Gal vertėjo šių gardėsių pasigaminti keliomis savaitėmis anksčiau, kai visa Azija šventė kinų Naujuosius Metus?:) Bet geriau vėliau, negu niekada.

Kiniškas maistas šiuo metu mano galvoje sukasi dėl to, kad kaip tik planuoju gegužės mėnesio kelionę į gražų Kinijos pajūrio miestą Jantajų, kur vyks geriausių pasaulio kulinarinių knygų rinkimai ir apdovanojimai. Mano knyga „A Taste of Israel” šiuose rinkimuose atstovauja Pietų Afrikai, ir yra tarp pretendentų laimėti geriausios pasaulio kulinarinės knygos titulą žydiško maisto kategorijoje! Kadangi Jantajus yra aprašomas kaip vienas Kinijos kulinarinių perlų, iš kurio išsivystė karališka Kinijos virtuvė, turiu labai daug lūkesčių ten pakliuvusi išragauti tai, kas Kinijoje geriausia, ir svarbiausia, parsivežti nesudėtingų receptų bei ingredientų, kurių dažnai Lietuvoje rasti labai sunku arba neįmanoma… 

Kiniški dim sum’ai yra tikrų tikriausi pusbroliai su lietuviškais koldūnais! Tik skirtingai nei mes koldūnus, kinai dim sum’us gamina garuose. Tam naudojami specialūs bambukiniai kašikėliai, kuriuose tie dim sum’ai ir serviruojami. Tokie garuose virti vieno kąsnio užkandžiai – tipinis rytinis kinų maistas, ir, beje, pats populiariausias greitasis maistas! Juk išvirti paruoštus dim sum’us priklausomai nuo įdaro pakanka iki 10 minučių! 

Skirtingai nei mūsiškiai koldūnai, kiniški dim sum’ai turi daugiau skonių ir prieskonių savo įdare: bet kurios mėsos ar jūros gėrybių įdaras gardinamas imbieru, sojos padažu, sezamų aliejumi. O patiekiami jie su mėgiamu padažu – sojos, saldžiarūgščiu čili padažu ar aštresniais variantais. Man dim sum’ai buvo skaniausi su Santa Maria saldžiarūgščiu čili ir sojos padažu, bet jūs galite ieškoti savo mėgstamiausio varianto. 

Kad pasigaminti dim sum’us, jums nebūtinai rekia turėti bambukinį garų puodą (aš tokio neturiu) – pakaks bet kokio garų puodo. Tiesa, jį prieš verdant dim sum’us reikia iškloti gabalėliu pergamentinio popieriaus, subadyto skylutėmis, kad lengvai praeitų garai, o pyragėliai nepriliptų prie troškintuvo dugno. Taip pat, stenkitės, kad pyragėliai vieni su kitais nesiliestų, nes troškinant jie susuklijuos. 

Dar vienas pliusas gaminant dim sum’us – juos labai lengva formuoti! Aš ilgą laiką turėjau kompleksą, kad niekaip man neišeidavo taip gražiai užlankstyti rankomis lipdomų koldūnų kraštelių, kaip tą daro mano mama. Jos koldūnai – kaip meno kūriniai, visi vienodi, visi tobuli. O maniškiai kreivi šleivi gaudavosi. Dabar išmokau jau tą kraštelį daryti (vis dar ne tokį idealų, kaip mama, bet pusė velnio :)), o šiuos pyragėlius sulpildyti – vieni juokai:)

Garuose virti kiniški koldūnai, vadinami dim sum
Garuose virti kiniški koldūnai, vadinami dim sum
Dim sum'us mirkykite į mėgstamą padažą - saldžiarūgštį, sojos, čili...
Dim sum’us mirkykite į mėgstamą padažą – saldžiarūgštį, sojos, čili…
Dim sum su mėsos įdaru
Yields 50
Komentuoti
Spausdinti
Tešlai
  1. 3 stiklinės miltų
  2. 3/4 stiklinės šilto vandens
  3. 2 šaukštai aliejaus
Įdarui
  1. 500 g maltos mėsos (jautienos, kiaulienos, kalakutienos arba mišinio)
  2. 1 mažas svogūnas, labai smulkiai supjaustytas, arba sumaltas kartu su mėsa
  3. 1 stiklinė labai smulkiai supjaustyto pekino kopūsto
  4. 2 šaukšteliai sutarkuotos imbiero šaknies
  5. 2 česnako skiltelės, susmulkintos
  6. 1 šaukštas ryžių acto
  7. 1 šaukštas sojos padažo
  8. 1 šaukštelis sezamų aliejaus
  9. 1 šaukštelis cukraus
  10. 1 šaukštas krakmolo
  11. Druskos ir juodųjų pipirų
Instrukcijos
  1. Iš tešlai skirtų ingredientų užminkykite minkštą elastingą tešlą. Suformuokite rutulį ir suvyniokite į maistinę plėvelę. Palikite tešlą pastovėti bent 15 minučių.
  2. Visus įdarui skirtus ingredientus sumaišykite ir palikite bent 10 minučių, kad skoniai susijungtų.
  3. Formuokite dim sumus: tešlą padalinkite į 5 dalis. Kol dirbate su viena tešlos dalimi, kitą laikykite suvynioję, kad neišdžiūtų ir nesukietėtų. Iš kiekvieno tešlos gabalėlio suformuokite ilgą "dešrą", ir ją supjaustykite į 10 gabalėlių. Kiekvieną gabalėlį iškočiokite labai plonai į apskritimą.
  4. Į apskritimo vidurį dėkite apie šaukštelį įdaro. Tešlos kraštus patepkite vandeniu ir užspauskite, užlenkdami tarp pirštų tešlos kraštelį taip, kad sandariai pasislėptų visas įdaras.
  5. Užvirkite puode kelias stiklines vandens. Ant puodo statykite garpuodį, kurį išklokite pergamentinio popieriaus gabalėliu, ir tą pergamentą subadykite, kad prasiskverbtų garai.
  6. Išdėliokite dim sum'us ant pergamento taip, kad jie tarpusavy nesiliestų. Uždenkite garpuodį ir palikite virti 10 minučių.
  7. Patiekite karštus, su mėgstamu padažu.
Nidos receptai https://nidosreceptai.lt/

  1. Nida:

    Evelina, laisvai galima naudoti keksiukams skirtus popierinius „sijonėlius”

  2. Evelina:

    Sveiki. O ką būtų galima naudoti vietoj pergamentinio popierėlio? Ačiū 🙂

  3. Pingback: Pot stickers: apkepinti kiniški “koldūnai” su vištiena – Nidos receptai

  4. Nida:

    Padažas – pirktas… Man visai patinka Buga sweet chili sauce, bet taip pat didelis pasirinkimas saldžiarūgščių padažų Azijos produktų skyriuje… Pati padažo įškart negaminau:) Nors tiesą pasakius, sojų padažas, sumaišytas su šlakeliu ryžių acto (ir gali reikėti trupučio vandens, jei pernelyg stipru gausis) – taip pat kuo geriausias padažas dimsumams.

  5. Marija:

    pavadinimas – „..su saldžiarūgščiu padažu”. Tai koks tas padažas?..:)

  6. Nida:

    Asta, deja Knygų mugėj nedalyvavau… Vis man nesigauna ta knygų mugė – buvau Londone tomis dienomis… Gal kitąmet?:)

  7. Asta:

    Ar per nepaaiskinama atsitiktinuma nepastebejau jusu ir knygu „knygu mugeje”?..

  8. Jovita:

    Labai labai noriu , kad jūsų knyga laimėtų. Skaitau ir atsiskaityt negaliu. Sėkmės.

  9. Nida:

    Ačiū tau, Dovile, už palinkėjimus:) O kad patarimai praverčia tai esu labai laiminga, nes juk tam čia ir rašau, kad rastų žmonės tai, kas jiems naudinga:)

  10. Dovilė:

    Linkiu tavo knygai sėkmės rinkimuose. Nes knyga ir graži, ir protinga, ir prie ūkio, ir prie svečio 🙂 Ir labai ačiū už visokius naudingus patarimus gaminant (čia aš apie tai kaip galima su paprastu garpuodžiu pasigarint). Kartais kokia smulkmena būna esminė gaminimo procese, kai arba imiesi to recepto, arba pagalvoji, kad per daug visko reikia (prieskonių, ypatingų puodų) ir nebesiimi bandyt.

  11. Nida:

    Odeta, ačiū:) Asta – apie tą patį galvojau juos lipindama… Nes taip norėjosi parodyti, kaip tai paprasta!! Paprasčiau nei bet kokį virtinuką suklijuoti… Iki šiol viena groju visais smuikais: ir rašau, ir fotografuoju, ir gaminu… Reiktų papildomų rankų tokioms akimirkoms:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *