyje pradedame plakti baltymus (geriausia – mikseriu). Kai putos pradeda tirštėti, pamažu (nuolat plakant) supilame cukrų ir vaniliją. Padidiname apsukas, ir plakame kol putos pasidaro standžios ir žvilgančios (apie 6-8 min). Silikonine mentele atsargiai įmaišome cukraus pudrą ir maltus riešutus.

Masę sudedame į konditerinį krepšį ir dėliojame maždaug 4cm rutuliukus skardoje. Tada (dėmėsio – pirmas triukas!!) pašlapintu vandenyje pirštu paplojame per kauburėlio viršų, kad gautųsi vienodo aukščio, apvalūs „pinigėliai”. Paliekame abi skardas pastovėti 30-35 min. kambario temperatūroje (tai antras triukas – dėl to macarons bus sausi, traškūs iš viršaus ir minkšti viduje).

Įkaitiname orkaitę iki 180C. Kepame kiekvieną skardą atskirai, orkaitės viduje, maždaug 10-13 min. Išimame skardą, ir – dėmesio! trečias triukas: šiek tiek pakeliame pergamentinio popieriaus kampą ir įpilame du šaukštus vandens (atsargiai, kad garai nenudegintų pirštų!) ant skardos. Tai leis sausainiams lengviau atlipti nuo pergamento. Po trijų minučių pergamentą su visais sausianiais išimame iš skardos ir atsargiai nuimame sausainius, sudedant juos ant grotelių, kad galutinai atvėstų.

Pasigaminame šokoladinį įdarą: mažame puode užverdame grietinėlę. Nuimame nuo ugnies ir sudedame sviestą ir sulaužytą šokoladą. Nuolat plakame plaktuvu, kad masė susijungtų. Pliekame atvėsti.

Sutepame pusę macarons šokolado kremu ir užvožiame kitu macaron sausainiu.

Dėmesio: įdarui vietoj šokoladinės masės galima naudoti ir abrikosų džemą.

Receptas iš Williams-Sonoma „Essentials of baking”.

 

 

Komentarų apie "Macarons": 52

  1. Nida:

    Evelina, migdolų miltų būna pirkti. Tai tiesiog smulkiai sumalti migdolai. Esu ir pati juos malusi, tik reikia, kad riešutai būtų be odelių. O pistacijų pertepimui naudojama speciali pistacijų pasta. Ji parduodama konditeriams skirtose parduotuvėse, bet Lietuvoje tik didmena, tai reikia ieškoti draugų, kas kepa tortus, kad įpildų indelį iš savo kibirėlio, kurį perka didmena:) Aš tokią pastą naudoju ledams – padaro juos žalius ir su pistacijų skoniu.

  2. evelina:

    Sveiki, o kaip reikia tuos miltys padaryti is migdolu? Gal zinote kaip daromas pustaciju pertepimas? Aciu

  3. Nida:

    Ieva, nesiryžtu tvirtinti, kad esu macarons kepimo meistrė, nes vos keletą kartų pati juos išbandžiau. Galiu tik spėti – gal per mažai (per plonai) juos padarei? Gal orkaitės temperatūra netinkama buvo?…

  4. Ieva:

    Man patys sausainiukai išėjo labai plonyčiai, nors skonis geras. Ir atrodo baltymai buvo standžiai išplakti, ir skardoje buvo gana didoki sausainiai, bet kepdami susitraukė. Dėl ko taip atsitiko?

  5. Nida:

    Gal baltymus per mažai išplaksi? Oi, su macarons yra daug žaidimo ir reikia daug įgūdžių… Tai kaprizingas kepinys. Bet nenusimink, Migle, juk ne šventieji puodus lipdo. Viską galima išmokti!!

  6. Migle:

    Kepiau siuos sausainius bet tesla per skysta,vienas prie kito prilipo,ir gavosi labai labai plonyciai..;(

  7. Simona:

    Aš seniau, kai darydavau su migdolais, kuriuos pati susimalu, tada išeidavo puikiai. O dabar nusipirkau ekologiškų migdolų miltų ir su jais tešla būna per kieta, beveik neina su švirkštu įspaust. O angalis švirkšto apie 1,5cm skersmens 🙂

  8. Nida:

    Oi, Simona, sunku pasakyti, kodėl per tiršta. O gal švirkšto anga per siaura?

  9. Simona:

    Pas mane (visiškai nesuprantu kodėl) kaip tik gaunsi per tiršta tešla. Sunku net su švirkštu spaust.. Tačiau produktų kiekius labai tiksliai atmatuoju 🙂

  10. Nida:

    Praktika – tik praktika padarys juos tobulus. Deja, aš pati per mažai praktikuojuosi, tad ir maniškiai nekokie gaunasi..

  11. Nida:

    Simona, tie macarons tai labai jautrūs:) Kartais, atrodo, viską taip pat darai, o štai ima ir nesigauna. Patirtis, žinoma, padaro rezultatą nuspėjamesnį, bet aš negaliu pasigirti per dažnu jų kepimu. Štai ir šiandien kepiau, viena skarda gavosi puikiai, kita – tik trupiniams ir vietiniam sunaudojimui. Laužau galvą kodėl taip nutiko – juk iš tos pačios masės gaminau! O migdolus (ar kitus riešutus) sumalu pati, elektriniu kombainu.

  12. Simona:

    Kepu jau kelintą kartą ir man ne visada išeina padaryt su „sijonėliais”. Gal žinote kodėl? Kokius migdolų miltus naudojate?

  13. Nida:

    Rita, ar tikrai gerai išpakei baltymus? Juos reikia plakti apie 8-10 minučių, kol tikrai tampa standūs.

  14. Rita:

    pameginsiu ir as siandiena si skanesta pasigaminti, tiksliau jau dziovinu, tik kazkodel manau, kad tesla pati man gawosi per skysta, gal galite pasakyt kur as suklydau?

  15. Nida:

    Gintare, sveikinu su beveik pavykusiu rezultatu! Na, macarons yra iš tų kepinių, kuriems reikia įgūdžių. Daug įgūdžių. Bandymų, sėkmių ir nesėkmių… Turiu prisipažinti, kad aš labai retai kepu, tai net nesiimčiau patarinėti, nes tikrai subtilumų nežinau…

  16. Gintare:

    Neiskenciau, meginau kepti 🙂 tik maniskiu kazkodel pavirsius suskilinejo…. bekepdami pasipute ir pralauze padziuvusia plutele… 🙁 kaip pirmam blyni gal ir nieko, tik noretusi zinoti kur buvo klaida… dziovinau apie 30-40 min. o gal reikejo labiau ismaisyt-bijojau permaisyt 🙂

  17. Nida:

    Emilija, negaliu atsakyti į šį klausimą. Prie progos paklausiu vienos macarons kepimo specialistės, ji turėtų žinoti priežastį. Parašysiu.

  18. Emilija:

    Sveiki, aš padariau macaronus ir man jie gavosi tuščiaviduriai, gal žinot kodėl?

  19. Nida:

    Dovile, priklausomai nuo dydžio, išeis apie 15-20 sausainėlių. Šokoladu padengti reiktų tada, kai sausainiai visiškai atvės iškepti.

  20. Dovilė:

    Labas vakaras,norejau pasiteirauti kada ir kaip uzlieti sokolada ant makaroonso?

  21. Nida:

    Aurora, kiek aš žinau, spalvotiems naudojami skysto pavidalo maistiniai dažai (vos pora lašelių) ir aromatai. Pati nemėginau gaminti spalvotų.

  22. Aurora:

    Nida, norėjau paklausti, gal žinai kaip padaro tuos spalvotus Macarons? Žalius, mėlynus, violetinius. Gal deda valgomųjų dažų? Ar ko natūralaus?

  23. Aurora:

    Nuostatus receptas. Visa šeima tik paragavus negalėjo sustoti juos kimšti :-D. Bandė kepti visi: mama, sesuo, močiutė ir net tėtis! Bet (geriausiai) gaunasi tik man

  24. Nida:

    Alma, as migdolus maliau pati. Bet mačiau, kad parduodami ir sumalti.

  25. Alma:

    Nida,ar naudojai pirktinius migdolu miltus ar pati malei? As siandien ranka tiesiau i migdolu miltus, bet sudvejojau.Jau kuris laikas sie gardesiai ramybes neduoda.

  26. Nida:

    Gintare, šokoladas, jei jis geros kokybės (apie 70% kakavos) neturėtų būti kartus. O pasakyti kas skaniau – ar abrikosų džemas ar šokoladas labai sunku, nes vieni dievina šokoladą, o kiti mieliau apsieitų be jo (tokių tikriausiai mažuma:)). Išbandyk abu variantus!

  27. Gintarė:

    O kas yra skaniau įdarui: juodas šokoladas ar abrikosų džemas? Kai darai su juodu šokoladu ar jaučiasi kartumas?

  28. Nida:

    Ačiū, Reda, už patikslinimą! Man buvo ir pačiai naudinga pasigilinti į Macaroons/Macarons subtilumus:)

  29. Reda:

    Fanatstiškas saldėsis! Beje, jūs buvote teisi, galima sakyti ir macaroons – čia angliškas variantas, tačiau daugelis naudoja prancūzišką macarons, kad išvengti painiavos su tais kokosiniais. 🙂

    Bet kokiu atveju, abu variantai kaip ir tinkami. 🙂

  30. Nida:

    Labas, Rovena!:) Tie macarons iš tiesų kažkaip per lengvai man gavosi, nors visokiausių receptų esu skaičiusi, kurie tikrai atmušė norą net bandyti – su cukraus sirupų virimais, termometrų naudojimais ir dar visokiais kitokiaisi keistais konditerinės technologijos išvedžiojimais… Gal tai buvo paprasčiausia debiutento sėkmė?:) O beje, kažkada mėginau šokoladinius morengus daryti (su kakava, kurią pačioj pabaigoj į baltymus reikia įmaišyti) – ir nieko nesigavo… Baltymai subliuško akimirksniu, vos įbėrus kakavos. Dar bandžiau kepti, tikėdamasi stebuklo, bet buvo ne morengai, o kažkokie lipnūs blynai, kuriuos išmečiau… Todėl įsigązdinau dėl priedų naudojimo:) Tikiuosi, tavo pistacijos reikalų nesugadins:))

  31. Rovena:

    Sijoneliais, manau, Ieva vadina siu gardesiu apacia su sutrukinejusiom oro puslelem (cia taip stengiausi vaizdingai issireiksti:-) – privaloma macarons atributa, pas tave labai graziai matosi. As dar kazkaip irgi neivaldziau – dziaugiuosi, kad tau taip puikiai pavyko:-).
    Kadangi nuo Tiramisu liko nemazai baltymu, bandysiu dar su pistacijom.

  32. Ieva:

    Dieviskas saldesis 🙂 Tik kazkodel ‘sijoneliai’ nesigauna. Nida, gal kokia paslaptis yra ir cia? 🙂
    Mindaugai, uzmaciau, kad macarons kepa Tie kepejai (kepejai.lt).

  33. Mindaugas:

    Nida, prisiimu visą gėdą ir man dėl to negėda :D, o kadangi gyvenu varguolių žemėje, tai kur man gauti tų Macaroons? O gal jau Maximoje yra (joke)??? 😀
    O šiuos gaminti, tai taip tingisi, man žinok, viskas kas su konditerija, taip sunkiai einasi, nors Tarte tatin tai šauniai išėjo, kaip tik dabar dedu receptą, bet sunkiai rašosi, tai kaip matai, po blogus blaškausi 🙂

    O tavo, tai šauniai išėjo, juolab, kad dingo po kelių valandų, tad skonio rezultatas man aiškus 😉

    P.S.: semiuosi įkvėpimo! 😉

  34. Nida:

    Mindaugai, GĖDA!!! Macarons – tai tikras gardėsis, vertas nuodėmės:) Mūsiškiai išgaravo per kelias valandas (nors ir kaip kalorijas skaičiuojam:))

  35. Nida:

    Marija, originaliuose receptuose patariama dėti natūralią vanilę (ankštį ir iš jos iškrapštytus vanilės grūdelius). Natūralia vanile prekiauja specializuotos prieskonių parduotuvės, bet ji labai brangi. Aš perku profesionaliems konditeriams skirtą natūralios vanilės pastą (tiršta rudos spalvos pasta, su juodais vainlės taškeliais). Vadinasi Madagascar Bourbon Pure Vanilla Bean Paste, 120ml buteliukas kainuoja apie 70Lt (bet perku ne Lietuvoj, tad gal kas gali patarti kokių produktų ir kur ieškoti Lietuvoje?). Tad štai šaukštelis šios vanilės pastos atstoja vieną ankštį. Su esencija reikia elgtis atsargiau – ji labiau koncentruota, tad matuojama lašeliais. Na, o vanilinis cukrus – bene populiariausias ir paprasčiausas būdas naudoti vanilę, tik reiktų atreguliuoti bendrą cukraus kiekį, nurodytą recepte.
    Sėkmės, Marija, tavo tolimesniuose kulinariniuose eksperimentuose! Džiaugiuosi, kad „kažkas” gavosi:)

  36. Marija:

    bet vis tiek, vanilė? čia turbūt tik man kyla neaiškumų, bet pvz. vanilinis cukrus? ar ta esensija? ar kaip?:) nes aš vakar kepiau su vaniliniu cukrum, tai, nesitikėjau, bet kažkas gavosi 😀 išėjo 5 kartus didesni už normalų dydį, bet čia jau pačios kaltė, kad su šaukštu dėjau, o ne tuo maišu. bet ačiū už receptą ir slaptuosius triukus!

  37. Nida:

    Iveta, ačiū už pataisymą – iš tiesų Macarons, o ne Macaroons (nesuprantu, kodėl buvau įsikalusi į galvą, kad būtent taip šis pavarinimas rašomas?:) Tekste jau klaidos pataisytos.
    Tuo tarpu negaliu sutikti, kad tradiciniai Macarons – tai sausainiai iš baltymų ir kokosų. Štai kaip juos aprašo Wikipedia: A macaron (French pronunciation: [makaˈʁɔ̃])[1][2] is a sweet meringue-based confectionery made with egg whites, icing sugar, granulated sugar, almond powder or ground almond, and food coloring.
    Maniškiai – su migdolais, tačiau esu ragavusi ir su kokosu, ir su lazdyno riešutais. Visi jie neišpasakyto gardumo. Esu skaičiusi žymiai sudėtingesnius receptus, bet šis iš WS knygos tikrai paprastas ir nenuvylęs:) Dar kartą ačiū už pastabas ir sėkmės!!!

  38. Iveta:

    Tai kad macarons, o ne macaroons 🙂 pastarieji yra baltyminiai-kokosiniai sausainukai. o jūsiškį aprašymą paskaičius taip paprasta viskas pasirodė, kad norisi pamiršti savo pirmą labai nevykusį bandymą ir mėginti darkart. tik baisu vėl nusvilti 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *