Jei mėgstate keliauti skoniais, tai šis receptas tikrai jums. Jis patiks ir tiems, kam artima Kaukazo virtuvė, ir tiems, kas mėgsta Turkijos skonius, ir kas dievina Artimųjų Rytų patiekalus.

Manti (arba manty) jums tikrai pažįstami, jei lankėtės kokiame uzbekiškos, gruziniškos ar net mongoliškos virtuvės restorane. Paprastai tai dideli „koldūnai”, išvirti garuose, įdaryti avienos arba jautienos įdaru, patiekiami su jogurtu. Tačiau jei pažvelgus į šiuos pyragėlius giliau, pamatytumėm, kad panašius gamina kone visame pasaulyje – pradedant nuo Kinijos (kur, sako, jie ir atsirado), ir baigiant Balkanais! Be to, kad kiekvienoje šalyje jie skirtingai vadinami, skirtingos formos lipdomi, esmė visur yra panaši: tešla, mėsa ir padažas.

Šis patiekalas, kurio receptu tuojau pasidalinsiu, buvo vienais metais pagamintas kulinariniame projekte „Master Chef Israel”. Ir galbūt todėl, kad Izraelio virtuvė tokia visaapimanti, ir, neslėpsiu, tokia mano mylima, man šis manti pagaminimo ir pateikimo būdas yra bene geriausias iš kada nors ragautų.

Neabejoju, jog čia susipina ir Turkijos, ir Palestinos, ir bene viso Artimųjų Rytų regiono skoniai. Visų pirma, manti čia ne verdami ar garinami, bet kepami orkaitėje. Patiekiami jie pikantiškame šviežutėlių saldžių šviežių pomidorų padaže, o toks pateikimo būdas, kuomet karštas patiekalas patiekiamas su šalta pikantiška salsa, yra labai populiarus karštesnio klimato šalyse.

Todėl kai jau užderėjo pomidorai jūsų (ir turgaus) lysvėse, tai yra pats geriausias metas pasimėgauti manti. Beje, mėsai pagardinti jums prireiks labai specifiško Baharat prieskonių mišinio. Šis prieskonių mišinys itin populiarus turkiškoje, arabiškoje ir net graikiškoje virtuvėse, o jį pasigaminti tikrai itin paprasta – receptas žemiau.

Baharat prieskonių mišinys

  • 1 šaukštas juodųjų pipirų (žirnelių)
  • 1 šaukštas kumino
  • 2 šaukšteliai kalendrų sėklų
  • 1 šaukštelis gvazdikėlių
  • 1/4 šaukštelio kardamono grūdelių (išlukštenkite juos iš kardamono pumpurėlių)
  • 1 ir 1/2 šaukšto saldžiosios paprikos (maltos)
  • 1 šaukštelis malto cinamono
  • 1/4 šaukštelio tarkuoto muskato riešuto

Į sausą keptuvę suberkite pipirus, kuminą, kalendras, gvazdikėlius ir kardamoną. Kaitinkite maišydami, kad prieskoniai paskleidtų aromatą (tik atsargiai, nesudeginkite). Nukelkite keptuvę, leiskite prieskoniams šiek tiek atvėsti, tada viską suberkite į kavamalę (arba blenderį, arba prieskonių grūstuvę). Ten pat suberkite saldžiąsias paprikas, cinamoną ir muskatą. Susmulkinkite iki miltelių. Suberkite į stiklinį indelį ir laikykite sausoje vietoje (arba šaldytuve).

Manti: aromatinga aviena įdaryti pyragėliai paruošti kepti
Dabar geriausias metas gaminti manti, nes pomidorai salsai – saldžiausi
Karšti pyragėliai įdaryti aviena, saldžiai pikantiškame pomidorų padaže

Manti: kepti pyragėliai su aviena, su pomidorų salsa ir jogurtu

Tešlai:

  • 3 ir 1/2 stiklinės (500g) miltų
  • 1 ir 1/3 stiklinės (330ml) vandens
  • Nepilnas šaukštas aliejaus
  • 1 šaukštelis rupios druskos

Avienos įdarui:

  • 1/4 stiklinės (60ml) alyvuogių aliejaus
  • 2 vidutinio dydžio svogūnai, labai smulkiai supjaustyti
  • 500g maltos avienos
  • 1 ir 1/2 šaukštelio baharat prieskonių mišinio
  • Druskos, juodųjų pipirų

Pomidorų salsai:

  • 5 sunokę pomidorai, supjaustyti mažais gabaliukais
  • 1/3 stiklinės sukapotų mėtų lapelių
  • 1 šviežias žaliasis čili pipiras, smulkiai supjaustytas
  • 2 skitelės česnako, susmulkintos
  • 1/2 citrinos sultys
  • 1 šaukštas alyvuogių aliejaus
  • druskos ir grūstų juodųjų pipirų

Patiekimui:

  • 2 stiklinės (500ml) natūralaus skonio jogurto (geriausia – ožkos pieno)
  • Malto sumac prieskonio (lietuviškai – žagrenis)

Pasiruoškite tešlą: visus ingredientus sudėkite į elektrinio mikserio dubenį ir kablio formos maišikliu užminkykite minkštą elastingą tešlą. Neskubėkite išjungti mikserio – leiskite tešlą išsukti bent 5 minutes. Uždenkite maistine plėvele ir palikite pastovėti bent 15 minučių.

Pasiruoškite įdarą: nedidelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame kepinkite svogūnus, kol šie gerai iškeps, patamsės (apie 10-15 min). Iškepusius svogūnus sudėkite į dubenį, ten pat sudėkite avieną, suberkite prieskonius, gerai pasūdykite ir negailėdami įberkite grūstų pipirų. Sumaišykite (geriausia rankomis) masę, kad visi ingredientai susijungtų. Suformuokite iš šio mėsos mišinio apie 2cm dydžio rutuliukus (gausite apie 30 vnt), ir sudėkite juos į skardą ar didelę lėkštę.

Įkaitinkite orkaitę iki 215C. Skardą (arba dvi skardas) patepkite trupučiu riebalų (daug nereikia, nes riebalų išskirs kepdama aviena). Tešlą išverskite ant miltais pabarstyto paviršiaus ir iškočiokite, kad ji taptų apie 3mm plonumo. Supjaustykite tešlą apie 5x5cm dydžio kvadratais. Į kiekvieno kvadrato vidurį dėkite po mėsos rutuliuką. Tada suimkite pirštais po du kvadrato kraštus ir užspauskite iki pat mėsos rutuliuko, palikdami mėsos viršų atvirą (kaip nuotraukoje). Rikiuokite taip paruoštus pyragėlius į kepimo skardą. Kepkite orkaitėje kol tešla taps auksinė ir traški, o mėsa bus iškepusi (apie 15 min.).

Kol pyragėliai kepa, pasiruoškite salsą: sudėkite į dubenį smulkintus pomidorus, mėtas, čili, česnakus, pagardinkite citrinos sultimis, aliejumi, druska ir pipirais, išmaišykite.

Patiekdami dėkite į gilesnės lėkštės dugną šiek tiek pomidorų salsos, ant jos dėkite manti, pašlakstykite jogurtu ir pabarstykite sumac prieskoniu. Patiekite iškart, kol pyragėliai dar karšti.

Recepto šaltinis – Steven Rotheld „Israel Eats”.

Komentarų apie "Manti: kepti pyragėliai su aviena": 5

  1. Nida:

    Justina, turėjau mintyje ėrieną, žinoma:) Neįsivaizduoju kokio „subrendimo lygio” ta jūsiškė, apie kurią rašote, bet aš šiame recepte tikrai bandyčiau. Juk naudosite maltą mėsą. Labiausia ko bijočiau jūsų vietoje – tai to stipraus avienos kvapo, kuris daug kam nepatinka. Tačiau stiprų kvapą turėdavo tos senoviškos, ne mėsinės avys, kurias vilnai augindavo. Mėsinės paprastai yra ok.

  2. Justina:

    Ar aviena tai turite galvoje subrendusios avies mėsa? Nes turiu kalną „pagyvenusios” avies mėsos ir neišgalvoju, ką iš jos daryti. Šis receptas būtų vienas iš gelbėjimo ratų 😉 😀

  3. Pingback: Avienos kebabai: Artimųjų Rytų skonis – Nidos receptai

  4. Nida:

    Cha cha cha, Asta, tikrai trimis neapsirobojome, bet visos šios porcijos (30 pyragėlių) mums abiems (dideliems ėdrūnams) pakako dviem vakarienėm. Aviena gana soti, tai labai daug nesuvalgysit:)

  5. Asta:

    Oi, Nida, tik nesakykit, kad apsiribojate trimis nuotraukos pyragiukais :). Man, ėdrūnei, tai būtų žudanti informacija :). Nes tyliai svarstau, keliems valgytojams užtektų tų 30 pyragiukų – dviem, o gal man vienai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *