Kas jau kas, o graikai žino, ką gaminti iškyloms ir šeimos šventėms:) Mat tokio gerumo oras, kokiu mes mėgaujamės šią vasarą, Graikijoje trunka ilgiau nei pusmetį:) Apskritai nesaldūs pyragai, prikrauti daržovėmis, yra tikras taip vadinamas crowd pleaser, arba pulko žmonių džiugintojas (arba kažkaip panašiai išvertus lietuviškai:)). Juos iškepam vienoje skardoje, o supjaustę gabalėliais galime pamaitinti visą minią. Taip pat jus labai lengva transportuoti, jiems valgyti nereikia jokių įrankių, jie skanūs ir šilti, ir atvėsę. Žodžiu, ar namuose, ar gamtoje, ar kelionėje – jie visur tinka ir visiems patinka. 

Dar vienas dalykas, kuris šiame pyrage yra superinis – tai plonytė filo tešla ir jos traškesys iškepus. Kadangi klodami į skardą filo tešlos lakštus pertepsite sviestu, iškepę jie taps tarsi koks traškus šimtalapis:) Špinatus šiam pyragui galima baudoti ir šaldytus, tačiau vasarą, kai aplink špinatų nors vežimu vežk, griekas būtų tiesti ranką į šaldiklį:) Tačiau jei po ranka šviežių špinatų neturite, tai tenebūna priežastis nekepti pyrago, nes sakau jums atvirai – kažin ar kas nors supras, kad kepand naudojote šaldytus, ne šviežius:) 

Spanakopita – tradicinis graikiškas špinatų pyragas
Tokį pyragą paprasta padalinti porcijomis ir pamaitinti minią žmonių
Špinatų ir feta sūrio įdaras ir trapi filo tešla – itin tinkama kombinacija vasaros piknikams

Spanakopita – špinatų pyragas

  • 1 pakelis šaldytos filo tešlos*
  • 100g sviesto, ištirpinto (arba tyro alyvuogių aliejaus)

Špinatų įdarui:

  • 500g špinatų (tiks ir šaldyti)
  • 3 kiaušiniai
  • 2 šaukštai tyro alyvuogių aliejaus
  • 200g fetos sūrio
  • ¼ stiklinės tarkuoto kietojo sūrio
  • 1/3 stiklinės sukapotų šviežių bazilikų
  • 1/3 stiklinės sukapotų šviežių krapų
  • 1/4 stiklinės sukapotų šviežių raudonėlių
  • 2 skiltelės česnako, sutrintos arba susmulkintos
  • žiupsnis rupios druskos ir grūstų juodųjų pipirų

*Filo tešlą lėtai atšildykite, laikydami ją pakelyje šaldytuve, apie 10 valandų.

Įkaitinkite orkaitę iki 170C.

Špinatus nuplaukite ir sudėkite į didelę kpetuvę arba puodą. Kaitinkite, kol jie suglebs, ims skirtis skystis. Nukelkite nuo ugnies, sudėkite į sietelį ir pilnai atvėsinkite, leisdami skysčiui nuvarvėti. Šaukšto nugarėle ar pirštais gerai išspauskite špinatus, kad jie liktų kuo sausesni. Jei naudojate šaldytus špinatus, juos atšildykite, ir gerai nuspauskite visą skystį.

Nedideliame inde lengvai suplakite kiaušinius ir sumaišykite su aliejumi, sutrupintu fetos sūriu, tarkuotu kietuoju sūriu, smulkintais žalumynais, česnakais, pagardinkite druska ir pipirais.

Filo tešlą išimkite iš pakuotės ir uždenkite sudrėkintu švariu virtuviniu rankšluosčiu, kad tešla nedžiūtų kol formuosite pyragą.

Kepimo indą (apie 20x30cm) patepkite tirpintu sviestu, ir išklokite filo tešlos lakštu taip, kad jis uždengtų ir kraštus, šiek tiek išsikišdamas iš visų indo pusių. Visą tešlos lakšto paviršių (ir šonus!) patepkite tirpintu sviestu, ir klokite kitą filo tešlos lakštą. Taip kartokite, kol suklosite apie 2/3 pakelyje esančių lakštų. Sudėkite špinatų įdarą ir sulyginkite paviršių. Vėl po vieną klokite likusius filo tešlos lakštus ir tepkite sviestu. Užlenkite tešlos kraštelius kepimo indo šonuose r visą viršų patepkite sviestu. Tada aštriu peiliu įpjaukite (maždaug iki pusės gylio) rėžius, padalindami visą pyragą į norimo dydžio kvadratus. Pabarstyklte juodaisiais arba baltaisiais sezamais.

Kepkite apie 45-55 minutes, arba kol filo tešla bus trapi ir gražiai apskrudusi. Patiekite pyragą šiltą, arba atvėsusį, kambario temperatūros.

Šis receptas buvo ruoštas žurnalo „Beatos virtuvė” vasaros numeriui.

Komentarų apie "Graikiškas špinatų pyragas Spanakopita": 3

  1. Pingback: 9 pasaulio virtuvės, kurių receptus verta išbandyti karantino metu - Tripmap.lt

  2. Nida:

    Oi, Renata, o aš apie šią knygą net negirdėjau! Einu googlinti ir užsisakinėti (knygą):) Man visa literatūra, kurioje aistringai paliečiama maisto tema,- geidžiamiausia. Ačiū už (netiesioginę) rekomendaciją!

  3. Renata:

    Apie šį patiekalą, kaip ir apie Zakinto salą, sužinojau perskaičiusi Isabelle Broom knygą „Tavo paslapčių žemėlapis”. Na, žinote, taip aprašyti maistą, kad atsitraukus nuo knygos puoli „googlinti” ir svajoji pagaminti, o paskui ir paragauti, tai jau reikia sugebėt :)))))Pasitelkiau Jūsų receptą ir neapsigavau. Beliko aplankyti salą :))))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *