Kai kur nors išvažiuoju ilgesniam laikui (o taip atsitiko ir šįkart, kai be namų ir savos virtuvės teko išbūti dvi savaites), nėra lengva įsivažiuoti į kasdienę maisto ruošą. Praeina laiko, kol šaldytuvas prigrūdamas tiek, kad kokį patiekalą beužsigeisčiau gaminti, visi ingredientai laukia padėti, tereikia ištiesti ranką:) Bet dažniausiai besibaigiant kokiai ilgesnei kelionei, jau imu svajotii, kokią vakarienę imsiuosi gaminti tada, kai jau lagamnas bus išpakuotas, ir mintys, ne tik kūnas, jau bus galutinai Vilniuje:)

Taip atsitiko ir šįkart. Apie putpeles, keptas orkaitėje ir patiektas su vynuogėmis, svajojau nuo kelionės po Prancūziją laikų. Taip paruoštos putpelės buvo vienas mėgstamiausių legendinio šefo Paul Bocuse patiekalų, ir jį ragavome Lione, maisto gurmanų mekoje. Tąkart buvome jau tokie sotūs, kad nusipirkome du miniatiūrinius paukštelius jau gatavus, ir parsivežus namo juos teliko tik pasišildyti. Tada, dar Prancūzijoje, susiradau šio patiekalo receptą (koks ten receptas – kaip ir daug kas tradicinėje prancūziškoje virtuvėje, viskas yra daug paprasčiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio:)), ir tik laukiau progos išmėginti. Beliko tik pasirūpinti putpelėmis, bet ir tai, pasirodo, ne problema, nes putpelių pakankamai priaugina Lietuvos ūkininkai, o jų šviežutėlių atsiveža geriausia Vilniuje mėsos parduotuvė The Farm! 

Nors gali pasirodyti, kad putpelytės tokios mažos, kad nebus ką valgyti rimtiems žmonėms, bet užtikrinu, kad bežaisdami ir belaižydami kauliukus, visai maloniai pasisotinsite! Stebėtinai didelės putpelių krūtinėlės – proporciškai, manau, didesnės nei vištų, ir juolab ančių. Žinoma, patiekti putpelę galima nebent savame šeimos rate, gal svečiams būtų pernelyg daug terlionės rankioti kaulelius, todėl jei putpeles ruošite kokiai rimtesnei progai su privalomu stalo etiketu, verčiau patiekite vien krūtinėlę (putpeles tikrai nėra sunku iškaulinti!). Bet kaip ir visa tokio pobūdžio mėsa, putpelės itin skanios kai kepa visas paukštis su visais kaulais, tad mėsa išlieka labai sultinga, švelni ir labai skani. 

Kepta putpelė – tikrai ne kasdieniškas patiekalas, labai tinkantis šeimos šventėms
Patiekalas tik atrodo sudėtingas ir įmantrus, tačiau jo gaminimas – itin paprastas

Keptos putpelės su vynuogėmis

4 asm.

  • 4 putpelės
  • 4 storesnės riekelės rūkytos šoninės (apie 60g) 
  • 3 ir 1/2 šaukšto sviesto 
  • Aliejaus kepimui
  • 2 nedideli šalotiniai svogūnai (arba vienas vidutinio dydžio tradicinis svogūnas) 
  • 50ml švelnaus baltojo vyno
  • 1 šaukštelis rudojo cukraus
  • 100ml vištienos sultinio
  • Druskos
  • Saujelė vynuogių

Įkaitinkite orkaitę iki 200C. 

Į Kiekvienos putpelės ertmę įdėkite po riekelę rūkytos šoninės. Kepimo inde, kuris tinka būti kaitinamas ant kaitlentės (arba didelėje keptuvėje, kurią paskui galėsite įdėti į orkaitę) įkaitinkite 2 šaukštus sviesto kartu su 1/2 šaukšto aliejaus, kol ims putoti. Putpeles įtrinkite druska, ir apkepinkite iš visų pusių, kol gražiai apskrus. Tada visą indą, kuriame kepė putpelės, įdėkite į orkaitę ir toliau kepkite, kol putpelių mėsa bus iškepusi (užtruksite apie 15-25 minutes, tačiau ar mėsa iškepusi patikrinkite arba mėsos termometru (įsmeigtas storiausioje vietoje turėtų rodyti apie 60C), arba įbedus į krūtinėlė aštrų smeigtuką, įsitikinsite, ar mėsos sultys bespalvės, ar rausvos). Išimkite indą iš orkaitės, putpeles perkelkite į lėkštę ir iškart lėkštę uždenkite aliuminio folija. Palikite pastovėti, kad putpelės baigtų kepti, mėsa išliktų sultinga.

Labai smulkiai susmulkinkite šalotinius svogūnus ir suberkite juos į indą, kuriame ką tik kepė putpelės. Kaitinkite jį toliau ant kaitlentės, maišydami ir kepdami, kol svogūnai taps minkšti, skaidrūs. Supilkite vyną ir cukrų, ir toliau kepinkite maišydami bei pagramdydami dugną. Galiausiai supilkite sultinį ir kaitinkitekelias minutes, kol masė šiek tiek nugaruos. Blenderiu suplakite šią masę iki tirštos konsistencijos, ir supilkite atgal į indą, kuriame kepė. Įmeskite gabalėlį sviesto padažo pagardinimui ir sudėkite vynuoges (galite nulupti vynuogių odelę – bus maloniau valgyti). Trumpai pakaitinkite, kol vynuogės sušils.

Patiekite putpeles su padažu ir vynuogėmis, bei mėgstamugarnyru (aš patiekiau su virtomis perlinėmis kruopomis). 

 

Vienas komentaras apie straipsnį "Keptos putpelės su vynuogėmis"

  1. Pingback: Figomis kimštos keptos putpelės su traškiais bekono paltukais – Nidos receptai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *