Man labai labai patinka namuose kepta duona. Juodos tradicinės lietuviškos duonos aš kepti nemoku, ir kiek mėginau su tuo raugu žaisti, man nė karto nesigavo… Esu rašiusi nekart apie savo nesėkmingus bandymus, tad nusivylusi ir nusprendusi, kad šis kepinys ne man – daugiau nemėginu. 

Užtai įvairios pynutės, pusryčių bandelės, neminkytos tešlos duonos, įvairių šalių tradicinės duonos ir paplotėliai, o ir kitokie duonos kepiniai – tai jau mano stichija! Kai tik randu kokį įdomesnį receptą, nekantrauju sulaukti progos jį išbandyti. 

Duona – tai vienas paprasčiausių kepinių, kai kalba eina apie ingredientus. Juk visos duonos paprastai kepamos iš miltų ir vandens. Be druskos ir cukraus, kai kada dar įmaišomos sėklos arba riešutai. Kai kurioms duonoms reikia natūralaus raugo kitoms – mielių. Na gerai, vandenį kai kada keičiame pienu, kai norime labai minkštos ir purios duonos (gal teisingiau būtų sakyti „batono”). Tačiau šįkart ėjau visiškai netradiciniu keliu – duonos bandeles kepiau ne su vandeniu ar pienu, bet su… alumi!

Jau praeitą pavasarį gailėjausi, kad nesuskubau iškepti duonos su dilgėlėmis. Tad šį sezoną tikrai nepraleidau progos, nors dilgėlės šalia mūsų namų ir neauga:) Teko jų nusipirkti Tymo turguje ir griebtis darbo.

Alus šioms bandelėms tiks bet koks, kokį išsirinksite. Aš naudojau baltąjį kvietinį. Saldumui naudojau medų. Jei kas baiminasi, jog jausis specifinis medaus skonis, tai tikrai nebijokite, jo nesijaučia. Bandelių konsistencija – tobula: kieta ir traški žievelė, labai purus ir minkštas vidus. Gal kitąkart dėčiau daugiau dilgėlių, tikrai nepamaišytų didesnis margumas:) Išmėginkite, tai puikus pikniko patiekalas arba savaitgalio pusryčių akcentas!

Nekasdienis kepinys: alaus bandelės su dilgėlėmis
Skubėkite išsikepti pavasarį, kol pievos pilnos jaunų dilgėlių
Minkštos, purios bandelės su traškia plutele

Alaus bandelės su dilgėlėmis

apie 30 mažų bandelių

  • sauja jaunų dilgėlių (plius lapelių papuošimui)
  • 500 ml (2 stiklinės) alaus
  • 25 g šviežių mielių
  • 3 šaukštai medaus
  • 900 g miltų (naudojau speltų, tiks ir kitos miltų rūšys)
  • 1 šaukštas druskos
  • 2 šaukštai sėklų mišinio (pirkau paruoštą mišinį iš saulėgrąžų, linų sėmenų, moliūgo sėklų, sezamų)

Dilgėles nuplaukite, tada perliekite verdančiu vandeniu, nusausinkite ir susmulkinkite. Atidėkite į šalį. 

Alų supilkite į nedidelį puodą ir pakaitinkite iki 40C (ne karščiau, antraip sugadinsite mielių masę). 

Mažame dubenėlyje sumaišykite mieles su 1 šaukštu medaus, 3 šaukštais miltų ir 4 šaukštais pašildyto alaus. Šią masę uždenkite ir palikite šiltoje vietoje maždaug 10 minučių, kad suputotų. 

Dideliame dubenyje (arba elektrinio kombaino inde) sumaišykite likusius miltus su druska ir sėklomis. Likusius du šaukštus medaus ištirpinkite likusiame pašildytame aluje. Suputojusį mielių mišinį išpilkite ant miltų, suberkite susmulkintas dilgėles, supilkite likusį alų ir užminkykite minkštą elastingą tešlą. Tešlą uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite šiltoje vietoje, kad pakiltų, kiekis padvigubėtų. 

Ant miltuoto paviršiaus iškočiokite iš tešlos maždaug 3cm storio apskritimą (aš tą padariau be kočėlo, tiesiog ištampiau rankomis tešlą į šonus). Stikline išspauskite vienodo dydžio apskritimus ir perkelkite į skardą, išklotą pergamentiniu popieriumi. Prireiks mažiausiai dviejų skardų, išlaikant atstumus tarp bandelių, kurios kepdamos padidės. Bandeles galima formuoti ir rankomis, atgnybant gabalėlį tešlos ir padarant rutuliuką. 

Suformuotas bandeles skardpje uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite šiltoje vietoje pakilti mažiausiai pusvalandį, arba kol bandelių tūris padvigubės. Ant kiekvienos bandelės prieš kepant galite uždėti po dilgėlės lapelį. 

Įkaitinkite orkaitę iki 200C. Kai jau būsite pasiruošę kepti bandeles, temperatūrą sumažinkite iki 180C. Kepkite apie 20 min (ilgiau, jei bandelės didesnės), arba kol jos gražiai paruduos, pluta taps kieta, vidus iškepęs. 

Receptas: Every cake you bake

 

Komentarų apie "Alaus bandelės su dilgėlėmis ir sėklomis": 4

  1. Nida:

    Galima, žinoma. Reiktų dėti 7g sausų mielių (berods tiek ir yra pakelyje).

  2. Nida:

    Margarita, net neabejoju, kad galima. Mielinė tešla mėgsta lėtumą, tad jei užminkysite iš vakaro, įdėkite į šaldytuvą, įsukusi į maistinę plėvelę. Ji ten lėtai sau kils, o ryte, kambario temperatūroje baigs kilti. Bus tik puresnės ir skanesnės bandelės!

  3. Margarita:

    Sveiki, gal bandelių tešlą
    galima užmaišyti iš vakaro? Ryte tik suformuoti ,dar pakildinti ir kepti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *